Rugsėjo 15-oji – Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena
Siekiant atkreipti visos visuomenės (ypač vyrų) dėmesį į sergamumą prostatos vėžiu, rugsėjo 15 –oji paskelbta Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena.
Prostatos vėžys, kitaip negu kitų organų vėžys, gali ilgus metus pamažu vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, todėl pasireiškia vyresnio amžiaus vyrams. Tik nedidelei vyrų daliai vėžys gali išsivystyti sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų Lietuvoje. Juo serga 7 vyrai iš tūkstančio. Dažniausiai šia onkologine liga serga vyresni nei 65 m. amžiaus vyrai.
Ligai atsirasti įtakos turi šie veiksniai:
- Genetika (vyrai, kurių artimi giminės serga ar sirgo prostatos vėžiu, turi didesnę šios ligos riziką);
- Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu, ypač jei jos susirgo būdamos mažiau nei 40 metų amžiaus, tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką;
- Gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas didina prostatos vėžio riziką.
Prostatos vėžys pasireiškia šiais simptomais: pasunkėjęs, skausmingas, dažnas šlapinimasis (ypač naktimis); nuolatinis noras šlapintis; jausmas, kad vis nepavyksta iki galo ištuštinti šlapimo pūslės; nemalonūs jutimai dubens srityje; svorio kritimas; kraujas šlapime ar spermoje; potencijos sumažėjimas; besikartojantis skausmas juosmens srityje; sėdint, važiuojant dviračiu dėl padidėjusios prostatos jaučiamas diskomfortas.
Ankstyva diagnostika padeda gerokai sušvelninti šios ligos pasekmes ir išsaugoti paciento gyvybę. Būtent todėl vyrai yra skatinami pasitikrinti profilaktiškai – juk aptikus ligą ankstyvoje stadijoje yra daug lengviau ją išgydyti!
Kviečiame aktyviai dalyvauti valstybės finansuojamoje priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinėje programoje! Programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 m. ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsija. Visos šios paslaugos atliekamos nemokamai. Dėl dalyvavimo kreipkitės į savo šeimos gydytoją!
Liūdna statistika: prostatos vėžio susirgimų Lietuvoje kasmet daugėja, tačiau nemokamai prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirtas vyras…
MINTYS VYRŲ, KURIE SUSIDŪRĖ SU ŠIA KLASTINGA LIGA:
„Aš tikiu, kad vyrai turėtų daugiau prašyti pagalbos. Manau, kad jiems yra sunkiau ieškoti paramos, nes visuomenė skatina būti savimi pasitikinčiais ir tvirtais.“
Pranas, 57 m.
„Dabar aš žinau, kas yra gyvenimas. Man atrodo, kad dabar aš visada pastebiu ir mėgaujuosi dalykais, kurie visada yra šalia. Aš tai priėmiau kaip dovaną.“
Leonas, 41 m.
„Jeigu tik būčiau turėjęs ryžto paklausti gydytojo, kaip gydymas paveiks mano lytinį gyvenimą, man tikrai būtų padėję. Būčiau žinojęs, kaip elgtis, kaip gyventi… nedrįsau kalbėtis su žmona.“
Jonas, 47 m.
PROSTATOS VĖŽYS NĖRA NUOSPRENDIS VYRIŠKUMUI – TU GALI JĮ ĮVEIKTI.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt