Mitai apie alkoholį ir pripažinti alkoholizmo gydymo būdai
Sunku pripažinti, kad esi priklausomas nuo alkoholio. O kartais – net nesupranti, kad tai iš tiesų vyksta... Neretai reikia ypatingų sukrėtimų, kad žmogus pripažintų egzistuojančią problemą. Parama ir pagalba priklausomam žmogui labai reikalinga. Ne išeitis yra kritikuoti ir smerkti – priklausomybė nuo alkoholio įvardijama kaip lėtinė psichikos liga. Šio straipsnio tikslas – paneigti mitus apie alkoholį, jo vartojimą ir supažindinti su alkoholizmo gydymo būdais.
MITAI IR MOKSLINIS JŲ PANEIGIMAS
Mažos alkoholio dozės naudingos organizmui. Mažos alkoholio dozės didina gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Kasdienis net 10 g alkoholio vartojimas gali sukelti kancerogeninį poveikį. Deja, pasitaiko gydytojų, kurie pataria išgerti alkoholio gydymo tikslais. Tai nedovanotinas melas. Jei alkoholio vartojimo efektyvumas medicininiais tikslais būtų įrodytas, grynasis alkoholis jau seniai būtų vartojamas medicinoje kaip pigus ir efektyvus vaistas. Tačiau alkoholis vaistinėse pardavinėjimas tik kaip dezinfekcinė priemonė.
Alkoholis sumažina įtampą, stresą ir ramina nervus. Alkoholis tik sukuria įtampos nuėmimo iliuziją. Išgėrus alkoholio organizme išsiskiria tokia medžiaga kaip histaminas, dalyvaujantis formuojantis stresui ir alerginių reakcijų susidaryme. Taigi alkoholis turi stresą keliančių, o ne antistresinių savybių.
Alkoholis sušildo. Išgėręs žmogus praranda gebėjimą teisingai įvertinti savo kūno temperatūrą. Prasidėjus alkoholio poveikiui greitai įvyksta laikinas odos kraujagyslių „paralyžius”, jos plečiasi ir į kūno paviršių priplūsta daugiau kraujo. Sušyla tik oda, kuri greitai atiduoda savo šilumą. Organizmas praranda normalų jautrumą šalčiui ir oda nustoja reaguoti į sumažėjusią kūno temperatūrą kraujagyslių, susitraukimus.
Alkoholis gerina skrandžio veiklą ir didina apetitą. Visų pirma, išgėrus kenčia skrandis: alkoholis daro poveikį visoms virškinimo trakto liaukoms tarp jų ir skrandžio sienelėse esančioms liaukoms, kurios gamina skrandžio sultis, turinčias pepsino, druskos rūgščių ir įvairių fermentų, būtinų maisto virškinimui. Dėl alkoholio sudirginimo liaukos pradžioje išskiria daug gleivių, o po to jos atrofuojasi. Skrandžio liaukoms atrofavus, žmogus įgauna iškreiptą apetito pojūtį.
Vynas – sveika, nes turi daug vitaminų. Paplitusi nuomonė, kad vyno stiklinėje yra visos paros vitaminų norma. Dauguma žmonių kartoja šį melą, perskaitę tai vyno gamintojų literatūroje ir periodinėje spaudoje, kuri propaguoja vyno gėrimą. Iš tiesų kelis kartus apdorojant vynuoges maistinių medžiagų ir vitaminų jose beveik nelieka, tačiau cukrus, kurio apstu vynuogėse, virsta etilo spiritu. Daug daugiau antioksidantų, gerinančių širdies darbą, raudonųjų vynuogių sultyse, kuriose nėra alkoholio ir kurios nepažeidžia centrinės nervų sistemos.
Reikia išmokyti žmones alkoholį naudoti saikingai, kultūringai ir alkoholikų neliks. ,,Saikingo“ vartojimo gynėjų pozicija yra klaidinga, nes saikas vartojant alkoholį neegzistuoja. Bet kokios alkoholio dozės ardo smegenis ir naikina jų funkcijas. Seniai ir be kompromisų įrodyta, kad nekenksmingos alkoholio dozės nėra.
Mitus paneigė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.
ALKOHOLIO PRIKLAUSOMYBĖS GYDYMO BŪDAI
Alkoholinės abstinencijos gydymas. Ilgai vartojant alkoholį, žmogaus organizmas prie jo pripranta, todėl staiga nutraukus vartojimą, gali pasireikšti simptomai, kurių visuma vadinama abstinencijos sindromu. Šie simptomai yra individualūs ir gali pasireikšti labai skirtingai (nuo švelnių iki pavojingų gyvybei). Alkoholinės abstinencijos gydymas stacionare trunka iki 14 dienų. Gydytojas reguliariai skiria ir koreguoja medikamentinį gydymą, o slaugos personalas visą parą stebi paciento sveikatos būklę.
Motyvacinė terapija. Motyvacinė terapija – tai gydymo programa, padedanti sveikti nuo alkoholio priklausomybės. 14 dienų trunkanti ir 50 reabilitacijos paslaugų valandų apimanti motyvacinė terapija skirta lavinti jausmų pažinimo, socialinius ir mokymosi įgūdžius, taip mažinant atkryčio tikimybę. Specialistai atlieka pradinį ir galutinį paciento būklės vertinimą, sudaro ir su pacientu aptaria pagalbos planą.
Ambulatorinė „Minesotos“ programa. Ambulatorinė „Minesota“ trunka tris mėnesius, per kuriuos pacientas, pagal jam sudarytą individualų gydymo planą, reguliariai lankosi grupiniuose užsiėmimuose ir individualiuose gydytojo, psichologo, socialinio darbuotojo, ergoterapeuto konsultacijose. Pacientai mokosi analizuoti savo jausmus, koreguoti mąstymą, stiprinti pozityvų elgesį. Gydymo metu kuriama tvirta motyvacija gyventi blaiviai. Gydymo laikotarpiu į psichologo konsultacijas kviečiami ir pacientų artimieji. Jei yra poreikis, gydymo pradžioje ar eigoje gydytojas išrašo medikamentus paciento psichosomatinei būklei stabilizuoti.
Stacionarinė „Minesotos“ programa. Stacionarinė „Minesota“ trunka keturias savaites, per kurias pacientai mokosi analizuoti savo jausmus, koreguoti mąstymą, stiprinti pozityvų elgesį. Gydymo metu kuriama tvirta motyvacija gyventi blaiviai, o išmoktus „Dvylikos žingsnių“ principus mokomasi pritaikyti kasdieniame gyvenime. Skyriuje laikomasi nustatytos dienotvarkės, pagal kurią pacientai kasdien lanko specialistų vedamus grupinius užsiėmimus: psichologų ir ergoterapeutų rengiamus užsiėmimus, psichologines grupes, socialinių darbuotojų skaitomas paskaitas, filmų peržiūras, užsiėmimus apie „Dvylikos žingsnių“ programą. Baigus gydymą, yra galimybė tęsti sveikimą vartojant atkryčio tikimybę mažinančius medikamentus ir konsultuojantis ambulatoriškai.
Atkryčio prevencija. Medikamentinis potraukio alkoholiui slopinimas gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė atkryčio prevencijai. Pacientui pageidaujant, gydytojas, įvertinęs indikacijas ir kontraindikacijas parenka medikamentą ir suteikia informaciją apie jo veikimą. Medikamentus pats pacientas įsigyja vaistinėje pagal receptą. Kartu su pacientu, gydytojas sudaro palaikomojo gydymo planą ir numato profilaktinių vizitų grafiką būklės stebėjimui.
Stacionarinio gydymo paslaugos Respublikiniame priklausomybės ligų centre teikiamos nemokamai (būtinas siuntimas iš šeimos gydytojo ar gydytojo psichiatro) išskyrus tuos asmenis, kurie pageidauja gydytis neatskleidžiant asmens tapatybės, ir asmenims, kurie stacionarizuojami gydymui nepraėjus šešiems mėnesiams po paskutinio išrašymo iš Respublikinio priklausomybės ligų centro stacionaro skyriaus.
Respublikinio priklausomybės ligų centro filialai yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Daugiau informacijos galite rasti: https://www.rplc.lt/lt
LIKITE BLAIVŪS IR SVEIKI!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt