Kovo 24-ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras nori priminti, kad kovo 24-oji minima kaip Tarptautinė tuberkuliozės diena. 1882 m. kovo 24 dieną dr. Robertas Kochas paskelbė atradęs bakteriją, kuri sukelia tuberkuliozę. Būtent šis atradimas padėjo tolimesnius tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo vystymo pagrindus. Vokiečių mokslininkui dr. R. Kochui už tuberkuliozės tyrimus 1905 m. įteikta Nobelio premija fiziologijos ir medicinos srityje.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet tuberkulioze suserga apie 900 asmenų. PSO yra parengusi „End TB Strategy“, kurios tikslas – sumažinti tuberkuliozės naštą visuomenei. Siekiama, kad 2035 metais 95 proc. sumažėtų mirčių nuo TB atvejų, 90 proc. sumažėtų sergamumo TB rodiklis (lyginant su 2015 m.), nebeliktų naštos šeimoms dėl didžiulių su TB susijusių išlaidų.
Kas yra turbekuliozė?
Tai infekcinė liga, pažeidžianti įvairius organus. Tinkamai negydant, gali išsivystyti aktyvi tuberkuliozės forma, kuria susirgus mirtingumas siekia apie 50 proc.
Kaip tuberkuliozė plinta?
Plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia, kad pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze.
Kokios sąlygos lemia susirgimą šia liga?
Šia liga susirgti galima jei yra prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis (skurdu, nedarbu, alkoholizmu, narkomanija, ŽIV / AIDS), nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.
Kada būtina pasitikrinti?
Manoma, kad vienas sergantysis atvira tuberkuliozės forma per metus gali užkrėsti iki 10-15 sveikų asmenų. Tuberkulioze suserga imlus (jautrus) bakterijai žmogus.
Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai:
- sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių;
- skausmas krūtinėje;
- karščiavimas;
- naktinis prakaitavimas;
- skrepliavimas;
- atkosėjimas krauju – nedelskite!
Informaciją parengė:
Lina Martinkienė
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Informacija parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos medžiaga.