Patarimai, padėsiantys įkurti nuosavą sporto salę tiesiog namuose!
Gegužės 10 d. visas pasaulis mini tarptautinę Judėjimo sveikatos labui dieną! Ši diena minima jau nuo 2000 m. – ją inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ragindama rengti įvairias akcijas ir renginius, kurie būtų skirti fizinio aktyvumo skatinimui.
Fizinis aktyvumas – viena svarbiausių kovos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis priemonių. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių ir sparčiai besivystančių pasaulio šalių šios ligos jau pasiekė epidemijos lygį. Didelį sergamumą šiomis ligomis lemia sėdimas gyvenimo būdas, nuolat mažėjantis fizinis aktyvumas, nesveika ir nesaikinga mityba, antsvoris ir nutukimas bei žalingi įpročiai.
Pabrėžtina, jog norint pasiekti gerų rezultatų mankštinantis (išlaikyti normalų kūno svorį, jaustis energingai ir žvaliai, sumažinti riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis ir t.t.) nebūtina skubėti į sporto klubą, kas šiuo metu labai populiaru. Galima sėkmingai mankštintis namuose, sutaupant ir pinigų, ir laiko! Tačiau mankštinantis be abejo lieti sūrų prakaitą teks patiems…
Pateikiami praktiški patarimai, kurie padės įkurti mažą nuosavą sporto salę tiesiog namuose!
- Pasirinkite tinkamą vietą
Pirmiausia – raskite tinkamą vietą namuose. Jeigu gyvenate nuosavame name, nekurkite salės rūsyje ar garaže. Tai dažna klaida! Jei salė bus tamsi ir blogai vėdinama, greičiausiai nenorėsite ten mankštintis ar pasikviesti draugų. Geriau tiks vieta, kur dažnai būnate ar tiesiog pasyviai sėdite. Pavyzdžiui, apytuštis kampas šalia televizoriaus ar darbo kambaryje.
- Nusipirkite tik būtiniausius mankštinimuisi dalykus
Tikrai nereikia įmantrių ir brangių įrenginių, nes, kaip rodo moksliniai tyrimai, nuo jų nepadidėja nei noras mankštintis, nei pasiekiami rezultatai. Viso ko kertinis akmuo – asmeninė motyvacija ir noras. Priklausomai nuo to, ką ir kaip nusprendėte praktikuoti, galite nusipirkti vieną ar keletą siūlomų priemonių: gimnastikos kilimėlį (kalanetikai, pilatesui, jogos asanoms ir t. t.), pripučiamą didelį kamuolį (jie parenkami pagal ūgį) įvairiems pusiausvyros, ištvermės ar jėgos pratimams, elastines gumas rankų, kojų, liemens jėgai ir ištvermei treniruoti, reguliuojamus svarmenis, gimnastikos lanką (jeigu daug dėmesio skirsite liemens raumenims ir grakščiai talijai), mažąjį žingsniuoklį, šokdynę ir pan. Kad mankštintis būtų lengviau ir linksmiau, nepamirškite muzikos! Tinkamai parinkta muzika sukuria reikiamą nuotaiką ir puikiai skatina judėti atitinkamu ritmu.
- Kūrybiškai panaudokite internetą ar specialią literatūrą
Esminis klausimas – ar reikia patyrusio instruktoriaus, trenerio ar kineziterapeuto pagalbos? Žinoma, būtų puiku, bet tai gana brangus ir tikrai ne visuomet pasiekiamas malonumas. Norite daugiau žinoti apie savo pasirinktą mankštinimosi „stilių“? Pasidomėkite internete, knygyne ar bibliotekoje. Surasite daugybę literatūros apie įvairias jogos mokyklas, apie įvairius šokių stilius, kurie yra puiki fizinio aktyvumo priemonė, apie supaprastintas baleto pamokas, apie įvairias jėgos treniruotes, apie raumenų tempimo pratimus ir jų atlikimo technikas, apie įvairiausias aerobinio pajėgumo didinimo galimybes (aerobika, bėgimas, sportiniai šokiai, važiavimas dviračiu) ir t. t. Yra interneto svetainių, kuriose pateiktos ištisos nemokamos treniruočių programos. Internete galima rasti vaizdo įrašų, skirtų vienai ar kitai ypatybei lavinti ar fiziniam aktyvumui sergant tam tikromis ligomis. Galiausiai, prieš pradedant mankštintis, bent keletą kartų pasikonsultuokite su patyrusiu tos srities instruktoriumi.
- Paskirkite tikslų laiką savo treniruotei
Mankštindamiesi namuose, gerokai sutaupote laiko. Bet ir namie svarbu turėti nuolatinį treniruotės laiką, nes visada gali atsirasti „nenumatytų“ reikalų. Paskirkite tinkamiausią laiką, kuris netrikdytų jūsų įprastos dienotvarkės. Žinoma, geriausia būtų dieną pradėti nuo kokybiškos mankštos. Savaitės ar mėnesio pabaigoje peržiūrėkite savo darbinį kalendorių ir į laisvo laiko vietas suplanuokite treniruotes. Gerai būtų treniruotei skirti bent 1 valandą ir neskubant atlikti viską, ką numatėte. Bet ypač trūkstant laiko, galima ir per 30 minučių atlikti efektyvią jėgos ar ištvermės treniruotę, tačiau – intensyvesnę. Pakankamai yra 3 treniruotės per savaitę.
- Improvizuokite siekdami savo tikslo
Dalį pratimų ar treniruoklių visada galima pakeisti kitais. Naudokite internete, knygose, žurnaluose pateiktus pratimų kompleksus. Jei dienos pabaigoje dėl didelės įtampos esate pavargęs ir nebeturite nei jėgų, nei noro mankštintis, pratinkitės tai daryti ryte. Tiesiog atsikelkite pusę valandos anksčiau. Trūkstant laiko, treniruotę galima sutrumpinti iki 15–20 minučių. Be to, kūrybingai išnaudokite savo pietų pertraukas darbe! Taip pat galite pasimankštinti namie, žiūrėdami televizorių: žingsniuokite vietoje prie kojų pritvirtinę svorius, žingsniuokite ant žingsniuoklio, minkite stacionarų dviratį ar ramiu tempu atlikinėkite pritūpimų, atsispaudimų serijas, pasirinktus pratimus su elastinėmis gumomis, stovėkite ant pusiausvyrą lavinančios plokštumos ir pan. Galų gale įsigykite šiuolaikinį žingsniamatį ar išmaniąją apyrankę, kad suskaičiuotumėte per dieną nueitus žingsnius (vis šioks toks fizinis aktyvumas).
Prisiminkime labai taiklią sentenciją, kuri teigia, jog nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiaga.