Kodėl svarbu nepamiršti sezoninių vaisių ir daržovių?
Visuomenės sveikatos specialistai nori priminti, kad vasara ir ruduo pats geriausias laikas mėgautis žinomaisiais sezoniniais maisto produktais – tai švieži vaisiai ir daržovės, kuriais galima mėgautis tik tam tikru laikotarpiu, nes šiuose produktuose labiausiai išsiskiria skirtingos organoleptinės savybės (skonis, tekstūra ir aromatas).
Kodėl taip svarbu vartoti sezonines daržoves ir vaisius?
Mes gyvename sezoniškame krašte ir neturime galimybės ištisus metus maitintis grunte užaugintomis daržovėmis ir kitomis kultūromis. Tai daro didelę įtaką vaisių ir daržovių kokybei bei jų maistinei vertei. Sandėliuojant tiek vaisius, tiek daržoves, jose ypač mažėja vitaminų. Kiekvienam žmogui, siekiančiam maitintis visavertiškai, būtina įsiklausyti į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. Remiantis jomis, kiekvienas suaugęs žmogus kasdien turėtų suvalgyti 400–1000 g šviežių daržovių ir vaisių.
Daržovių ir vaisių rekomenduojama valgyti santykiu 4:1, tačiau viskas priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo ir poreikių. Daržovės – produktas, kuris tinka pusryčiams, pietums ir vakarienei. Jei tik yra galimybė, prie kiekvieno dienos maitinimo suvalgykite bent kažkiek daržovių. Vaisiai gali būti puikus priedas prie patiekalų arba kaip atskiras užkandis. Juos galite vartoti taip pat bet kuriuo paros metu, svarbiausia taisyklė – saikas ir natūralūs kūno poreikiai.
Kokias daržoves ir vaisius rekomenduojama valgyti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais?
Rugpjūtis: slyvos, avietės, obuoliai, persikai, melionai, nektarinai, kriaušės, arbūzai, avokadai, mangai, cukinijos, svogūnai, moliūgai, žaliosios pupelės, agurkai.
Rugsėjis: obuoliai, persikai, melionai, nektarinai, kriaušės, vynuogės, avokadai, svogūnai, moliūgai, žaliosios pupelės, agurkai, porai, kopūstai.
Informaciją parengė:
Lina Martinkienė
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje