Žiemos pavojai – šaltis ir traumos
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras įspėja, jog žiemiški orai, ypač pajūryje – tikras išbandymas sveikatai. Šiuo metu, kai lauke jau daugiau nei savaitę vyrauja minusinė temperatūra, padidėja traumų paslydus ir parkritus bei nušalimų pavojus. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip išvengti sveikatai neigiamų žiemos pasekmių.
Saugokitės slidžių gatvių! Paslydimai, užkliuvimai ir nugriuvimai – tai dažniausi sužalojimai, kuriuos žiemos metu patiria pėstieji.
Dažniausios traumos – lūžta riešo, čiurnos sąnariai, žastikaulio ir kaklo kaulai, vyresnio amžiaus žmonėms – šlaunies kaklelis.
Rekomenduojama:
- Rinkitės tinkamą avalynę su tvirtai sukimbančiu protektoriumi.
- Vaikščiokite lėčiau, neskubėkite.Išeikite iš namų anksčiau, kad laiku pasiektumėte kelionės tikslą ir nereikėtų skubėti.
- Atidžiai stebėkite grindinį po kojomis.Netgi gerai nuvalytas ir pabarstytas grindinys gali būti pavojingas dėl nuolat kintančių oro sąlygų. Kai kuriose vietose ledas ar sniegas gali būti užsilaikęs ilgiau (pavyzdžiui, pavėsyje), kai kur gali būti plonas, beveik nematomas ledo sluoksnis – to nepastebėjus galima paslysti.
- Eikite mažesniais žingsniais.
- Renkitės šiltai, tačiau taip, kad matytumėte ir girdėtumėte, kas vyksta aplink jus. Įsitikinkite, kad apranga nesumažina jūsų regėjimo kampo ir netrukdo girdėti.
- Slidžiu metu neneškite sunkių nešulių, nes kūnui sunkiau balansuoti. Laisvos rankos padeda išlaikyti pusiausvyrą, todėl rekomenduojama naudoti kuprinę.
- Saulėtą dieną užsidėkite saulės akinius.Jie padeda geriau matyti slidžius paviršius ir išvengti grėsmės.
- Įėję į pastatąnusikratykite sniegą nuo drabužių ir batų bei nepamirškite, kad grindys gali būti šlapios, todėl eikite atsargiai.
- Visada būkite pasiruošę galimam kritimui.
- Pasirūpinkite netoliese gyvenančiais vyresnio amžiaus žmonėmis/neįgaliaisiais/ mamomis su mažais vaikais. Pasisiūlykite nueiti už juos į parduotuvę nupirkti būtinų prekių ar parnešti sunkus nešulius.
Įvertinkite lauke esančią temperatūrą ir tinkamai apsirenkite! Nušalimas – tai odos audinių pažeidimas žema temperatūra, kuri sukelia kraujagyslių spazmus.
Dažniausiai nušąla: skruostai, nosis, ausys, smakras, kakta, riešai, rankos ir pėdos.
Rekomenduojama: jei lauke šalta ir pučia stiprus vėjas, svarbiausia šiltai ir patogiai apsirengti. Ir vaikai, ir suaugusieji turėtų nešioti ausis dengiančią kepurę, ryšėti šaliką, mūvėti pirštines (geriausia – kumštines). Labai svarbu gerai apsaugoti tas vietas, kurios jau kažkada buvo nušalę. Viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas. Jei drabužiai sušlampa, juos būtina kuo greičiau pasikeisti, nes drėgni drabužiai labai greitai atšaldo kūną. Avalynė, kaip ir drabužiai, turi būti laisva ir nespausti.
Žiemos metu valgykite kaloringesnį maistą nei vasarą ir jokiu būdu nesilaikykite dietų! Dažnai gerkite ir valgykite ką nors karšto, tai padeda palaikyti kūno temperatūrą. Jokiu būdu nesugalvokite šildytis alkoholiu, nes jis plečia kraujagysles ir taip greičiau prarandama šiluma, tad rizika sušalti tik padidėja. Nepatariama ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, o tai lemia greitesnį galūnių nušalimą.
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina žmones į savo sveikatą nežiūrėti per pirštus – tinkamai apsirengti ir būti atidiems, kai slidu, bei nepalikti nelaimėje kitų, visada padėti nukentėjusiems nuo šalčio, iškviesti greitąją pagalbą.
Informaciją parengė:
Lina Martinkienė
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Informacija parengta remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis.