Praktiški patarimai ruošiantis vasarai
Vasara – atostogų metas, kuomet galime mėgautis saulės voniomis, vėsiomis maudynėmis, šilumos ir šviesos kupinomis dienomis. Tačiau džiaugiantis vasaros teikiamais malonumais, negalime pamiršti apsaugos priemonių, padedančių išvengti sveikatos sutrikimų iškylaujant ar ilsintis. Pateikiame 6 neįkainojamus patarimus, kuriais vadovaujantis vasarą praleisime sveiki, žvalūs ir pailsėję!
1.Susikomplektuok vaistinėlę!
Savo vaistinėlėje būtinai turėk:
- kremą nuo saulės;
- uodus ir erkes atbaidančių tepalų, purškalų ar losjonų (repelentų);
- vaistų nuo karščiavimo, skausmo, viduriavimo, alergijos;
- priemonę žaizdoms dezinfekuoti, pleistro ir tvarsliavos, pleistrų nutrintoms pėdoms, elastinio binto;
- vaistus, kuriuos vartoji nuolat.
2. Saugokis vabzdžių!
Musių kandiklių, uodų, sparvų, vapsvų, skruzdėlių, širšių, bičių, kamanių, bimbalų, vapsvų ir kitų vabzdžių įgelta vieta patinsta, parausta, ją gali skaudėti, niežėti. Šie simptomai galimi nuo kelių valandų iki kelių dienų. Anafilaksinės reakcijos yra nulemtos imuninės sistemos atsako ir dažniausiai išsivysto praėjus 15 minučių po įgėlimo. Pažeistas vietas galima gydyti šalčiu (ledu) ar specialiais tepalais.
Namuose galima naudoti apsauginį tinklelį. Taip pat ypač veiksmingi yra repelentai – specialios priemonės nuo vabzdžių ir erkių.
3. Ypatingai saugokis erkių!
Lietuvoje nėra rajonų, kuriuose nebūtų rasta erkių. Dažnai jos yra užkrėstos erkinio encefalito virusu ar Laimo ligos bakterijomis. Erkės įkandimas nėra skausmingas, nes įsisiurbdama ji su seilėmis įšvirkščia ir nuskausminamųjų medžiagų, o prisisiurbusi kraujo iš karto nukrenta. Paprastai pamatome tik giliau į odą įsisiurbusias erkes. Erkės –aklos, alkanos ir jaučiančios žmogaus ar gyvūno šilumą bei judančios jo link – dažniausiai tūno žolėje, pakrūmėse. Į namus jų gali parnešti ir naminiai gyvūnai. Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito –skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra.
Būnant gamtoje patartina naudoti repelentus nuo erkių, o grįžus iš miško ar parko apsižiūrėti drabužius ir odą.
4. Nešiok akinius nuo saulės!
Nepamiršk akinių nuo saulės žvejodamas, buriuodamas, eidamas į paplūdimį. Saugokis ne tik tiesioginių saulės spindulių, bet ir atsispindinčių nuo paviršių. Kuo oras sausesnis, tuo UV spinduliavimas didesnis. Karštą dieną spinduliuotė pasiekia mus ir tada, kai saulę dengia debesys. Jeigu ultravioletinių (UV) spindulių dozė yra labai didelė, jie gali pažeisti akies audinius. Pavojingiausia būti saulėje vidurdienį, kai UV spindulių kiekis didžiausias.
Renkantis akinius nuo saulės:
- įsitikink, ar akinių lęšiai visiškai sulaiko UV spindulius (tai nurodoma gaminio sertifikate);
- įsitikink, ar akiniai nuo saulės nepablogina regėjimo.
5. Atidžiai rinkis ką valgai!
Keliaudamas nepirk maisto turguje, vasarą venk gaminių su kremu, negerk nehermetiškai įpakuotų gėrimų, nevirinto vandens, nevalgyk neplautų arba neluptų vaisių. Pakeitus aplinką ir mitybą, ypač atvykus į šilto klimato kraštus, virškinimo sistemos negalavimai neretai priverčia koreguoti poilsio planus.
Kad taip neatsitiktų, reikia laikytis higienos taisyklių!
6. Neperšalk!
Jeigu peršalsi besimaudydamas ar pagulėjęs ant šaltos žemės, gali susirgti įvairiais uždegimais. Vienas jų – šlapimo pūslės uždegimas – cistitas. Cistito simptomai: dažnas noras šlapintis, maudimas pilvo apačioje, kartais – skausmingas šlapinimasis bei perštėjimas. Dažniausiai jaučiamas skausmas pilvo apačioje, jis gali plisti į kirkšnis. Negydomas cistitas gali sukelti pavojingas komplikacijas – inkstų nepakankamumą, prostatitą, uretritą (šlaplės uždegimą).
Kita netikėta liga vasarą – ausies uždegimas – otitas. Jį gali sukelti virusai (gripo, adenovirusai ar rinovirusai), peršalimas. Dažniausia prielaida vidurinės ausies uždegimui išsivystyti, ypač vaikams, – negydoma sloga. Antibiotikų, jeigu jų nepaskyrė gydytojas, vartoti nereikia. Šių vaistų vaikams skiriama, jeigu pakilo kūno temperatūra, jeigu nustatyta, kad ausies būgnelis išpūstas.
Kiekvienas atvejis individualus, gydymą turi skirti gydytojas specialistas!
Daugybės džiugių akimirkų saulėtos vasaros metu!
Saugokite ir save, ir kitus!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiaga.