Fizinis aktyvumas pandemijos akivaizdoje – sporto salė tiesiog Jūsų namuose!
Šiuo metu dėl epidemiologinės situacijos šalyje sumažėjo tiek pavienių asmenų, tiek visos populiacijos fizinis aktyvumas. Tačiau dabar itin svarbu išlaikyti tinkamą fizinę ir psichinę sveikatą, todėl tiek vaikai, tiek suaugusieji turi būti kiek įmanoma fiziškai aktyvūs. Tikslinga paminėti, kad fiziškai aktyvūs žmonės paprastai būna geresnės nuotaikos, pozityvesnės nuomonės apie gyvenimą, darbą, politiką, sportuojantys mokiniai geriau mokosi, pasižymi aukštesne saviverte, rečiau turi žalingų įpročių. Taigi ką daryti tiems, kurie nori toliau sportuoti ir mankštintis pandemijos metu? Pateikiami 6 naudingi patarimai – sporto salė tiesiog Jūsų namuose!
- Pasirinkite tinkamą vietą. Pavyzdžiui, apytuštis kampas šalia televizoriaus, miegamajame ar darbo kambaryje. Rinkdamiesi garažą, pastogę ar rūsį, būkite atsargūs (dėl blogos ventiliacijos, dulkių, mikroorganizmų, vabzdžių ar grybelio).
- Įsigykite būtiniausių sporto priemonių. Susidarykite savo priemonių sąrašą pagal tai, kokią fizinio aktyvumo rūšimi užsiimsite. Svarbiausia, kad pasirinkta veikla teiktų malonumą, pasitenkinimą ir būtų Jums asmeniškai patraukli. Priemonių pavyzdžiai:
- gimnastikos kilimėlis tinka kalanetikai, pilatesui, jogai, raumenų tempimui, specializuotiems nugaros pratimams ir kt. (geriau ilgesnis ir storesnis);
- didelis pripučiamas kamuolys įvairiems pusiausvyros, laikysenos, lankstumo ar net jėgos pratimams;
- elastinių gumų rinkinys rankų, kojų, liemens jėgai ir ištvermei treniruoti;
- įvairūs svarmenys jėgai ir ištvermei treniruoti (geriau reguliuojamo svorio, kitaip, norint pakeisti pasipriešinimo jėgą gali tekti pirkti kelis komplektus);
- gimnastikos lankas, jeigu ketinate skirti daug dėmesio liemens raumenims ir talijai;
- šokdynė, kurių yra įvairių rūšių ir paskirties. Įvairūs šuoliukai yra puiki aerobinė treniruotė, kuri kartu treniruoja ir koordinaciją bei vikrumą;
- įvairiausias smulkus inventorius pagal asmeniškai pasirinktą veiklą – elastiniai espanderiai, svorio ar elastiniai kamuoliukai, masažuokliai, pusiausvyros treniravimo plokštumos ir t.
Pastaba: neverta pirkti brangių treniruoklių, nes dėl jų treniruotės efektyvumas ir asmeniniai rezultatai nepagerėja!
- Pasitelkite internetą ar specializuotą literatūrą. Jeigu norite daugiau sužinoti apie savo pasirinktą mankštinimosi rūšį, pasidomėkite internete, knygose. Daugumoje knygų išsamiai aprašomi įvairių pratimų kompleksai ar net pridedamos elektroninės laikmenos su praktine medžiaga. Internete rasite daug naudingos informacijos, kuri dažniausiai yra nemokama: išsamios treniruočių programos su nuotraukomis, vertingi patarimai, moksliniai straipsniai ir kt.
- Paskirkite tikslų laiką savo treniruotei. Kai mankštinatės namie ir nereikia niekur eiti ar važiuoti, dažnai sumažėja ir motyvacija, todėl lengva praleisti numatytą treniruotę. Todėl reikėtų paskirti nuolatinį treniruotės laiką. Gerai būtų skirti 1 valandą ar net daugiau ir neskubant atlikti viską, ką esate numatęs.Nors, trūkstant laiko, galima atlikti efektyvią, didelio intensyvumo jėgos / ištvermės treniruotę ir per 30 min.
- Mankštindamiesi savarankiškai būkite kūrybingi ir kryptingi. Nusistatykite realius asmeninius tikslus, kurių norite pasiekti, t. y. ką norite pasiekti ir ką galite pasiekti. Jie neturi būti pernelyg dideli, neįveikiami, nes neįgyvendinti uždaviniai gali susilpninti motyvaciją mankštintis. Gerai būtų, kad tarpusavyje harmoningai derėtų Jūsų tikslai, asmeninis veiklos planas ir galimybės. Asmeniniai pasiekimai tampa galinga paskata tęsti pradėtas treniruotes. Štai keletas galimų tikslų pavyzdžių: svorio reguliavimas, ilgalaikių sportavimo įpročių korekcija, mitybos koregavimas, kūno apimčių korekcija, žalingų įpročių atsisakymas, laikysenos ugdymas, nugaros skausmų mažinimas ir t. t. Pradėję nuolatos aktyviai mankštintis tik po keleto savaičių pasijusite geriau, pamatysite pirmuosius savo nelengvo darbo vaisius: numestus kilogramus, pasikeitusias kūno apimtis, sudegintas kalorijas, nueitus žingsnius ir pan.
- Treniruotė su elektroniniais žaidimais virtualioje realybėje. Išpopuliarėjo įvairios žaidimų sistemos, tokios kaip „Microsoft Xbox One“, „Nintendo Wii“ ar „Sony PlayStation“ ir kt. Tai moderni mankštos priemonė su įmantriais vaizdo žaidimais, judesio davikliais ar kameromis, fiksuojančiomis Jūsų judesius. Turėdami tokią sistemą galite kambaryje mankštintis šokdami, dalyvaudami bėgimo varžybose, boksuodamiesi, nardydami ar plaukdami, kovodami ir pan. Kai kurios žaidimų programos apytiksliai įvertina sunaudotas kilokalorijas. Šie virtualūs žaidimai ypač patinka vaikams ir paaugliams.
Pastaba: jeigu turite sveikatos problemų ar sergate lėtinėmis ligomis, sportuodami namuose naudokite atitinkamus sertifikuotus medicinos prietaisus – kraujospūdžio matuoklį, pulsoksimetrą, gliukomatį, žingsniamatį, ir kt.
„Kiekvienas judesys yra svarbus!” (Pasaulio sveikatos organizacija, 2020)
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 663 61 420
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija.