Sveikatos stiprinimo receptas – 7 neįkainojamos taisyklės
Žmogaus sveikatą lemia įvairūs veiksniai. 10 proc. žmogaus sveikatos lemia sveikatos priežiūra, 20 proc. paveldimumas ir 20 proc. aplinka. Kas slepiasi po kitais 50 proc.? Tai – gyvenimo būdas. Ir tai yra tai, ką mes patys renkamės, ir kas priklauso tik nuo mūsų pačių. Kiekvienas gali rinktis – ar stiprinti ir puoselėti sveikatą, ar žaloti ją kenksmingais įpročiais.
Sveika gyvensena – tai kasdienis gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, išsaugoti ar net gerinti savo sveikatą. Sveika gyvensena yra daugiamatė sąvoka, apimanti šiuos pagrindinius komponentus: – mitybą; – fizinį aktyvumą; – tabako vartojimą/nevartojimą; – alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą/nevartojimą; – farmacijos preparatų vartojimą; – darbo ir poilsio (miego) režimą; – seksualinę elgseną; – patiriamą stresą ir gebėjimą jį įveikti; – kitą elgseną, galinčią turėti įtakos sveikatai (pvz., ilgas deginimasis saulėje, soliariume).
Sveikatą stiprinanti elgsena – kai žmogus sąmoningai elgiasi taip, kad sveikata stiprėtų, arba tikisi, kad taip elgiantis ji sustiprės. Tai įvairūs veiksmai, kuriuos asmuo atlieka norėdamas sustiprinti savo sveikatos būklę, nesvarbu, ar jie veiksmingi, ar ne.
Toliau supažindinsime su 7 neįkainojamomis taisyklėmis, kuriomis vadovaujantis stiprinsite savo sveikatą:
1.Žinoti ir nuolat vadovautis Europos kardiologų draugijos rekomenduojamu sveiko žmogaus kodu 035140530:
0 – nerūkymas.
3 – tiek kilometrų greitu žingsniu reikia nueiti kasdien arba ėjimą galima pakeisti 30 min. vidutinio intensyvumo fizine veikla.
5 – tiek porcijų daržovių ir vaisių reiktų suvalgyti kasdien.
140 – sistolinis arterinis kraujo spaudimas mažesnis nei 140 mmHg.
5 – bendrojo cholesterolio koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 5 mmol/l.
3 – mažo tankio („blogojo cholesterolio“) koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 3 mmol/l.
0 – nėra antsvorio ir cukrinio diabeto.
Norėdami sumažinti savo kūno svorį ir prieš pasirenkant krūvį, reikėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju bei atlikti širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumo testą. Geriausia yra mankštintis sveikatingumo centre pagal individualią kūno kultūros specialistų parengtą ir pritaikytą programą.
2. Laikytis asmens higienos (tinkamai plauti rankas, laikytis kūno priežiūros taisyklių), grūdintis (kontrastinis dušas, pirtis, baseinas, oro vonios) bei stiprinti imuninę sistemą.
3. Pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus, vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministerijos maisto pasirinkimo piramidės rekomendacijomis bei pažymėtus „Rakto skylutės“ simboliu.
4. Vengti streso, įtampos, pervargimo, skubos ir konfliktų. Formuoti pozityvų požiūrį į gyvenimą ir problemas. Derinti protinį darbą su fiziniu, pakankamai ilsėtis ir gerai išsimiegoti. Būtina išlaikyti vidinę darną ir gerą savijautą.
5. Atsisakyti visų nesveikų gyvensenos įpročių (nevartoti psichotropinių ir narkotinių medžiagų, kvaišalų, alkoholio, vengti farmacijos preparatų vartojimo be gydytojo žinios, nerūkyti, nepersivalgyti, riboti laiką prie televizoriaus ir kompiuterio, vengti azartinių lošimų).
6. Dalyvauti nustatytų tikslinių grupių nemokamose prevencinėse programose ir profilaktinėse patikrose. Daugiau informacijos rasite: https://www.palangosvsb.lt/category/prevencines-programos/
7. Nuolat ugdyti ištvermę, jėgą ir lankstumą pagal mokslininkų ir kūno kultūros specialistų rekomenduojamą fizinio aktyvumo piramidę. Joje nurodyta, kad žmogus daugiausiai laiko turėtų skirti vaikščiojimui, važiavimui dviračiu, namų ruošos darbams, aktyviai leisti laisvalaikį. Per dieną reikėtų nueiti 10 tūkst. žingsnių, kuriuos galima fiksuoti žingsniamačiu.
Sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo receptas yra paprastas bei itin reikšmingas ne tik ilgaamžiškumo, bet ir sveikų, kokybiškų gyvenimo metų užtikrinimui!
Kaip sakė garsus graikų filosofas Demokritas: „Esama kūno ligų, esama ir gyvensenos ligų.“
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt