Skendimai – išvengiama mirties priežastis
Vasaros metu, ilsintis prie įvairių vandens telkinių, būtina prisiminti tykančias grėsmes. Neapgalvoti veiksmai, nesaugus elgesys vandenyje gali pasibaigti nelaime. Skendimas – tai tokia būklė, kurios metu dėl į plaučius patekusio vandens sutrinka kvėpavimo procesas, todėl tampa nebeįmanoma gyvybiškai svarbių dujų apykaita.
Liūdna statistika
Pasaulyje kasmet paskęsta daugiau nei 388 tūkst. žmonių, Lietuvoje – apie 200. Paskendimai yra dažniausia vaikų iki 14 metų mirties priežastis dėl nesmurtinių traumų. Kasdien pasaulyje paskęsta net apie 480 vaikų.
Paskendimų priežastys
Skendimų atvejai galimi įvairiose vietose: upėje, ežere, jūroje, šulinyje, baseine ar net vonioje. Tačiau daugiausia žmonių nuskęsta maudydamiesi natūraliuose atviruose vandens telkiniuose, ypač karščiausiais vasaros mėnesiais.
Pagrindinės paskendimų priežastys:
- pavojų neįvertinimas, nepaisymas arba ignoravimas;
- informacijos apie saugumą (nesaugumą) vandenyje stoka;
- neapribotas patekimas prie vandens telkinių;
- priežiūros stoka;
- galimybių išsigelbėti ar būti išgelbėtam nebuvimas.
Norint apsaugoti save ir kitus, būtina įsidėmėti paprastas taisykles. Maudytis negalima:
- jeigu nežinote maudymosi vietos gylio, dugno ypatybių;.
- jeigu esate labai pavargęs (smarkiai dirbote ar sportavote) ar blogai jaučiatės;
- jeigu esate perkaitęs;
- jei šalta (vandens temperatūra mažesnė nei 14° C;
- vakare, kai tamsu;
- ką tik pavalgius, pilnu skrandžiu (po valgio reikia palaukti mažiausiai pusvalandį, o dar geriau – valandą);
- valgant, kramtant kramtomąją gumą (lengva užspringti, o bandant įkvėpti oro, galima į kvėpavimo takus įtraukti vandens);
- jeigu artėja audra su perkūnija (tuomet reikia eiti kuo toliau nuo paplūdimio);
- jeigu bangos didesnės nei 70 cm;
- JEIGU PAPLŪDIMYJE IŠKELTA RAUDONA VĖLIAVA!
Ištikus nelaimei
Įtardami, kad žmogus skęsta, nedelsdami skambinkite 112 ir šaukitės aplinkinių pagalbos. Įsitikinę, kad patiems saugu eiti į vandenį ir jei šalia nėra gelbėtojų, pasistenkite iškelti skenduolį iš vandens. Gelbėjimo veiksmų seką matote paveikslėlyje:
Patikrinkite ar auka sąmoninga, atverkite kvėpavimo takus, patikrinkite ar kvėpuoja. Skendimo aukos ištrauktos iš vandens po kelių minučių nuo panirimo į vandenį gali kvėpuoti nenormaliai (tai agoninis kvėpavimas, kuris gali reikštis pavieniais iškvėpimais, gargaliavimu). Nesumaišykite šio kvėpavimo su normaliu.
Pradinio gaivinimo seka:
Gelbstintieji įpūtimai. Atliekant pradinį gaivinimą skenduoliui, labai didelis dėmesys yra skiriamas gelbstintiesiems įpūtimams, kad kuo skubiau būtų sumažintas deguonies badas skenduolio organizme. Įpūtimas turi trukti apie 1 sekundę ir būti efektyvus – turi pakilti ir nusileisti krūtinės ląsta. Reikia atlikti 5 gelbstinčiuosius įpūtimus. Atlikti įpūtimus skenduoliui gali būti ne taip ir paprasta, nes kvėpavimo takuose yra didesnis pasipriešinimas.
Krūtinės ląstos paspaudimai. Jei auka nesureagavo į 5 gelbstinčiuosius įpūtimus, ji turėtų būti paguldyta ant kieto pagrindo, nes krūtinės ląstos paspaudimai vandenyje yra neefektyvūs. Atlikite pradinio gaivinimo veiksmus atlikdami 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus, kaip ir atliekant standartinį pradinį gaivinimą. Daugumai skenduolių širdis sustoja todėl, kad plaučiai nesugebėjo tiekti pakankamai deguonies širdžiai, dėl to išsivystė deguonies badas. Taigi, įpūtimai šiuo atveju yra labai svarbūs – vien tik krūtinės paspaudimai nepadės.
Automatinė išorinė defibriliacija (AED). Išorinį automatinį defibriliatorių naudokite tik po pradinio gaivinimo veiksmų. Nusausinkite nukentėjusiojo krūtinę, uždėkite elektrodus ir sekite AED garsinius ar vaizdinius nurodymus.
Laikykimės saugumo taisyklių ir išvenkime nelaimingų atsitikimų!
Saugaus poilsio!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiaga.