Netinkamai prižiūrimi keturkojai gali platinti sunkias parazitines ligas
Atšilus orui, vaikai vis dažniau bėgs žaisti į kiemus, suaugusieji – tvarkyti gėlynų ar aplinkos. Nutirpus sniegui akis bado nešvarumai, kačių ir šunų išmatos, kurios buvo pasislėpusios po sniegu. Daugelis šunų augintojų jau surenka išmatas ir tai turi būti pavyzdžiu kitiems, nes išmatose gali būti kirmėlių kiaušinėlių ar pirmuonių oocistų, pavojingų žmonėms.
Labiausiai paplitusios šunų ir kačių platinamos ligos yra toksokarozė, toksoplazmozė ir echinokokozė.
Dažniausiai jomis užsikrečia ir serga 4 – 9 metų vaikai, nes jie neturi higienos įgūdžių, pavyzdžiui, neparaginti suaugusiųjų nenusiplauna rankų prieš valgį, deda į burną įvairius daiktus. Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat sąlygoja nesusiformavusi vaikų imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais.
Visų šių parazitinių ligų infekcijos šaltinis yra užsikrėtę namų augintiniai (šunys, katės), kurie su ekskrementais išskiria ligos sukėlėjus – kiaušinėlius ar oocistas. Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio, daiktų kiaušinėliai ilgai išsilaiko gyvybingi. Užsikrečiama, kai kiaušinėliai ar oocistos per burną patenka į žarnyną. Dažniausiai ligos sukėlėjai patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Ant maisto produktų, aplinkos paviršių kirmėlių kiaušinėliai gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai ar musės. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.
Norint išvengti šių ligų labai svarbu:
- Visada plauti rankas: po lauko darbų, po žaidimų smėlio dėžėje, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, valgį, po kontakto su augintiniu.
- Po tekančiu vandeniu kruopščiai plauti daržoves, vaisius ir uogas. Negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens.
- Prižiūrėti naminius gyvūnus, juos reguliariai kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų (helmintų).
- Neleisti šunims ir katėms laižyti veido, lėkščių, iš kurių valgo žmonės. Gyvūnus šerti tik iš jiems skirtų dubenėlių.
- Saugoti aplinką nuo teršimo – surinkti ir išmesti į tam skirtą šiukšliadėžę šunų ir kačių ekskrementus.
- Tinkamai įrengti ir apsaugoti smėlio dėžes. Smėlio dėžes reikėtų įrengti saulėtose vietose, nes parazitų kiaušinėliai neatsparūs tiesioginiams saulės spinduliams. Taip pat svarbu vaikų smėlio dėžės apsaugoti nuo užteršimo. Kai smėlio dėžėse nežaidžia vaikai, jos turi būti uždengtos.
- Ikimokyklinio ugdymo įstaigose smėlis vaikų žaidimo dėžėse turi būti keičiamas ar atnaujinimas kasmet ir pagal epidemiologines reikmes, nustačius askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinėlius.
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras