Apsaugok save ir kitus: profilaktinių vakcinų vaidmuo ligų prevencijoje
Profilaktinės vakcinos yra labai svarbios šiuolaikinėje sveikatos priežiūros srityje ir buvo sėkmingai taikomos kovojant su bakterinėmis ir virusinėmis infekcinėmis ligomis. Pirmosios vakcinos buvo kuriamos nuo plačiausiai paplitusių, grėsmingų gyvybei ir luošinančių užkrečiamųjų ligų: raupų, pasiutligės, poliomielito. Pavyzdžiui, tokios infekcijos kaip poliomielitas ir raupai, kurių istoriškai bijojome ir kurios daugelį amžių niokojo žmonių populiacijas, dabar yra retos. Būtent dėl vakcinų raupai buvo visiškai išnaikinti, o poliomielitas beveik išnaikintas.
Vakcinos iš esmės skiriasi nuo kitų klasių vaistų tuo, kad jos dažniausiai skiriamos kaip profilaktinė priemonė sveikam žmogui, o ne sergančiam, jau užsikrėtusiam asmeniui, nors yra šios praktikos išimčių.
Būtent dėl skiepijimo pastaruoju dešimtmečiu Lietuvoje labai sumažėjo sergamumas kokliušu, tymais, epideminiu parotitu, raudonuke. Jau daugelį metų neregistruojama susirgimų įgimtu raudonukės sindromu ir naujagimių stablige, registruojami tik pavieniai vyresnio amžiaus žmonių difterijos ir stabligės atvejai, taip pat dėka skiepų sergamumui hepatitu B būdinga mažėjimo tendencija.
Skiepijimo tendencijos Palangos miesto savivaldybėje
Išanalizavus Palangos asmens sveikatos priežiūrų įstaigų duomenis (ASPĮ), nustatyta, kad kas 5 vaikas liko neapsaugotas nuo užkrečiamųjų ligų dėl tėvų atsisakymo skiepyti.
Labiausiai mažėjančios skiepijimo aprėptys buvo matomos žmogaus papilomos viruso (ŽPV) – 2022 m. paskiepyti buvo kiek daugiau nei pusė 11 metų amžiaus, Palangos miesto savivaldybės, vaikų (58,62 proc.), o jau 2023 m. skaičiuojamas beveik 20 proc. sumažėjimas. Pastaraisiais metais paskiepyti buvo tik 39,89 proc. visų 11 metų vaikų, gyvenančių Palangoje.
ŽPV gali sukelti įvairaus tipo piktybinius navikus, kaip pavyzdžiui moterims, pagal CDC (Centers for Disease Control and Prevention) duomenis, daugiau nei 90% visų gimdos kaklelio vėžio atvejų buvo fiksuojama būtent nuo ŽPV. Europos vėžio registrų tinklo duomenimis 2020 m. Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu buvo 26,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, kai Europos Sąjungos vidurkis – 12,8 atvejo 100 tūkst.
Prie kasmet mažėjančių skiepijimo aprėpčių galima būtų priskirti ir skiepijimą rotavirusinės infekcijos vakcina (2022 m. – 64,91 proc., o 2023 m. – 55,65 proc.) bei MMR (tymų, kiaulytės (epideminio parotito ir raudonukės) vakciną, kuri sumažėjo nuo 85,32 proc. iki 82,07 proc. atitinkamai 2022 m. ir 2023 m.
TAI ĮDOMU! Jei 95% vaikų gautų MMR (tymų, kiaulytės epideminio parotito ir raudonukės) vakciną, tai visiškai sustabdytų tymų plitimą.
Tuberkuliozė įsigali Lietuvoje
Išsivysčiusiose šalyse kai kurios ligos išnyko (pvz., tuberkuliozė, difterija), tačiau jos kituose pasaulio regionuose ir toliau sukelia protrūkius. Taigi atsižvelgiant į didelį tarptautinių kelionių mastą, šias ligas keliautojai gali labai lengvai įvežti į bet kurią kitą šalį ir pažeidžiamiausia žmonių grupė – neskiepyti asmenys.
2022 metų duomenimis vaikų sergamumas tuberkulioze Lietuvoje siekė 3,3 proc., tačiau jau 2023 metais yra pastebimas šios ligos augimas, kuris siekia 6,8 proc. Dėl ko dažniausia priežastimi įvardijama – tėvų atsisakymas skiepyti naujagimius.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad skiepai nuo tuberkuliozės, būtent vaikų amžiuje, nuo užsikrėtimo ir susirgimo tuberkulioze neapsaugo, tad rekomenduojamas kuo ankstyvesnis naujagimių skiepijimas, siekiant mažuosius apsaugoti nuo sunkių šios ligos formų – tuberkuliozinio meningito bei miliarinės tuberkuliozės.
Tuberkuliozės (BCG) vakcinos patikimumas bei saugumas:
- Ilgalaikis naudojimas
BCG vakcina pirmą kartą buvo sukurta ir panaudota daugiau nei prieš 100 metų. Daugybės epidemiologinių tyrimų ir sisteminių apžvalgų pagalba įrodytas jos saugumas ir veiksmingumas.
- Klinikiniai tyrimai
Prieš pradedant naudoti vakcinas plačiu mastu, jos visuomet yra patikrinamos atliekant daugybę klinikinių tyrimų. Pavyzdžiui, nagrinėjant daugiau nei 26 tyrimus, buvo atskleista, kad BCG vakcina efektyviai apsaugo nuo tuberkuliozės meningito ir miliarinės tuberkuliozės vaikams, ir šių ligų rizika sumažėja apie 70–80%.
- Kontroliuojama gamyba
PSO ir kitos sveikatos organizacijos reguliariai atnaujina ir prižiūri gamybos ir saugos standartus, kad būtų užtikrinta vakcinos kokybė ir saugumas.
- Nedidelis šalutinių poveikių dažnis
Daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad BCG vakcina sukelia tik lengvus ir laikinius šalutinius poveikius. Pavyzdžiui, vietinė reakcija injekcijos vietoje, nedidelis patinimas ar paraudimas yra dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai, o sunkūs šalutiniai poveikiai yra labai reti.
- Globali patirtis
PSO duomenimis, kasmet apie 100 milijonų naujagimių visame pasaulyje gauna BCG vakciną. Ilgalaikiai stebėjimai ir tyrimai rodo, kad vakcina yra saugi ir efektyvi, padedanti išvengti tuberkuliozės infekcijų.
- Sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijos
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir daugelis kitų tarptautinių sveikatos organizacijų, kaip CDC, rekomenduoja BCG vakciną kaip saugią ir efektyvią priemonę nuo tuberkuliozės.
Taigi svarbu suprasti, kad vakcinos Jūsų mūsų imuninę sistemą, kaip sukurti antikūnus, kurie apsaugo jus nuo ligų. Jūsų imuninei sistemai daug saugiau to išmokti pasiskiepijus, nei susirgus tam tikra liga. Kai imuninė sistema žino, kaip kovoti su liga, ji dažnai gali suteikti visą gyvenimą trunkančią apsaugą.