Pavasarinė alergija – kas tai ir kaip su tuo kovoti?
Ateinantis pavasaris ir šiltėjantys orai džiugina ne visus. Pražydus pirmiesiems augalams, sprogstant pirmiesiems medžių pumpurams nemažai žmonių kenčia nuo alergijos. Sergančiųjų alerginėmis ligomis daugėja visame pasaulyje. Alergija yra sisteminė liga, paveikianti visą organizmą. Alergenai į mūsų organizmą gali patekti per nosį, burną, akis, odą ir tapti šienligės, konjunktyvito, bronchinės astmos priepuolių priežastimi. Tinkamai negydant alergijos, efektyviai nekontroliuojant imuninių padidėjusio jautrumo reakcijų, gali atsirasti daugiau sveikatos sutrikimų ar pasunkėti jau esamos lėtinės ligos. Taigi, kokių priemonių imtis, kad sumažintumėte pavasario metu vyraujančias alergijas ir ką daryti pasireiškus pirmiesiems alergijos simptomams?
Alergija – tai neįprasta reakcija į aplinkoje esančias nekenksmingas medžiagas, t. y. alergenus: žiedadulkes, namų dulkes, maisto produktus, naminius gyvūnėlius, vaistus, buitinės chemijos medžiagas. Pavasarį alergija dažniausiai pasireiškia šienligės (kitaip sezoninio alerginio rinito, polinozės) forma. Sunkesniais atvejais ima kankinti sauso kosulio ir dusulio priepuoliai. Pasitaiko, kad žiedadulkės sukelia panašius į gripą, peršalimo ligas simptomus. Kai kuriems gali pakilti temperatūra, ima perštėti gerklę, gomurį.
Kokie augalai pavojingiausi alergiškiems žmonėms?
Alergiją gali sukelti daugiau nei 50 augalų rūšių. Augalai, kurių žiedadulkės sukelia alergines ligas, skirstomi į tris pagrindines grupes:
- medžiai (beržas, lazdynas, alksnis, gluosnis ir kt.);
- pievų žolės (motiejukas, miglė, eraičinas, svidrė ir kt.);
- piktžolės (kietis, varputis, pelynas, dilgėlė ir kt.).
Būdingi simptomai:
- parausta ir ima ašaroti akys;
- patinsta akių vokai;
- prasideda sloga;
- vargina nosies niežulys, perštėjimas;
- kartojasi čiaudulys;
- kamuoja gausios vandeningos išskyros iš nosies;
- darosi sunku kvėpuoti.
Galimi sprendimo būdai
Visų pirma turite žinoti, kas jums kenkia. Kai išsiaiškinsite, kas paskatina jūsų alergijos simptomus, galėsite imtis papildomų priemonių, siekdami jų išvengti. Sergantieji alerginėmis ligomis, kurias sukelia žiedadulkės, turėtų vengti kontakto su jomis, nes tai yra veiksmingiausia alergijos gydymo priemonė.
- Pradėkite gerti vaistus nuo alergijos
Jeigu žinote, kad esate alergiškas žiedadulkėms ir vartojate gydytojo paskirtus vaistus, nelaukite, kol pajusite pirmuosius simptomus. Nors manome, kad pavasaris prasideda balandį arba gegužę, pavasarinės alergijos simptomai gali pasireikšti anksčiau, todėl, pasitarę su gydytoju, pradėkime vartoti savo receptinius vaistus nuo alergijos 2–3 savaitėmis anksčiau.
- Namų valymo darbus patikėkite kam nors kitam
Žmonėms, kenčiantiems nuo alergijos labai svarbu švarus ir kokybiškas patalpų oras. Nevalytos patalpos – didžiausias alergenų šaltinis. Pagal galimybę namų valymo darbus perleiskite kitiems šeimos nariams, kurie nėra alergiški. Jeigu tokios galimybės neturite, dirbdami dėvėkite respiratorių (veido kaukę). Namuose uždarykite langus. Jeigu namuose naudojate oro kondicionavimo sistemą – dažnai keiskite filtrus.
- Kasdien keiskite drabužius
Dažniau skalbkite drabužius. Žiedadulkių sezono metu atlikti tyrimai rodo, kad ant lauke dėvimų marškinėlių per vieną dieną nusėda septyni milijonai žiedadulkių. Tai gal būti viena iš priežasčių, dėl kurios alergenai patenka į mūsų aplinką. Todėl ypač užteršti yra viešųjų patalpų plotai, kur lankosi daug žmonių. Dažniau skalbdami ir keisdami drabužius, sumažinsime alergenų kiekį mus supančioje aplinkoje. Nustatyta, kad skalbimo metu nuo audinių pašalinama 99,9 proc. žiedadulkių. Nedžiovinkite drabužių lauke.
- Eidami miegoti prauskimės po dušu ir nepamirškime išsitrinkti plaukų
Mūsų naudojamos kosmetinės odos ir plaukų priežiūros priemonės tarsi magnetas pritraukia žiedadulkes. Ant mūsų odos ir plaukų nusėda alergenai, kuriuos mes parsinešame į namus. Nenusineškime jų į savo lovas. Eidami miegoti nuplaukime juos ir miegosime saugiau.
Pavasaris – vienas gražiausių metų laikų, kuris džiugina nuostabiomis spalvomis, pražydusiomis pievomis ir švelnia žaluma. Mėgaukimės juo ir žinokime kaip save apsaugoti.
Informaciją parengė:
Eglė Blinstrubytė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stebesena@palangosvsb.lt