Vaikų mėgstamuose maisto produktuose – žalingi sveikatai transriebalų kiekiai
Kas yra transriebalai?
Natūraliai transriebalų randama labai mažais kiekiais – atrajojančių gyvūnų (karvių, avių, ožkų) riebaluose – jų mėsoje ir pieno produktuose. Dažniausiai sutinkami sintetiniu būdu pagaminti transriebalai. Šie riebalai sukuriami pramoniniuose procesuose, kai į skystą augalinį aliejų pridedamas vandenilis, kad jie būtų ne tokie skysti. Šis procesas vadinamas hidrogenacija, todėl jie dar vadinami hidrintais riebalais.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sveikos mitybos įpročiai susiformuoja dar vaikystėje, todėl ypatingai svarbu pradėti juos ugdyti kuo anksčiau. Tinkama ir sveika mityba yra svarbi kiekvienam iš mūsų, o ypatingai didelis dėmesys turi būti skirtas vaikams, nes jų mityba yra tiesiogiai susijusi su augimo ir vystymosi procesais.
Dažniausiai vaikai maisto produktus renkasi neatsižvelgdami į jų daromą naudą ar žalą sveikatai, neretai maisto produktai yra pasirenkami pagal jų skonį ar išvaizdą. Vieni patraukliausių maisto produktų vaikams yra įvairūs saldumynai, konditerijos gaminiai, traškučiai, o taip pat ir greitas maistas. Visuose minėtuose produktuose galime rasti didelius kiekius druskos, cukraus, tarsnriebalų, iš dalies hidrintų riebalų ir kt. sudedamųjų dalių, kurios lemia vis didėjantį vaikų nutukimą ir antsvorį. Šiomis dienomis ypatingai daug yra kalbama apie transriebalus, iš dalies hidintus riebalus ir maisto produktus, kuriuose yra didžiausi jų kiekiai. Dažniausiai transriebalai randami produktuose su iš dalies hidrintais riebalais. Transriebalai ar iš dalies hidrinti riebalai yra aktuali tema, ypatingai kalbant apie vaikų mitybą, nes ypač dideli jų kiekiai yra dedami į vaikų mėgstamus maisto produktus.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad darželiuose ir mokyklose iš dalies hidrinti riebalai, gruzdintas maistas yra draudžiami. Tačiau namuose vaikai valgo tai kas jiems skanu, ką valgo tėvai ar ką patys nusiperka už tėvų duotus pinigus.
Kokiame maiste yra daugiausia transriebalų?
Kaip jau buvo minėta ankščiau, dažniausiai iš dalies hidrinti riebalai ir visiškai hidrinti riebalai dedami gamyboje į saldainius, sausainius, tortus, pyragus, bandeles, vaflius, šakočius, šaldytus tešlos ir konditerinius gaminius. Jų taip pat randama sūrio produktų sudėtyje, glaistytuose varškės sūreliuose. Transriebalai gali būti randami tepiuose riebalų mišiniuose, margarine ir kituose produktuose, kur sudėtyje yra rafinuoti riebalai, produktai kaitinami aukštose temperatūrose, gruzdinami, spraginami. Lietuvoje Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atlikto tyrimo duomenimis, didesnis kaip 2 g /100 g riebalų transriebalų kiekis buvo nustatytas 89 proc. tirtų saldainių, 50 proc. riebalų ir glaistų, 39 proc. sausainių, 33 proc. kitų įvairų kepinių, 27 proc. pieno produktų.
Kaip sumažinti suvartojamą transriebalų kiekį?
- Valgyti kaip galima mažiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra transriebalų ar iš dalies hidrintų riebalų. Rekomenduojama per parą suvartoti mažiau nei 2 g transriebalų.
- Pasirinkti „gerus“ riebalus (mononesočiuosius riebalus ir polinesočiuosius riebalus, kurių yra aliejuje, riešutuose, alyvuogėse, avokaduose, žuvyse ir jūros gėrybėse).
- Vengti gruzdinto maisto.
- Valgyti mažiau greito maisto, ar jo visai atsisakyti.
- Skatinti vaikus vartoti šviežių vaisių kokteilius, spalvingas uogas sezono metu ar daržovių patiekalus, pagamintus taip, kaip vaikai labiausiai mėgsta.
- Skaityti maisto etiketėse nurodytą informaciją apie produktų sudėtį ir atkreipti dėmesį, ar sudėtyje yra iš dalies hidrintų aliejų ar riebalų.
Renkatės Jūs.
Tačiau nepamirškite, jog nuo to priklauso ir jaunosios kartos ateitis.
Informaciją parengė:
Eglė Blinstrubytė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stebesena@palangosvsb.lt