Šiuo metu saugotis turime visi. Kodėl saviizoliacija tokia svarbi?
Nuo kovo 16 – osios Lietuvoje įvestas koronaviruso infekcijos (COVID – 19) karantinas – specialus laikinas režimas, kai ribojama judėjimo laisvė ir socialiniai kontaktai.
Visi grįžę iš užsienio valstybės privalo laikytis 14 dienų izoliacijos – likti namuose ir į namus nepriimti svečių. Maistą ir kitas prekes užsisakyti į namus ir atsiimti neturint tiesioginio kontakto su kurjeriu. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.
Tačiau izoliacija svarbi ne tik grįžusiems iš užsienio ar turėjus sąlyti su užsikrėtusiu COVID – 19 virusu asmeniu! Mums visiems, o ypač – senjorams, svarbu suprasti, kad nėra ir negali būti jokių svarbesnių reikalų ar darbų, nei pasirūpinti savimi, savo sveikata ar gyvybe.
Leisti laiką namuose, šiuo metu, geriausias pasirinkimas. Mūsų visų gyvenimo tempas iki šiol buvo labai įtemptas. Esame įpratę visur skubėti, per dieną atlikti šimtus darbų, todėl normalu, kad dabar – karantino laikotarpiu – atrodo, jog gyvenimas sustojo. Tačiau pažvelkime į viską iš kitos pusės. Karantinas ir pasirinkimas daugiau laiko praleisti namuose nereiškia, kad turime atsiriboti nuo pasaulio. Pasikeisti turėtų tik kai kurie įpročiai.
Niekas negali paneigti, kad tyras oras ir gamta svarbūs mūsų sveikatai ir psichinei gerovei. Pasivaikščiojimams rinkimės atokesnes vietas, kuriose sutiksime mažiau žmonių. Turėdami kontaktą su kitu asmeniu išlaikykime 2 metrų atstumą, pokalbiui pasistenkime skirti ne daugiau nei 15 minučių. Žinoma, pasivaikščioti galite eiti su savo šeimos nariais, tačiau pasistenkime nesibūriuoti didelėmis grupėmis – iki 5 asmenų. Žaidimų aikštelės mieste, parkuose puiki vieta virusui plisti, todėl matant, kad ji užimta vertėtų paieškoti kitos. Žaidimų aikštelėje vienu metu turėtų žaisti tik vienos šeimos vaikai.
Nepamirškime, kad COVID – 19 virusas plinta oro lašeliniu būdu! Užsikrėtęs asmuo virusą į aplinką perduoti gali kosėdamas, čiaudėdamas ar iškvėpdamas. Ne visose viešosiose vietose galime užtikrinti tinkamą asmens higieną, todėl pasirinkimas likti namuose – saugiausias! Tačiau net ir likdami namuose pamirškime rankų higienos reikalavimų (plovimas su muilu ir vandeniu arba naudojant dezinfekcinį rankų skystį. Rankas būtina plauti parėjus namo ir išeinant, prieš maisto ruošą ir po jos, prieš valgant, pasinaudojus tualetu ir kai rankos yra akivaizdžiai nešvarios). Laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo – užsidengti burną ir nosį servetėle, kurią panaudojus reikia išmesti į šiukšliadėžę. Jei servetėlės neturite, tai kosėdami ar čiaudėdami uždenkite burną sulenkta ranka ties vidine alkūnės puse, o ne delnu. Taip pat būtina kiekvieną dieną vėdinti patalpas, valyti dažnai naudojamus paviršius, tokius kaip durų rankenos, stalų paviršiai, pulteliai, šaldytuvo rankenos.
Pasirinkimas daugiau laiko praleisti namuose nereiškia, kad turime su niekuo nebendrauti. Daug kalbame apie informacinių technologų keliamą žalą, bet dabar pabandykime prisiminti ir jų naudą. Tokių programėlių, kaip skype, messenger pagalba, galime vaizdo skambučiais pasiekti bet kurį pasaulio kampelį. Turime puikią galimybę prisiminti savo draugus, giminaičius su kuriais seniai nebendravome. Karantino laikotarpis mums suteikia galimybę šiek tiek sustoti, įsiklausyti į savo, artimųjų, draugų mintis. Išgirsti tai, ką galbūt bėgdami iš vieno darbo į kitą, praleistume pro ausis.
Turbūt daugelis turime knygų, kurios laukia savo eilės, kada galės būti perskaitytos. Filmų ar serialų, kurių peržiūrai vis trūko laiko. Laiko dabar turime į valias, pirmyn! Iš kiekvienos knygos, filmo ar serialo galime sužinoti kažką naujo, pasisemti idėjų ar išminties. Dabar tinkamiausias laikas užsiimti savišvieta.
Dauguma šiuolaikinių vaikų nori vis naujų žaidimų ir pramogų… Kuo užsiimti kai visi stalo žaidimai išbandyti, dėlionės sustatytos, o galvosūkiai išspręsti? Turbūt daugelis tėvelių augome tais laikais, kai nebuvo interneto ir gausybės pramogų mieste ar parkuose. Vertėtų prisiminti savo vaikystės žaidimus, tokius kaip: Kas? Kur? Kada?, slėpynės, aukšta žemė, pelė ir katinas, vilkas ir žąsys.
Karantino laikotarpis mums suteikė nuostabią galimybę – daugiau laiko praleisti su savo šeima.
Šiais laikais, kai gyvenimo tempas toks įtemptas, tai yra tikra dovana.
Pasinaudokime ja!
Skirkime daugiau kokybiško laiko sau, savo mylimiesiems ir vaikams.
Informaciją parengė:
Visuomenės sveikatos specialistė
Viktorija Serapinienė
El. p. viktorijaserapiniene@palangosvsb.lt