Vaikystė šešėlyje: aš šalia, atpažink mane – pagalba vaikams, gyvenantiems su tėvais, piktnaudžiaujančiais alkoholiu
Nors bendra alkoholio vartojimo tendencija Lietuvoje yra mažėjanti, bet problemos mastas išlieka išties didelis ir paliečia ne tik alkoholio vartotojus, bet ir jų artimuosius, ypač labiausiai pažeidžiamus – vaikus. Net 1 iš 4 vaikų gyvena su alkoholio ir narkotikų priklausomybėmis susijusioje šeimoje. Deja, tai yra iki šiol slepiama, stigmatizuojama problema.
Alkoholio žala vaikams, kylanti dėl tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu, dažnai laikoma ,,šeimos paslaptimi“, dėl ko jai apibūdinti naudojamas terminas ,,paslėpta žala“(angl. hidden harm).
Žalos vaikui tyrimai. Daugybė mokslinių tyrimų patvirtino, jog tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu glaudžiai susijęs su vaikų nepriežiūra, fizine ar emocine prievarta, skurdu. Ilgesnės trukmės rizika apima vaikų emocines, pažintines, elgesio ir kitas psichologines problemas, ankstyvą piktnaudžiavimą psichoaktyviosiomis medžiagomis, delinkventinę elgseną (pažeidžiančią egzistuojančias elgesio normas, bet nesukeliančią rimto pavojaus) ir prastą išsilavinimą. Naujausi moksliniai tyrimai pagrindžia vaikų smegenų pokyčius, kuomet gyvenama sveikam vystymuisi nepalankiomis sąlygomis, kas siejama su intelektine negalia, elgesio, emocijų sutrikimais, mokymosi sunkumais.
2016 – 2017 m. Lietuvoje atliktas tyrimas „Vaikų sunkumai patirti augant alkoholiu piktnaudžiaujančiose šeimose“ (prof. Ilona Tamutienė, dr. Birutė Peištarė), kurio metu atlikti 23 kokybiniai interviu su vaikais, gyvenančiais ar gyvenusiais alkoholiu piktnaudžiaujančiose šeimose.
Beveik visi tyrime dalyvavę vaikai jautė emocinį apleistumą, dauguma jų patyrė psichologinį ir fizinį smurtą, buitinius išgyvenimo sunkumus:
,,Kai girti tėvai barasi, mušasi, aš verkiu, labai bijau, kad manęs, mano sesės nenuskriaustų, kad neužmuštų mamos.” [Lukas, 13 m.]
,,Man buvo skaudžiau, kad niekam nerūpiu iš tikrųjų…” [Giedrė, 15 m.]
,,Tie mano prisiminimai labai blogi, nes dažniausiai būdavau alkana, mama visai negamindavo valgyti.” [Rasa 16 m.]
Svarbiausios žinutės, kurias turite perduoti vaikui, jei Jis kreipėsi pagalbos į Jus:
- Ji arba Jis nėra vienišas.
- Vaikas nesukėlė tėvų alkoholizmo ir negali jo kontroliuoti ar išgydyti savo tėvų. Tėvams gali padėti tik specialistai.
- Vaikas nėra atsakingas už tėvų elgesį ir girtavimą.
- Yra suaugusių žmonių, kurie gali padėti.
Jūs, atsižvelgiant į situaciją, kreipkitės į atsakingas institucijas:
- Policiją (skambinti skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112).
- Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos miesto / apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistą.
- Medicinos įstaigą.
- Mokyklos, kurią vaikas lanko, socialinį pedagogą ir (ar) psichologą.
- Vaikų dienos centro darbuotoją.
- Pagalbos vaikams linija (nemokamu telefonu 116 111).
Rekomendacijos ugdymo įstaigoms.
Nors ir esančios šešėlyje, nematomos, bet alkoholio problemos šeimoje kuria aplinką, kuri griauna būsimo suaugusiojo ateitį, o nesprendžiamos problemos niekur nedingsta ir lydi visą gyvenimą. Siekime, kad kiekvienas suaugęs gebėtų atpažinti pagalbos ieškantį vaiką ir ją pasiūlytų.
Pagalba vaikams:
skambink: 116 111.
rašyk: info@pagalbavaikams.lt, skyrybos@pagalbavaikams.lt
Kartu ieškosime sprendimo!
Palangoje teikiama priklausomybės konsultavimo paslauga (suaugusiems).Priklausomybės konsultantas konsultuoja alkoholį vartojančius asmenis bei jų šeimos narius. Konsultacijos metu įvertinamas asmeniui, ar jo šeimos nariui (nariams), teiktinos pagalbos poreikis, sudaromas priklausomybės konsultavimo paslaugų teikimo ir pagalbos planas.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 663 61 420
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis nuotolinio renginio „Vaikystė šešėlyje: aš šalia, atpažink mane!“ metu pateikta medžiaga.