Rugsėjo 1-oji – diena be alkoholio
Alkoholis (arba etilo alkoholis) – tai cheminė medžiaga, cukraus ir krakmolo turinčių augalų rūgimo produktas, labai stiprus, dažniausiai vartojamas narkotikas, prie kurio greitai priprantama.
Šiomis dienomis jauni žmonės norėdami linksmai praleisti laiką renkasi svaigiuosius gėrimus, teigdami, kad tai padeda atsipalaiduoti, pakelti nuotaiką. Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertų komiteto pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad bendras alkoholio suvartojimas, o ypač alkoholinių gėrimų vartojimas tarp vaikų, jau siekia kritinę ribą daugelyje Europos valstybių. Alkoholis yra dažniausiai pasirenkama jaunimo svaiginimosi priemonė daugelyje šalių.
Vaikai vis jaunesniame amžiuje pirmą kartą susipažįsta su alkoholiu. 2014 m. atliktas tarptautinis mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimas (HBSC) atskleidė, kad beveik 12 proc. Lietuvos mokinių pirmą kartą paragavo alkoholinių gėrimų, kai buvo 11 metų amžiaus ir jaunesni. Šis faktas parodo, su alkoholio vartojimo problema susiduriama dar ankstyvojoje paauglystėje.
,,Health promotion” parengtame leidinyje apie alkoholio poveikį paauglystėje yra teigiama, kad didžiausia įtaką nepilnamečių alkoholio vartojimui daro televizija, reklama, šeima, bendruomenė. Dauguma televizijos kanalų yra komerciniai ir jų rodomose laidose, filmuose yra leidžiama alkoholio reklama. Šiuo metu Lietuvoje bandoma apriboti alkoholio reklamą, o nuo 2016 m. lapkričio 1 d. draudžiama prekybos centruose skelbti apie svaigalų kainų akcijas.
Pastebima, jog jaunuoliai dažniausiai renkasi alkoholio vartojimą kaip laisvalaikio praleidimo būdą. Tokiu pasirinkimu jie stengiasi įsilieti į naujas grupes, mano, kad lengviau pritaps prie kitų, bus lengviau bendrauti. Paauglystė yra maištavimo, prieštaravimo metas, todėl daugelis jaunuolių šiuo gyvenimo laikotarpiu daro tai, kas jiems yra draudžiama, jaučiasi esą subrendę ir galintys patys priimti sprendimus bei atsakyti už savo elgesį. Dalis jaunuolių teigia vartojantys alkoholį, nes tik taip sugeba atsipalaiduoti nuo jaučiamos įtampos prieš egzaminus, atsiskaitymus.
Alkoholį vartojantys asmenys dažnai susiduria su neigiamomis pasekmėmis:
Pirmiausia – pagirios. Pagirių metu jaučiamas pykinimas, galvos skausmas, silpnumas, dehidratacija, žmogus yra labai irzlus. Pablogėja mokymosi rezultatai, nesugebama priimti pateiktos informacijos. Dažnam paaugliui alkoholis trukdo vystytis tokiems įgūdžiams, kaip sprendimų priėmimas, asmeniniai ir socialiniai įgūdžiai.
Antra, anksti pradėjus vartoti alkoholinius gėrimus, kad ir silpnus, dažnai pradedamos vartoti kitos narkotinės medžiagos.
Trečia, girtuoklystė ir išgertuvės yra asocialus elgesys, kuriuo seka psichikos sveikatos sutrikimai bei visam laikui pažeidžiamos smegenys. Pasitaiko atvejų, kad pastoja neblaivios moterys, tai komplikuoja vaisiaus vystymąsi, gali iššaukti net fizines ar psichines negalias.
Ketvirta – ankstyva mirtis. 16 – 25 metų amžiaus asmenų dažniausios mirties priežastys yra smurtas, savižudybės arba nelaimingi atsitikimai, neretai susiję su alkoholio vartojimu.
Požymiai, parodantys, kada tėvams (globėjams) reikėtų sunerimti:
• alkoholio kvapas;
• noras pasilikti pas draugus per naktį;
• itin dažnas dantų valymasis ar gaivinančių burnos priemonių naudojimas;
• uždarumas;
• koordinacijos trūkumas kalbant ir judant;
• miego įpročių pasikeitimas (mieguistumas dieną, aktyvumas naktį);
• blogi pažymiai, pamokų praleidinėjimas;
• pinigų skolinimasis;
• nusikalstama veikla.
Priemonės, skatinančios paauglius nepradėti vartoti alkoholio:
• tėvų nuostatos ir požiūris į alkoholį vartojančius nepilnamečius;
• tėvų pavyzdys;
• tėvų pagyros ir paskatinimai;
• stiprus ryšys su šeima, draugais ir mokytojais;
• geri socialiniai įgūdžiai;
• dalyvavimas mokyklos, jaunimo grupių, sporto, meno veiklose.
PRISIMINK, jog nėra saugios alkoholio dozės – net mažiausių dozių reguliarus vartojimas yra kenksmingas ir veda į priklausomybės pavojų!!!
,,Girtumas yra ne kas kita, kaip savanoriška beprotybė” [Seneka]
Informaciją parengė:
Monika Šimkutė
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Tel. 8 687 42358
El. p. jaunimas@palangosvsb.lt