Insultas. Ką būtina apie jį žinoti?
Kasmet, spalio 29 dieną – minima Pasaulinė insulto diena. Insultas yra ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu žūva galvos smegenų ląstelės. Pasaulyje kas 2 sekundės kas nors patiria insultą ir kas 6 sekundes kas nors nuo jo miršta. Insultas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį, nei pagal šalį – jo auka gali tapti bet kuris žmogus. Visi žino, kad insultas – viena dažniausių mirties priežasčių, tačiau liūdniausias faktas yra tai, kad susirgus insultu žmogaus gyvenimas, o kartu ir jį supančių artimųjų gyvenimas, gali pasikeisti negrįžtamai. Insultas yra pirma ir pagrindinė ilgalaikės negalios priežastis visame pasaulyje.
Skiriami du pagrindiniai galvos smegenų kraujotakos sutrikimų tipai:
- išeminiai, kai galvos smegenis maitinanti kraujagyslė užsikemša;
- hemoraginiai, kai plyšta galvos smegenis maitinanti kraujagyslė ar jos išsiplėtimas – aneurizma, ir kraujas išsilieja į smegenis arba aplink juos.
80 – 90 procentų atvejų būna išeminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Jeigu kraujagyslė būna užsikimšusi ilgesnį laiką, smegenys negauna kraujo, deguonies ir dalis smegenų ląstelių (neuronų) sutrikusios kraujotakos baseine žūsta – įvyksta insultas. Jeigu kraujotaka greitai, per kelias minutes, savaime atsinaujina, sakoma, kad įvyko praeinantysis smegenų išemijos priepuolis.
Nors insultas yra liga, kurios daugeliu atveju galima išvengti, tačiau sergamumas insultu nuolat auga. Tai lemia tokie veiksniai kaip senėjanti visuomenė, nesveika mityba, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka. Tai yra dažnos aukšto kraujospūdžio, nutukimo, padidinto cholesterolio kiekio, diabeto, širdies ligų priežastys. Visi šie veiksniai didina tikimybę susirgti insultu. Sėkmingai gydant padidintą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, širdies ritmo sutrikimus, keičiant gyvenimo būdą galima būtų išvengti apie 80 procentų visų insultų.
Sveiki ir jauni žmonės retai suserga insultu (jei taip įvyksta, tai nulemia įvairios įgimtos ar retos priežastys). Dažniausiai insultas išsivysto tada, kai minėti rizikos veiksniai ir ligos pažeidžia galvos smegenų kraujagysles (vystosi aterosklerozė) ar širdį (sutrinka širdies ritmas, padidėja, išsiplečia širdis). Aterosklerozės pažeistose arterijose lengvai gali susidaryti trombai ir užkimšti kraujagyslę, arba trombas į galvos smegenų arterijas gali atkeliauti iš nesveikos širdies.
FAST simptomai. Kaip atpažinti insultą?
Veidas (Face)
Paprašykite sergančiojo nusišypsoti arba parodyti dantis. Ar yra veido asimetrijos požymių? Palyginta nosies – lūpų raukšlė ar silpniau juda vienas burnos kampas?
Rankos (Arm)
Jeigu sergantysis sėdi arba stovi paprašykite jo priešais save pakelti abi rankas ir palaikyti 10 sekundžių. Jeigu sergantysis guli paprašykite jo pakelti abi rankas 45o kampu ir palaikyti jas 10 sekundžių. Ar yra rankos jėgos sutrikimo požymių? Ar sergantysis pilnai ar dalinai per 10 sekundžių nuleidžia ranką?
Kalba (Speech)
Paprašykite sergančiojo pakartoti sakinį. Ar yra kalbos sutrikimo požymių? Sergantysis negali pakartoti sakinio ar jį pakartoja neaiškiai?
Laikas (Time)
Laikas – tai smegenys. Jeigu staiga atsirado bent vienas iš aukščiau paminėtų požymių, reikia kuo greičiau kreiptis į medikus telefonu 112. Kuo anksčiau sergantys atvyks į ligoninę, tuo daugiau šansų bus išgelbėti jo gyvybę ir sveikatą.
Laikas – geriausias ginklas prieš insultą!
Informaciją parengė:
Viktorija Serapinienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. aktyvumas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Lietuvos insulto asociacijos medžiaga