Mityba šaltuoju metų laikotarpiu. Ką svarbu žinoti?
Šaltuoju metų laikotarpiu žmogaus organizmas patiria stresą, kurį sukelia įvairūs veiksniai: šaltas ir drėgnas (ar sausas oras), žvarbus vėjas, saulės spindulių trūkumas – visa tai turi įtakos gerai savijautai. Žmonės tampa pasyvesniais, daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose, jų mitybos racione vyrauja riebesnis ir kaloringesnis maistas, mažiau vartojama šviežių vaisių ir daržovių. Pradeda trūkti vitaminų ir mineralinių medžiagų, o žmogaus organizmas, norėdamas apsisaugoti nuo šalčio, pradeda kaupti riebalus, toksinus, kurie susilpnina apsaugines organizmo funkcijas, todėl dažniau susergama infekcinėmis ligomis.
Paskutiniais užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, bendras sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Palangos miesto savivaldybėje 2018 m. sausio 28 d. – 139 atv./10 000 gyv. gripo atvejų nustatyta, sergamumas ŪVKTI – 71,96 proc.
Būtina pabrėžti, jog net ir šaltuoju metų laikotarpiu galima išsaugoti gerą sveikatos būklę ir net jaustis žvaliai. Tam būtina subalansuota mityba, pakankamas fizinis aktyvumas, tinkama užkrečiamųjų ligų profilaktika.
Keletas naudingų patarimų, kaip sustiprinti imuninę sistemą, pakelti nuotaiką ir jaustis energingais net ir tada kai už lango vyrauja šaltas ir darganotas oras:
- Stenkitės valgyti mažiau bulvių – jose esančios medžiagos rūgština kraują;
- Rinkitės šaldytas uogas;
- Valgykite raugintas daržoves – jos išlaiko visas naudingas savo savybes, gausios vitaminais C, B6 ir B12, taip pat gerina virškinimą, naikina puvimo bakterijas ir aprūpina žarnyną probiotikais;
- Įpraskite kas rytą išgerti po stiklinę natūralių vaisių arba daržovių sulčių;
- Vartokite įvairių rūšių nerafinuotus aliejus – aliejai normalizuoja riebalų apykaitą ir taip natūraliai mažina kūno svorį. Vartojant kelių rūšių aliejus bus lengviau pasiekti riebalų rūgščių omega 3-6-9 balansą organizme. Atminkite, kad nerafinuotame naudingųjų medžiagų daugiau, organizmas jas lengviau įsisavina. Kepimui geriau naudoti rafinuotą, o nerafinuotą palikite salotoms;
- Pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai vitamino D – būtent jo trūkumas dažnai tampa blogos nuotaikos ir energijos stokos priežastimi. Vitamino D gausu menkių kepenėlėse, lašišoje, ikruose, kiaušinio trynyje;
- Atminkite, kad cukrus iš organizmo lengvai „išplauna“ vitaminus, todėl šaltuoju metų laiku patartina dirbtinius saldiklius pakeisti natūraliais (vartokite medų, ryžių sirupą ir pan.).
Taigi, nuo kiekvieno iš mūsų priklauso kaip mes norime jaustis, o gerai savijautai užtikrinti reikia visai nedaug – svarbiausia venkite maisto pertekliaus, rinkitės visavertę ir subalansuotą mitybą bei stenkitės kuo daugiau judėti.
Informaciją parengė:
Eglė Blinstrubytė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stebesena@palangosvsb.lt