Kaip išsaugoti energingumą visą gyvenimą? Vadovaukitės paprastomis rekomendacijas!
Norėdami išlikti veiklūs, džiugūs, darbingi turime geriau suprasti tinkamos gyvensenos ir gyvenimo kokybės bei trukmės sąsajas, žinoma, tam reikia nemažai žinių bei pastangų. Gyvenimo būdas, vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos mūsų darbingumui bei ilgaamžiškumui.
„Judesiai gali pakeisti vaistus, tačiau jokie pasaulio vaistai nepakeis judėjimo“, – rašė 19 a. prancūzų gydytojas K.Tisso.
Fizinis aktyvumas gali padėti išvengti ligų ir jas įveikti. Atliekant fizinius pratimus stiprėja sensomotorinė sistema (raumenys, kaulai, sausgyslės, raiščiai, motoriniai nervai), taip pat imuninė, centrinė nervų, endokrininė, širdies ir kraujagyslių sistemos. Tinkamas šių sistemų funkcionavimas lemia sveiką ir ilgą gyvenimą. Nustatyta, kad aktyviai judant iš raumenų išsiskiria apie šimtas medžiagų, kurios svarbios visoms organizmo sistemoms. Viena tokių medžiagų, sintezuojamų dirbant raumenims, yra nervų augimą ir regeneraciją stimuliuojantis proteinas BDNF (angl. Brain – derived neurotrophic factor). Veikiant šiai medžiagai gerėja atmintis ir mąstymo greitis, dėmesio koncentracija, mokymosi efektyvumas.
Gyvenimo kokybė taip pat labai priklauso nuo gero poilsio, kokybiško, saikingai vartojamo maisto ir optimalaus fizinio krūvio.
Ką daryti, norint išlikti energingu visą gyvenimą?
- Siekti, kad mityba būtų racionali, saikinga, išsauganti sveikatą bei darbingumą;
- Siekti, kad gyvenamojoje aplinkoje nebūtų toksinų;
- Siekti, kad fizinis krūvis būtų adekvatus fiziniam pasirengimui ir sveikatos būklei;
- Siekti, kad pakaktų laiko poilsiui ir mėgstamai veiklai.
Ko nedaryti?
- Nežaloti savo sveikatos;
- Metams bėgant nemažinti fizinio aktyvumo;
- Nedidinti suvartojamo maisto kiekio;
- Vengti situacijų, kuriose patirtumėte psichoemocinę įtampą bei stresą;
- Nepiktnaudžiauti alkoholiu;
- Nerūkyti;
- Nevartoti arba mažiau vartoti kofeino turinčių gėrimų;
- Pagal galimybes nemažinti protinės veiklos.
Sveikata – tai ne tik ligų nebuvimas, tai ir dvasinė gerovė. Gebėjimas mokytis ir tobulėti, gebėjimas mylėti ir būti mylimam, pragmatiškas ir pozityvus požiūris į save, geri santykiai kolektyve, protinės veiklos efektyvumas, visavertė darbinė ir kūrybinė veikla, gebėjimas spręsti problemas bei jaustis visaverčiu bendruomenės nariu – tai stiprios asmenybės bruožai ir nuolatinės kūrybos bei savęs tobulinimo galimybės.
Prigimtinė gydomoji jėga, slypinti kiekviename iš mūsų, yra giliausias sveikatos šaltinis.
[Hipokratas]
Informaciją parengė:
Viktorija Serapinienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. aktyvumas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiaga.