Daugiau nei šimtas žmonių kiekvienais metais Lietuvoje miršta nuo ligos, kurios galima išvengti
Daugiau nei šimtas žmonių kiekvienais metais Lietuvoje miršta nuo ligos, kurios galima išvengti. Kas trečią dieną Lietuvoje dėl šios ligos miršta žmogus. Tai – tuberkuliozė. Klastinga, dažnai besislapstanti, vis dar nesuvaldyta liga.
Kovo 24-ąją – Pasaulinę tuberkuliozės dieną primename, kad tuberkuliozė – išvengiama ir išgydoma liga. Svarbu žinoti, stebėti, suprasti.
Tuberkuliozė – tai visuomenei pavojinga infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės bakterija, plintanti per orą su dalelėmis. Dažniausiai infekcija pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir visus kitus žmogaus organus. Tuberkuliozės bakterija – mikobakterija, tyrimų duomenimis, atsirado jau prieš tūkstančius metų. Infekcijos šaknys siekia seniausius žmonijos laikus, tačiau, kaip žinome, šios ligos siaubai persismelkia ir į naujausių laikų istoriją, keldami nuolatinę grėsmę visuomenės sveikatai.
*** Per pirmuosius du šių metų mėnesius registruoti net 9 vaikų tuberkuliozės atvejai. Dauguma jų turėjo kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu. Du vaikai – 6 mėnesių amžiaus. Vaikai tuberkulioze dažniausiai užsikrečia nuo suaugusiųjų.
Tuberkuliozės bakterijos nuo žmogaus žmogui perduodamos per orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kosti, čiaudi. Asmeniui užtenka įkvėpti tik keletą šių bakterijų, kad užsikrėstų.
Maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų turi latentinę TB infekciją, tai reiškia, kad yra užsikrėtę TB bakterijomis, tačiau dar neserga ir ligos sukėlėjo neplatina. Šie žmonės per gyvenimą turi 5-15 procentų tikimybę susirgti TB. Tačiau žmonės, kurių imuninė sistema yra sutrikusi, pvz., žmogaus imunodeficito virusų infekuoti asmenys, asmenys, kurių kūno masės indeksas 10 proc. mažesnis už normą, sergantys cukriniu diabetu, rūkantys asmenys ir/ar piktnaudžiaujantys alkoholiu turi ženkliai didesnę riziką susirgti.
Kai asmeniui išsivysto aktyvi TB, simptomai tokie kaip kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas ar svorio kritimas gali būti lengvi daugybę mėnesių. Tai gali lemti vėlyvą kreipimąsi į gydymo įstaigą ir ligos sukėlėjų platinimą aplinkiniams.
Faktai:
!!! Artimo kontakto metu sergantis atvira plaučių TB žmogus gali užkrėsti 10-15 kitų žmonių per vienerius metus.
!!! Be tinkamo gydymo vidutiniškai 45 proc. tokių asmenų miršta.
Saugojant save, savo ir kitų sveikatą, laikantis profilaktikos rekomendacijų, ligos galima sėkmingai išvengti.
- Viena iš profilaktikos priemonių – skiepai nuo tuberkuliozės, kuriais vakcinuojami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.
- Taip pat labai svarbu laikytis saugumo priemonių esant sąlyčiui su sergančiais asmenimis.
- Patalpų vėdinimas ir ventiliacija – sumažina mikroorganizmų koncentraciją ore, padeda sumažinti susidūrimo riziką su tuberkuliozės mikobakterija žmonių susibūrimo vietose.
- Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis – sukuria nepalankią terpę žmogaus organizme mikobakterijai daugintis.
Saugotis turi ne tik sveiki asmenys – sergantieji privalo laikytis asmens higienos, dėvėti medicininę kaukę, prisidengti kosint, čiaudint, dažnai plauti rankas, naudoti rankų antiseptiką.