Vasara Lietuvoje jau įsibėgėjo! Ar žinote saugaus poilsio taisykles?
Saulėtos dienos, aukšta oro temperatūra ir didėjantis poilsiautojų skaičius reiškia tai, kad vasara Lietuvoje jau įsibėgėjo. Saulė, jūra ir smėlis yra neatsiejami vasaros Palangoje atributai, todėl svarbu prisiminti pagrindines saugaus poilsio pajūryje taisykles!
Karštą vasaros dieną maudynės skamba kaip puikus būdas atsigaivinti, tačiau tam, kad ši pramoga būtų saugi, reikia laikytis taisyklių. Plaukti mokantys žmonės dažnai pervertina savo jėgas ir ignoruoja esantį pavojų bei pajūrio gelbėtojų iškeltas vėliavas. Vėliavų spalvų reikšmės:
- raudona – maudytis draudžiama,
- geltona – maudytis pavojinga,
- žalia – maudytis saugu,
- raudona ir geltona kartu – paplūdimys yra stebimas gelbėtojų.
Nerekomenduojama maudytis, jeigu nežinote maudymosi vietos gylio, jeigu jaučiate nuovargį, ką tik pavalgėte arba kramtote kramtomąją gumą. Taip pat svarbu atsižvelgti į paros laiką – nesimaudykite jūroje tamsiu paros metu, o artėjant audrai su perkūnija reikia eiti kuo toliau nuo pajūrio. Poilsiaujant prie jūros reikėtų vengti vartoti alkoholį.
Jeigu matote skęstantį žmogų, turite pranešti aplinkiniams apie skenduolį ir kviesti paplūdimio gelbėtojus. Jeigu jų nėra, būtina skambinti numeriu 112. Kol laukiate atvykstančių specialistų pasitelkite į pagalbą kuo daugiau žmonių, pasidalykite pareigomis, bandykite padėti skęstančiajam saugiais būdais: nuo kranto, iš valties, nuo tilto meskite plūdurą, tieskite lazdą ir t.t. Nerizikuokite savo gyvybe. Jeigu pavyksta išraukti skenduolį į krantą, suteikite pirmąją pagalbą (gaivinkite, kol atvyks pagalba).
Jeigu pats pradėjote skęsti, svarbiausias dalykas yra nepanikuoti. Panikuodamas žmogus išeikvoja daugiau energijos ir greičiau nuskęsta. Nepasidavęs panikai, žmogus gali ilgiau išsilaikyti ant vandens bei atkreipti į save gelbėtojų dėmesį šaukdamas arba plodamas viena ranka per vandenį.
Vasaros metu prie jūros dažnai ateina šeimos su vaikais, kurie būna išsiilgę vandens pramogų. Visgi tėvai turi prisiminti, kad prie vandens mažamečių vaikų negalima palikti be priežiūros. Gelbėtojai rekomenduoja leisti vaikams maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis arba pripučiamomis rankovėmis ir pripučiamais ratais. Taip pat atkreipiamas dėmesys į vyresnių vaikų saugumą – vaikai bent iki 14 metų negali būti palikti jūroje be suaugusiojo priežiūros.
Karštą dieną leidžiant laiką prie jūros reikia nepamiršti gerti daug skysčių, ypač mineralinio vandens, nes esant aukštai temperatūrai organizmas su prakaitu netenka daug mineralinių medžiagų. Taip pat svarbu pasirūpinti apsauginėmis priemonėmis nuo saulės. Naudojant kremą nuo saulės, galima apsisaugoti nuo priešlaikinio odos senėjimo ir sumažinti odos vėžio riziką. Saulėtomis dienomis reikia pasirūpinti galvos apdangalu arba prie jūros nusinešti skėtį, kuris suteiks pavėsį.