Tuberkuliozė – viena seniausių infekcinių ligų pasaulyje
Tuberkuliozė (TB) – viena seniausių infekcinių ligų pasaulyje. Ligos pėdsakai randami VII amžiuje prieš mūsų erą – asirų molio plokštelėse vaizduojami sergantys žmonės, su TB būdingais simptomais. Siekiant atkreipti dėmesį į šią sunkią ligą kiekvienais metais kovo 24 d. minima pasaulinė tuberkuliozės diena.
UŽSIKRĖTIMAS
Užsikrėtimo tuberkulioze tikimybė didesnė, jei su ligoniu būnama uždaroje patalpoje. Kai žmogus įkvepia TB mikobakterijų, bakterijos lieka plaučiuose ir pradeda juose daugintis. Vėliau bakterijos gali patekti į kraują ir taip pažeisti bet kurią kūno dalį, pavyzdžiui, inkstus, kaulus ar smegenis. Maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę TB bakterijomis, tačiau jie ligos neplatina. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių TB bakterijomis, per gyvenimą suserga TB. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys cukriniu diabetu arba asmenys, kurių mityba yra nepakankama, rūkantys. Užkrėsti kitus gali tik tas žmogus, kuris serga atvira plaučių TB forma.
SIMPTOMAI
Jei jaučiate TB būdingus simptomus (skundžiatės sumažėjusiu apetitu ir svorio kritimu, gausiai prakaituojate naktį, vargina ilgai trunkantis kosulys (3 ar daugiau savaičių)) – reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus.
PREVENCIJA
Pagrindinė apsisaugojimo priemonė nuo užsikrėtimo tuberkulioze yra vakcinacija. Pagal LR vaikų profilaktinių skiepų kalendorių BCG vakcina nemokamai skiepijami 2-3 parų naujagimiai. Pagrindinė vakcinos paskirtis – apsaugoti vaikus nuo sunkių TB formų.
Apsisaugoti nuo TB bakterijų įkvėpimo veiksmingos priemonės, tokios kaip teisingai dėvimos medicininės kaukės ir respiratoriai bei dažnas patalpų vėdinimas, užtikrinantis šviežio oro apykaitą patalpose. Taip pat svarbu laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – nosį ir burną rekomenduojama užsidengti vienkartine nosinaite, kurią panaudojus reikia išmesti į šiukšlių dėžę, arba kosėti/ čiaudėti į vidinį alkūnės linkį. Rekomenduojama reguliariai plauti rankas šiltu vandeniu ir muilu ar naudoti rankų antiseptiką.
Svarbu nepamiršti ir grūdintis bei stiprinti organizmą. Stengtis praleisti laiką gryname ore bei būti fiziškai aktyviems, taip stiprinama imuninė sistema. Suprastėjusi mityba ir badavimas silpnina imuninę sistemą, organizmas nebepajėgia kovoti su ligų sukėlėjais.
Informacija parengta remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos medžiaga