Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa
Programos tikslas – sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis (krūtinės angina, miokardo infarktu, smegenų išemija/smegenų išemijos priepuoliu, insultu, periferinių arterijų tromboze), atrinkti sergančius ateroskleroze ar cukriniu diabetu žmones, kurie nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai.
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, buvo ir tebėra pagrindinė mirties priežastis. ŠKL apima visą intervalą ligų, susijusių su kraujotakos sistemos ligomis, įskaitant išeminę širdies ligą (IŠL) ir galvos smegenų kraujotakos ligas.
Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, lemiantys šių ligų išsivystymą, yra:
- rūkymas;
- padidėjęs arterinis kraujo spaudimas;
- padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje;
- II tipo cukrinis diabetas;
- netaisyklinga mityba;
- mažas fizinis aktyvumas;
- antsvoris, nutukimas;
- piktnaudžiavimas alkoholiu;
- psichinis bei socialinis stresas.
Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų.
- Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą.
- Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas.
Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.
Kviečiame aktyviai dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinėse programose, kurių efektyvumas pagrįstas medicinos mokslo. Nedelskite, užkirskite kelią klastingų ligų atsiradimui!
- Visos šios paslaugos programoje dalyvaujantiems teikiamos nemokamai.
- Programos priemonės apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų.
- Dėl dalyvavimo programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją.