Vabzdžiai ir jų poveikis sveikatai
Vasaros metu daugiau laiko praleidžiame lauke, mėgaujamės šiluma bei saule. Visgi reikėtų prisiminti, kad kartu su mumis vasaroja vabzdžiai ir parazitai, o jų įkandimai gali sukelti neigiamų padarinių mūsų sveikatai.
Žmogus įsisiurbusią erkę dažniausiai gali rasti kirkšnyse, pažastyse, rankų ir kojų sulenkimo srityse, kaklo bei paausių srityse. Šių parazitų platinamas erkinis encefalitas yra pavojingas žmonių sveikatai ir gali pasibaigti mirtimi. Po erkės įsisiurbimo gali praeiti iki 30 d. kol atsiras pirmieji ligos simptomai. Užsikrėtęs erkiniu encefalitu žmogus jaučia gripą primenančius simptomus – karščiavimą, galvos bei sąnarių skausmą, šaltkrėtį. Tokia savijauta žmogų vargina apie savaitę, vėliau išnyksta. Ši virusinė liga yra dvibangė – po pirmosios ligos fazės žmogus jaučiasi gerai, „pasveikimo” periodas gali tęstis iki mėnesio, tačiau po to prasideda antroji ligos fazė, kuri yra sukelia centrinės nervų sistemos pažeidimus. Antrosios erkinio encefalito bangos metu žmogus karščiuoja, jaučia galvos skausmą, pykinimą, sprando raumenų sustingimą. Sunkesne ligos forma sergantys asmenys gali jausti pusiausvyros, sąmonės ir koordinacijos sutrikimus. Svarbu pažymėti, kad erkinio encefalito virusas plinta ne tik erkių pagalba, bet ir vartojant termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Šiuo metu patikimiausia apsauga nuo šio viruso yra skiepai. Vaikus galima skiepyti nuo 1 m. amžiaus, o nuo šių metų rugsėjo 1-osios nemokamai pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galės visi 50–55 m. asmenys.
Laimo liga taip pat plinta erkių pagalba, tačiau skiriasi tuo, kad tai yra bakterinė liga ir skiepų nuo jos nėra. Pagrindinis ligos požymis yra raudona elipsės formos dėmė ryškiais kraštais, kuri atsiranda erkės įsisiurbimo vietoje. Žmogus jaučia galvos skausmą, nuovargį ir bendrą silpnumą, nerimą, o ligai progresuojant gali pasireikšti nervų sistemos, sąnarių, akių ir širdies pažeidimai.
Pamačius įsisiurbusią erkę, svarbu kuo greičiau ją ištraukti staigiu judesiu naudojant pincetą. Specialistai pataria traukiant erkę nesukioti jos į visas puses bei nenaudoti aliejų ar kitų medžiagų. Ištraukus erkę, įsisiurbimo vietą reikia dezinfekuoti.
Siekiant apsisaugoti nuo abiejų minėtų erkių platinamų ligų svarbu dėvėti tinkamus drabužius ir naudoti repelentus. Lankantis miškingose vietovėse patariama apsirengti šviesiais prigludusiais rūbais, kurie būtų ilgomis rankovėmis ir klešnėmis. Grįžus iš miško būtina gerai apžiūrėti kūną, o rūbus pakabinti saulėtoje vietoje arba negyvenamoje patalpoje.
Uodų, bičių, vapsvų ir širšių įkandimai dažniausiai sukelia odos paraudimą, patinimą, niežėjimą ir skausmą. Jeigu žmogus nėra alergiškas, šių vabzdžių įkandimai pavojaus gyvybei nesukelia. Alergiškiems žmonėms tokių vabzdžių įkandimai gali sukelti anafilaksinį šoką, o laiku nesuteikus pagalbos gali ištikti ir mirtis. Dažnai žmonės apie turimą alergiją pirmą kartą sužino tik po vabzdžio įkandimo, todėl yra svarbu atkreipti dėmesį į simptomus.
Galimi anafilaksijos simptomai:
- lūpų, liežuvio, ausų, akių vokų sutikimas, bėrimas, niežulys;
- sutrikdyta kvėpavimo sistema, asmuo švokščia, dūsta;
- padažnėjęs pulsas, bendras silpnumas;
- sąmonės praradimas, sumišimas;
- pykinimas, vėmimas viduriavimas.
Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad dažniausiai žmonės yra alergiški bičių ir vapsvų įgėlimams. Šiems asmenims dažniausiai yra skiriamas adrenalinas, kuris padidina širdies susitraukimų dažnį, palaiko kraujotaką, plečia bronchus ir lengvina kvėpavimą. Ištikus anafilaksijai, patariama adrenaliną sušvirkšti į išorinę šlaunies pusę ir nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą. Nealergiškiems žmonės po bites įgėlimo reikėtų pašalinti geluonį atsargiai nubraukiant jį į šoną. Vapsvos geluonio nepalieka. Jaučiamą skausmą ir tinimą galima sumažinti šaldant įgeltą vietą su šaldytais produktais arba ledo kubeliais susukus juos į rankšluostį, o pačią galūnę rekomenduojama laikyti pakeltą.
Informaciją parengė:
Ieva Venckutė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, el. p. ieva.venckute@palangosvsb.lt