Psichikos sveikata pandemijos metu
Pasak medicinos mokslų daktaro, profesoriaus Dainiaus Pūro, pasauliniu lygiu jau yra pasiektas susitarimas, kad psichinė sveikata yra tokia pat svarbi, kaip ir fizinė sveikata. Todėl savo psichologine sveikata turime rūpintis ne ką mažiau, ypatingai šiuo pandemijos metu! Pateikiame Jums keletą naudingų patarimų.
*Stenkitės laikytis sveiko gyvenimo būdo bei dienos režimo – gerai išsimiegoti, reguliariai maitintis, stengtis daugiau judėti. Išbandykite lėtą, stabilų kvėpavimą ir raumenų relaksaciją ar kitus Jums priimtinus atsipalaidavimo būdus (joga, mankšta, muzika, buvimas kažkuo užsiėmusiu).
Palangos visuomenės sveikatos biuras siūlo nemokamas nuotolines šokių, jogos treniruotes, mankštas darbo vietoje ar namuose (daugiau informacijos ČIA).
*Norint gerai jaustis, užtenka apsiauti patogią avalynę ir išeiti pasivaikščioti gryname ore. Vaikščiojimas – suteikiantis daug naudos žmogaus organizmui, ir tinkantis kiekvienam. Tuo labiau, kai gyvename pajūryje. Palangoje siūlome pasivaikščioti ,,Labryčio” taku, Botanikos parku, pajūriu, pušynais, išlaikant saugų atstumą nuo kitų žmonių, nesibūriuojant.
*Bendraukite – ieškokite šeimos, draugų, bendradarbių, dvasininkų ar kitų, Jums svarbių ir panašiose aplinkybėse esančių žmonių paramos. Būkite išradingi ir bendravimui pasinaudokite visomis įmanomomis priemonėmis: telefonu, žinutėmis, laiškais, vaizdo skambučiais.
*Darykite tai, ką mėgstate, taip atsipalaiduodami nuo situacijos sukelto streso. Skirkite laiko malonioms veikloms – piešimas, įvairios muzikos klausymas, interjero detalių pakeitimas tai padės atsipalaiduoti, suteiks, malonių emocijų.
Gruodžio mėnesį Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras siūlo paskaitas itin aktualiomis temomis: ,,Kaip vaikai gali jaustis karantino metu ir kaip juos motyvuoti mokytis?”, „Ar tikrai meilė trunka tris metus? Ko reikia, kad gyventume ,,ilgai ir laimingai”? (daugiau informacijos ČIA).
* Ką galite padaryti, norėdami sumažinti savo baimes ir nerimą? Remkitės tik patikimų šaltinių pateikiamais faktais ir venkite bet kokių gandų, kurie gali tik pabloginti Jūsų psichinę sveikatą. Iš lūpų į lūpas sklindanti informacija gali būti perdėta. Patikimi šaltiniai yra tai, ko Jums gali reikėti, siekiant apsaugoti save nuo perdėto nerimo ir gąsdinimosi: – www.sam.lt ar www.nvsc.lt
*Naudokitės prieinamomis nemokamomis psichologinės pagalbos ar emocinės paramos galimybėmis:
“Emocinės pagalbos linija” – 1809
“Pagalbos moterims linija” – 8 800 66366
“Jaunimo linija” – 880028888 (visą parą)
“Vilties linija” – 116123 (visą parą)
“Vaikų linija” – 116 111,
bei nemokamomis mobiliosiomis programėlėmis stresui, nerimui nuraminti: “Ramu”, “Atsipūsk”, “Antistresiniai pratimai”, “Pagalba sau”.
*Jei ilgesnį laiką nesijaučiate gerai, tuomet kreipkitės profesionalios psichologinės pagalbos į specialistus – psichologus / psichoterapeutus elektroniniu adresu www.klausau.lt, www.pagalbasau.lt – čia rasite informaciją apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą pandemijos Covid -19 metu ir ne tik.
Palangos visuomenės sveikatos biuras siūlo nemokamas psichologo konsulatacijas suaugusiems (daugiau informacijos ČIA).
* Didinkite savo saugumo jausmą rūpindamiesi savo higiena. Mažinkite nerimą atlikdami konkrečius higienos veiksmus, kurie gali padėti Jums pasijusti saugesniems ir sumažinti riziką užsikrėsti ar užkrėsti ką nors COVID-19:
- dažniau plaukite rankas muilu ir vandeniu ar naudokite skystį rankoms dezinfekuoti. Rankų plovimas turi trukti bent 20 sekundžių
- čiaudėdami nosine uždenkite veidą ir nosį
- tvarkingai išmeskite panaudotas nosines, nepalikite jų tiesiog gulėti ant stalo ar kito paviršiaus
- jei neturite nosinės, kosėkite ar čiaudėkite į rankovės viršų ar alkūnės linkį
- po čiaudėjimo ar kosėjimo nusiplaukite rankas
- likite namie, jei jaučiatės sergantys
- venkite kontakto su sergančiais žmonėmis
- valykite ir dezinfekuokite paviršius, ant kurių gali būti mikrobų.
Informaciją parengė:
Indrė Steponavičienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57 998
El.p. aktyvumas@palangosvsb.lt