Kodėl verta juoktis?
2012 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja teigdama, kad laimės siekimas yra pagrindinis žmogaus tikslas, priėmė rezoliuciją kurioje skelbia kovo 20 d. Tarptautine LAIMĖS diena! Šia švente norima parodyti, jog laimė yra vienas didžiausių žmonijos tikslų, kurio siekia kiekvienas. Kalbėdami apie laimę, mes iš tikro kalbame apie dopamino hormoną. Jis gaminamas keliose smegenų srityse, kai žmogus patiria teigiamą patirtį.
Juokas ir laimė
Specialistai tikina, kad fiziškai išreikšta emocija, juokas ar šypsena veide, siunčia teigiamus biocheminius signalus smegenims ir taip yra patiriama emocinė gerovė. Juokiantis dingsta nerimo jausmas, atsikratoma baimių, organizmas skatinamas atsinaujinti, pasveikti ir atjaunėti. Kai juokiamasi, žmogaus kūnas nusiramina, organizmas pradeda valytis. Sugebantis pasijuokti ne tik iš kitų, bet ir iš savęs asmuo geba labiau atsipalaiduoti ir išsilaisvinti iš kompleksų gniaužtų, taigi jaučiasi kur kas geriau ir maloniau.
Juoko nauda sveikatai
- Mažina skausmą. Kalifornijos universiteto psichiatrė Margaret Stuber, atliko tyrimą, kurio metu vaikai turėjo kuo ilgiau išlaikyti panardintas rankas lediniame vandenyje. Po to buvo prašoma viską pakartoti, tik vaikai atlikdami procedūrą stebėjo juokingus vaizdo įrašus. Antrojo bandymo metu vaikai sugebėjo ilgiau išlaikyti rankas lediniame vandenyje, negu pirmojo. Šio tyrimo išvados parodė, jog teigiama ir linksma aplinka gali sumažinti fizinį skausmą.
- Mažina stresą. Įtampa, stresas, nusivylimas, užslopintas pyktis sukelia daug ligų. Specialistų teigimu, juokas padeda įveikti neigiamas emocijas ir pažadina pozityvumą. Juokiantis veido raumenys organizmui perduoda ypatingus impulsus, kurie teigiamai veikia nervų sistemą ir smegenų veiklą, t. y. šalina įtampą.
- Stiprina imunitetą. Mokslininkų tyrimai parodė, kad juokas stiprina imuninę sistemą, t. y. juokiantis daugėja imuninių ląstelių. Taigi galima daryti išvadą, kad geresnį humoro jausmą turintys žmonės yra atsparesni ligoms, pavyzdžiui, juos rečiau kamuoja įvairios alergijos. Japonų mokslininkai atliko tyrimą. Jame dalyvavo 26 asmenys. Pacientams po oda buvo suleista medžiagos, kuri sukėlė alerginę reakciją. Po to pusė pacientų žiūrėjo orų prognozę, kiti – Čarlio Čaplino filmą „Naujieji laikai“. Praėjus 80 minučių buvo vertinami rezultatai. Paaiškėjo, kad komediją žiūrėjusiems žmonėms alerginis bėrimas sumažėjo, o orų prognozė bėrimo pokyčiams neturėjo jokios įtakos.
- Išjudiną visą organizmą ir suteikia energijos. Juokas yra psichofiziologinis procesas, kuriame dalyvauja visas žmogaus organizmas. Juokiantis išsiplečia kraujagyslės, pagerėja kraujotaka, aktyvinami cheminiai procesai. Juokiantis iškvepiamo oro srautas pagreitėja 10 kartų ir gali pasiekti 100 kilometrų per valandą greitį. Įprastai kvėpuojant tikrai neįmanoma taip giliai iškvėpti, kaip iškvepiama juokiantis, ir taip giliai įkvėpti, nustojus juoktis. Dėl tokio gilaus kvėpavimo plaučiuose ir kraujyje padaugėja deguonies, vidaus organai geriau aprūpinami krauju ir deguonimi, pakyla per žemas kraujospūdis, žmogus jaučiasi energingesnis.
Kaip pralinksminti nusiminusį vaiką?
- Prajuokinti vaiką nesunku: užsidėkite juokingą skrybėlę, pliaukštelėkite liežuviu sukeldami juokingą garsą, švelniai ir atsargiai pakutenkite
- Geram humorui reikia tinkamos atmosferos. Nebūkite pernelyg rimti, leiskite sau pažaisti, pakvailioti kartu su vaiku, parodykite, kad esate linkę juokauti ir skatinkite vaiką tai daryti.
- Kartu su vaikais vartykite ir skaitykite linksmas knygutes, žiūrėkite gerą humorą dovanojančius filmukus.
- Mokykite vaiką žvelgti giliau. Daiktus, reiškinius, poelgius vertinkite iš įvairių perspektyvų, neakcentuokite to, kas akivaizdu, mokykite atrasti daugiau prasmių, reikšmių.
- Žaiskite humoro jausmą lavinančius žaidimus: tegul vaikai eina ieškoti lobio, o jūs sufleruokite šnypšdami garsiai (prisiartino prie lobio slėptuvės) arba tyliai (nutolo). Vaikams patinka paslaptys. Įdėkite kokį daiktą į maišelį, užriškite – čiupinėdamas vaikas turi atspėti, kas maiše. Galite užrišti akis ir „slaptą daiktą“ duoti paragauti. Vaikas turi spėti, ką ragauja. Lavina ir pojūčius.
- Mažieji mėgsta žodžių žaidimus. Mama ką nors sako, vaikas turi atsakyti: „ir aš“. Mama: „noriu ledų“. Vaikas: „ir aš“. Mama: „krenta lapai“. Vaikas atsako „ir aš“. Ir tai sukelia juoką.
Informaciją parengė:
Dovilė Razminaitė
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ugdymo įstaigose