Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas
Iš kur virusas kilo?
Šio naujo viruso protrūkis yra siejamas su jūros gėrybių prekyviete Kinijoje. Virusas, kaip teigiama, peršoko rūšinį barjerą – šikšnosparniai virusu užkrėtė gyvates, o žmogus virusu galėjo užsikrėsti nuo aerozolio, sklidusios nuo gyvačių išmatų.
Kaip užsikrečiama?
Registruoti ligos atvejai, kuomet virusą perduoda žmogus žmogui. Tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai).
Koks yra užkrečiamumas?
Vienas sergantis žmogus gali užkrėsti nuo 1,4 iki 2,5 žmonių. Palyginimui, sergantysis tymais gali užkrėsti apie 18 žmonių.
Kokie ligos simptomai?
Inkubacinis periodas (laiko tarpas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo) gali būti apie 14 dienų.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Specifinių vaistų nėra – gydymas simptominis.
Kam virusas pavojingiausias?
Koronavirusas pavojingiausias mažiems vaikams, senjorams, žmonėms, kuri turi silpną imunitetą.
Pagal turimus duomenis, miršta 4 procentai užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu.
Kaip apsisaugoti?
Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?
Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).
Lietuvos specialistai pabrėžia, kad viruso patekimo rizika Europoje yra vidutinė, o užkrečiamumo ir tolesnio plitimo – maža. Žmonės, keliaujantys į Kinija, raginami laikytis kosėjimo, čiaudėjimo higienos, dažnai plauti rankas, vengti masinio susibūrimo vietų.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro bei LR sveikatos apsaugos ministerijos medžiaga.