Pokalbis apie „TAI“
Lytiškumas, kaip ir lytiškumo ugdymas, vis dar sunki tema Lietuvoje. Šalys, turinčios platų visapusišką lytiškumo švietimą, paprastai turi ir mažesnį paauglių nėštumo procentą, mažesnį lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ir ŽIV lygį. Lytiškumo ugdymas taip pat gali padėti užkirsti kelią lyčių nelygybei ir smurtui artimoje aplinkoje. Pagrindinis lytiškumo ugdymo tikslas yra paruošti jaunimą, ir suteikti jiems žinių, įgūdžių ir išteklių, būti pasirengus priimti tinkamus sprendimus, užtikrinančius asmens sveikatą ir apsaugą. Visapusiškas lytiškumo ugdymas vaidina pagrindinį vaidmenį ruošiant jaunus žmones saugiam, produktyviam ir visaverčiam gyvenimui pasaulyje, kuriame vis dar yra lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI), ŽIV ir AIDS, nenumatytų nėštumų, smurto dėl lyties ir lyčių nelygybės, keliančių rimtą pavojų jų gerovei.
Psichologų nuomone, lytiškai šviesti atžalas reikėtų ne tuomet, kai ant slenksčio jau šėlsta paauglystė, o geras dešimtmetis prieš tai. Lytinis švietimas – tai ne vien fiziologinės žinios apie seksą ir kontracepciją, tai nuostatos ir vertybės, įdiegiamos dar vaikystėje. Todėl tėvų vaidmuo formuojant lytiškumo sampratą prasideda dar ankstyvajame amžiuje.
Dažnai tėvai arba apskritai ignoruoja paauglių seksualinį gyvenimą, apie tai net neužsimindami, arba gąsdina, grasina nėštumo arba lytiškai plintančios ligos grėsme. Abu šie kraštutinumai gali gerokai iškreipti ar pasunkinti vaiko suvokimą apie intymius santykius, jų svarbą ir atsakomybę. Šeimose, kuriose šių temų vengiama, atsakymų ieškoma kitur, tačiau tokiu atveju neteisingos arba neišsamios informacijos tikimybė padidėja.
Nuo ko pradėti kalbėti su paauglių ?
- Tėvams rekomenduojama nusipirkti keletą knygų šia tema. Idealu, jei šias knygas perskaitys abu tėvai. Perskaičius knygas tėvams pirmiausia verta pasidalinti mintimis tarpusavyje, nes vieninga tėvų pozicija labai svarus argumentas paagliui. Tai savotiškas pasirengimo etapas pokalbiui su paagliu.
- Pirmiausia patiems tėvams svarbu sau patiems įvardinti, kokios yra šeimos vertybės, kokią vietą gyvenime užima meilė, kokia pagarbos reikšmė santykiuose, ko reikia sėkmingiems santykiams.
- Laiką pokalbiui turi pasirinkti ne tėvai, bet paauglys.
- „Rimtas pokalbis“ turi prasidėti jaunuolio iniciatyva.
- Pokalbį kartais gali inicijuoti matomoje vietoje „lyg netyčia“ palikta knyga, panašios tematikos televizijos laida ar reportažas, kino filmas, straipsnis ar reali istorija.
- Tėvams pravartu pasidomėti statistika – abortų, paliktų kūdikių, lytiškai plintančių ligų. Paaugliams verta paaiškinti, kas tai yra abortas, kaip jis atliekamas, koks jo poveikis ir pasekmės žmogaus psichikai ir sveikatai. Svarbu aptarti lytiškai plintančių ligų grėsmę.
- Teisinga kelias – per atvirumą ir pasitikėjimą.
- Pokalbis apie intymumą – tai ne dienotvarkės klausimas, jam turi būti rengiamasi nuolat – ugdant tėvų ir vaiko savitarpio pasitikėjimą, atvirumą ir pagarbą.
Paaugliai, galintys su tėvais pasikalbėti intymiomis temomis, mažiau linkę anksti pradėti lytinį gyvenimą, turi mažiau partnerių, elgiasi saugiau. Tai svarbu ne tik paauglių ankstyvų lytinių santykių, bet ir neplanuotų nėštumų, LPI bei ŽIV prevencijai.
Tėvai dažnai skundžiasi, kad paaugliai neklauso to, kas jam sakoma. Iš tiesų vaikams turi įtakos tėvų vertybės, bet vien kalbų neužtenka. Šeima daro didelę įtaką formuojant paauglių požiūrį į seksualinius santykius. Savo elgesiu tėvai teigiamai arba neigiamai ugdo vaikų atitinkamą lytiškumo suvokimą. Gimdytojų meilė, pagarba, pagalba ir rūpestis vienas kitam ir vaikams yra stipriausias lytiškumo ugdymo veiksnys šeimoje. Svarbu atminti, kad lytiškumo ugdymas nėra ir negali būti veikla, nesaistoma vertybių: vertybės perteikiamos kiekvienu tėvų, globėjų ar mokytojų žodžiu ir veiksmu.
Jei jums trūksta žinių, jaučiatės nepatogiai kalbėdami apie lytiškumą, rekomenduojame jums šį patarimų sąrašą, padėsiantį sukurti artimą ryšį su savo vaiku, suteiksiantį jums žinių ir pasitikėjimo kalbėti apie „TAI“ ? :
- Į tėvų klausimus atsako vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.
Tėvams apie lytinius dalykus kalbėti su vaikais nėra lengva. Specialistai pastebi dažnai tokie pokalbiai virsta ne supratimo, palaikymo ar auklėjimo išraiška, o tiesiog moralu. Kai kuriais atvejais geriausia įsikišti į pokalbį ir specialistui.
- Sėskim ir pakalbėkim.
Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai“ dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių ar interneto platumų. Specialistai įsitikinę – manymas, esą gimdytojai šiuo klausimu tinkamiausi pašnekovai – klaidingas. Mat jie ne tik mažiau informuoja apie lytiškai plintančias ligas, bet ir yra moraliai suvaržyti pašnekovai.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/seskim-ir-pakalbekim-12218
- Nesaugi, ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys.
Nors terminas „saugus seksas“ paaugliams yra žinomas, informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamai ir ji, deja, ne visada adekvati. LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja ginekologė dr. Ingrida Basevičienė sako, nors ankstyva lytinė patirtis savaime nėra patologija, jauni žmonės anksti pradėję lytinius santykius gali turėti rimtų sveikatos ir socialinių sunkumų.
- Apie lytinį raštingumą pirmiausiai iš šeimos.
Lytinis raštingumas yra svarbi kiekvieno mūsų sveikatos ir gerovės dalis, kuris, kaip sako psichologai, pradedamas formuotis šeimos aplinkoje. Tai, kokia čia tvyro emocinė atmosfera, daro įtaką vaiko, vėliau ir paauglio socialinei raidai, jo asmenybės formavimui.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/apie-lytini-rastinguma-pirmiausiai-is-seimos-12073
- Šeimos vertybės ugdo talentus.
Lytiškumo ugdymo specialistai sako 5-ieji vaiko metai įprastai įvardijami kaip lytiškumo ugdymo metai. Mat tuomet daugelis natūraliai pradeda užduoti sau klausimą, iš kur atsiranda vaikai. Jie trokšta pažinti savo kūną. Keturių vaikučių tėvai fotografas Marius ir Brigita Jovaišos įsitikinę – tėvams būtina ne tik patenkinti vaikų smalsumą, bet jį skatinti. Aktorė Kristina Savickytė tikina, jog pirmiausia svarbus – glaudus tarpusavio emocinis ryšys.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/seimos-vertybes-ugdo-talentus-12044
- Į anoniminius paauglių klausimus atsako medicinos psichologė Danguolė Švedavičienė.
- Socialiniai tinklai – dirva seksualinėms patyčioms. Greta Vanagienė.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/socialiniai-tinklai-dirva-seksualinems-patycioms-12588
- Seksualinis paauglių aktyvumas – kelias į depresiją ir savižudybes. Greta Vanagienė.
- Nėštumas paauglystėje – iššūkis tėvams. Greta Vanagienė.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/nestumas-paauglysteje-issukis-tevams-12675
- Mitai apie kontracepciją. Greta Vanagienė.
https://lsveikata.lt/fotoreportazas/mitai-apie-kontracepcija-12189
Informaciją parengė:
Daiva Bartašienė
Vaikų ir jaunimo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
El.p. jaunimas@palangosvsb.lt