Traumų prevencija žiemą
Šiemet kartu su kalendorine žiemos pradžia suskubo ir tikroji žiema su visais savo džiaugsmais ir rūpesčiais. Šaltuoju metų sezonu svarbu stebėti ne tik oro temperatūrą, bet ir objektyviai įvertinti lauke tykančius pavojus, tokius kaip plikledis ir sniegas.
Žiemą dažnai pasitaiko kaulų lūžių, galvos ir stuburo traumų. Griūdamas į priekį žmogus siekia apsisaugoti ir automatiškai ištiesia rankas. Pagrindinė smūgio jėga tenka riešams, kurių kaulai dažnai neatlaiko ir lūžta. Žiemos metu padaugėja ir pėdų bei kulkšnies kaulų traumų, čiurnos raiščių ir sausgyslių patempimų.
Itin atsargūs turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, ypač sergantys osteoporoze, nes dėl sumažėjusio tankio kaulai lūžta lengviau. Griūnant ant šono rizikuojama patirti šlaunikaulio kaklo lūžį, kuris nėra mirtina trauma, tačiau gyja labai ilgai ir gresia komplikacijos.
Pavojingiausios – galvos traumos, kai žmogus griūva atbulas visu ūgiu. Jei buvo sutrenkta galva, reikia stebėti, ar žmogus orientuojasi aplinkoje, ar neatsiranda mieguistumas, pykinimas, vėmimas, nes tai – smegenų sukrėtimo požymiai. Pastebėjus juos, būtina kreiptis į gydymo įstaigą.
Pateikiame rekomendacijas, padėsiančias išvengti traumų:
- Būkite atsargūs lipdami laiptais, laikykitės už turėklų.
- Būkite atidūs išeidami iš pastatų į lauką.
- Atsargiai išlipkite iš viešojo transporto, neskubėkite išlipti, laikykitės už turėklų.
- Eidami neskubėkite! Eikite lėtai ir mažais žingsniais. Rankų nesukiškite į kišenes.
- Avėkite tinkamą avalynę, venkite aukštakulnių. Rinkitės patogius batus gruoblėtu padu. Yra batų aksesuarų, skirtų saugiam vaikščiojimui ir bėgiojimui ant ledo, sniego arba esant plikšalai. Tai tinkleliai, kuriuos lengva užsidėti ir nusiimti.
- Geriau eikite sniegu, o ne slidžiais šaligatviais.
- Tamsiu paros metu būtinai dėvėkite atšvaitus. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Tai yra būtina, nes slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias yra ilgesnis.
- Jei naudojatės lazda ar ramentais, rekomenduojama ant jų užsidėti specialų antgalį.
- Neneškite sunkių pirkinių krepšių, ypač lipant laiptais.
- Atidžiai stebėkite grindinį po kojomis. Net gerai nuvalytas grindinys gali būti pavojingas.
- Prieš išeinant į lauką apgalvokite saugiausią ir trumpiausią maršrutą iki tikslo.
Nepavykus išvengti traumos, svarbu kuo greičiau gauti arba suteikti pirmąją pagalbą:
Sumušimas (kaulų ir sąnarių padėtis įprastinė, jaučiamas stiprus ar vidutinio stiprumo skausmas, vieta paraudusi, po kiek laiko gali atsirasti mėlynė) – sumuštą vietą patartina iškart šaldyti ledu ar sniegu (įvyniojus į audinį, kad nenušaltų oda). Kol nepraeis skausmas, vengti stipresnio fizinio krūvio sužalotai kūno vietai.
Nubrozdinimas, žaizda – šaldyti vietą aplink sužalojimą. Žaizdą sutvarstyti.
Raiščių, sausgyslių patempimas – pirmąsias paras tik šaldyti. Negalima šildyti! Sužeistą vietą būtina sutvarstyti, kad mažiau judėtų ir sukeltų kuo mažiau skausmo, netintų.
Lūžis ar išnirimas (stiprus skausmas, pakitusi sąnario, kaulų struktūra ar padėti, tinimas, kraujosrūvos) – jei greitoji medicininė pagalba yra pakeliui, žmogaus geriau neliesti, neleisti jam judėti, o galūnės imobilizuoti nereikia.
Pastaba: nekelkite lūžusios galūnės, jei keliant nukentėjusiajam skauda. Venkite judesių ar bet kokio aktyvumo, kuris sukeltų skausmą. Padėkite nukentėjusiam žmogui surasti patogią kūno padėtį. Stebėkite sąmonę, kvėpavimą. Jei įtariate, kad gali būti sužalota galva, kaklas ar nugara, nejudinkite nukentėjusiojo.
Mėgaukimės žiemos džiaugsmais, tačiau nepamirškime tykančių pavojų!
Parengta pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją