Nemokama kūno kompozicijos analizė Palangoje!
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia atlikti nemokamą KŪNO KOMPOZICIJOS ANALIZĘ!
Atliekant kūno kompozicijos analizę sužinosite:
- kūno svorį,
- kūno riebalų kiekį,
- raumenų masę,
- kaulų masę,
- kūno masės indeksą,
- dienos kalorijų normą,
- metabolinį amžių,
- kūno vandens kiekį,
- visceralinių riebalų lygį.
KAIP VEIKIA KŪNO KOMPOZICIJOS ANALIZATORIUS?
Kūno sandaros analizatorius nustato kūno kompoziciją, naudodamas tariamosios varžos metodą. Saugūs, nejuntami elektros signalai pereina per asmens, užlipusio ant prietaiso platformos, kūną. Ši srovė lengvai pereina per raumenis ir kitus kūno audinius, tačiau ją sulaiko riebalai, kadangi juose yra mažiau skysčių. Šis audinių pasipriešinimas vadinamas varža. Varžos rodmenys ir matematinės formulės padeda nustatyti tiriamo asmens kūno sudėjimo rodmenis.
TRUMPAI APIE RODIKLIUS, KURIUOS IŠMATUOJA KŪNO KOMPOZICIJOS ANALIZATORIUS
Kūno riebalų kiekis
Kūno riebalų kiekis – tai riebalų kiekio esančio Jūsų organizme išraiška procentais. Kūno riebalai yra būtini siekiant palaikyti kūno temperatūrą, apsaugoti sąnarius ir vidaus organus, tačiau per didelis riebalų kiekis gali turėti neigiamos įtakos sveikatai – padidėja tikimybė susirgti širdies ligomis, vėžiu, diabetu. Per mažas riebalų kiekis gali sąlygoti nereguliarų mėnesinių ciklą ir nevaisingumą.
Raumenų masė
Šis rodiklis parodo Jūsų raumenų svorį. Į raumenų masės parodymus įeina griaučių raumenys, lygieji raumenys (pavyzdžiui, širdies arba virškinimo) bei vandens koncentracija raumenyse. Raumenys atlieka svarbų vaidmenį judant bei vartojant energiją. Jei Jūsų raumenų masė nepakankama, nepakankama Jūsų energija.
Kaulų masė
Ši funkcija leidžia sekti kaulų mineralinę masę (kaulų mineralų, pvz. kalcio ir pan. lygį) kūne. Žmogus, o ypač sportuojantis, turintis daugiau raumenų, turi turėti stiprius, sveikus kaulus. Jei kaulų struktūra nepatenkinama, jie turi polinkį lūžti, tai gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai.
Kūno masės indeksas (KMI)
KMI – tai ūgio ir svorio santykio teorinis rodiklis, nurodantis ar žmogaus svoris normalus, ar jis turi antsvorio arba yra nutukęs.
Jūsų KMI gali būti suskaičiuotas padalinus Jūsų svorį (kg) iš ūgio (m), pakelto kvadratu.
Dienos kalorijų norma
Dienos kalorijų norma yra bazinės medžiagų apykaitos, kasdieninės veiklos apykaitos suma ir dietos įtakos vertinimas. Dienos kalorijų norma tai sąmata, kiek kalorijų galite sunaudoti per dieną ir išlaikyti dabartinį savo kūno svorį.
Metabolinis (biologinis) amžius
Metabolinis amžius parodo koks vidutiniškai turėtų būti Jūsų amžius, atsižvelgiant į medžiagų apykaitą ir kūno kompoziciją. Jei Jūsų amžius pagal medžiagų apykaitą yra didesnis nei faktinis Jūsų amžius, reikėtų gerinti medžiagų apykaitą. Didinamas fizinis krūvis padidins raumenų kiekį, o tai greitins medžiagų apykaitą.
Kūno vandens kiekis
Kūno vandens kiekis – tai kūno skysčių procentinė išraiška nuo viso kūno svorio. Vanduo yra labai svarbus organizmo veiklos procesuose, kiekvienos ląstelės, audinio ar organo veikloje. Palaikant normalų vandens kiekį organizme, sumažėja žmogaus organizmo sutrikimų galimybė. Skysčių lygis Jūsų kūne paros eigoje būna skirtingas. Pavyzdžiui, po ilgo nakties miego patiriate dehidrataciją. Kūno skysčių lygį lemiantys veiksniai: miegas, fizinė veikla, valgymas ir gėrimas, liga ir vaistiniai preparatai, maudymasis, pirtis bei viduriavimas.
Visceralinių riebalų lygis
Visceraliniai riebalai – tai riebalai, išsidėstę aplink vidaus organus. Kitaip, nei išorinius riebalus, vidinius riebalus galima nustatyti tik kūno analizatoriumi ar kitais specialiais prietaisais. Įdomu, kad nebūtinai žmogus turi turėti viršsvorį ar būti nutukęs. Dažnai net ir normalaus kūno sudėjimo žmonės, ypač vyrai, turi vidinių riebalų sankaupas. Vidiniai riebalai yra žymiai pavojingesni nei poodiniai riebalai, nes jie išskiria į kraujotakos sistemą riebiųjų rūgščių elementus, kurie veikia kepenis. Didelis vidinių riebalų kiekis stipriai įtakoja šių ligų atsiradimą: cukrinį diabetą, kraujagyslių susiaurėjimą bei širdies ligas, hiperlipidemiją, hipertoniją, insultą, endokrininių ligų atsiradimą. Šių vidinių riebalų daugiau ar mažiau turime visi, tačiau kontroliuoti jų kiekį būtina.
Svarbu žinoti savo kūno duomenis, į kuriuos atsižvelgdami galite keisti savo gyvenimo būdą (koreguoti mitybos įpročius, atsisakyti žalingų įpročių, tapti fiziškai aktyvesniais) ir išvengti daugelio sveikatos sutrikimų.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt