Patarimai, kaip išvengti nelaimių vandenyje maudynių metu
Praėjusiais metais Lietuvoje besimaudydami natūraliuose vandens telkiniuose, baseinuose paskendo 140 žmonių. Vykdant skendimų prevenciją, svarbu nepamiršti, kad vandens pramogų metu kyla ne tik skendimo, bet ir įvairių traumų grėsmė. 2020 m. vandenyje žmonės patyrė 246 traumas, kurias gydėsi ambulatoriškai, ir 29 sunkias ir labai sunkias traumas, kurias teko gydyti stacionare.
Žmonės į gydymo įstaigas dažnai kreipiasi dėl gyvybei nepavojingų sužeidimų, tokių kaip įsipjovimas į vandens telkinio dugne esančias šukes ar kriaukles, tačiau neretai pasitaiko ir itin pavojingų traumų – klubų, kojų žaizdų ir lūžių, įvairaus sunkumo galvos žaizdų, kaukolės lūžių, šonkaulių, krūtinkaulio, stuburo juosmeninės dalies sužalojimų. Sunkiausios traumos dažniausiai ir yra galvos, stuburo, kaklo sužalojimai, nervų ir nugaros smegenų pažeidimai, šlaunikaulio lūžiai.
Daugiausia traumų patiriama neatsargiai šokinėjant į vandenį. Jei šokama ant kojų ir pataikoma ant kieto pagrindo, didelė tikimybė, kad lūš pėdos ar čiurnos kaulai. Neriant ant galvos yra rizika traumuoti galvą ar kaklą. Neatsargus nardymas nežinomoje vietoje, gali baigtis labai sunkiu sužalojimu ir neįgalumu visam gyvenimui ar net mirtimi, kai nesėkmingo nėrimo metu yra pažeidžiamos stuburo smegenys kakle, gali nutrūkti kvėpavimas, rankos tapti nevaldomos ir žmogus tampa nebepajėgus iškilti į vandens paviršių. Taip gali atsitikti, jei neriant atsitrenkiama į stambius akmenis dugne ar kitus vandens telkinyje esančius objektus. Didelis pavojus būti sužalotam, jei besimaudantys asmenys užšoka vienas ant kito, atsitrenkia į valtį, irklą, sužaloja užkritusi burlentė ar kitas sporto ar pramogų įrenginys.
Traumų ir nelaimių vandenyje riziką padidina:
- maudymasis nepažįstamose, tam nepritaikytose vietose,
- rizikingas elgesys neįvertinus savo galimybių,
- alkoholio, narkotinių ar kitų psichotropinių medžiagų vartojimas prie vandens telkinio,
- nepilnamečių nepriežiūra.
Patarimai, kaip išvengti nelaimių vandenyje:
- maudytis derėtų tik žinomose, patikrintose, geriausia – specialiai įrengtose maudyklose,
- negalima plaukioti ant automobilio kamerų, rąstų, lentų ir kitų plaukioti nepritaikytų daiktų,
- akylai prižiūrėti nepilnamečius vaikus, neleisti jiems išdykauti vandenyje, stumdytis, lipti vieni kitiems ant pečių,
- prie vandens telkinių nevartoti alkoholio, narkotinių ar kitų psichotropinių medžiagų,
- vietose, kuriose daug kriauklių, patariama avėti vandens batus,
- draudžiama plaukioti mažaisiais, sportiniais, pramoginiais laivais, vandens motociklais, banglentėmis, burlentėmis, jėgos aitvarais, vandens dviračiais ir kitomis vandens transporto priemonėmis tam neskirtose funkcinėse paplūdimių maudyklų zonose,
- mokėti suteikti pirmąją pagalbą sužalojimo atveju, turėti priemonių dezinfekuoti ir sutvarstyti žaizdą.
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro pateikta medžiaga.