Apie gimdymą natūraliais takais ir cezario pjūvio operaciją
Visais laikais gimdymas natūraliais takais buvo pagrindinis gimdymo būdas, o cezario pjūvio operacija buvo laikoma rizikinga procedūra, keliančia grėsmę motinai ir naujagimiui – atliekama tik esant indikacijoms. Gimdymas natūraliais takais yra ne tik natūralus procesas, bet taip pat lyginant su cezario pjūvio operacija susijęs su mažesne komplikacijų tikimybe kitų nėštumų metu.
Cezario pjūvio operacija – tai operacija, per kurią pro pilvo ir gimdos sienelės pjūvį ištraukiamas vaisius ir placenta. Gimdymas cezario būdu gali būti planuojamas iš anksto arba gali būti netikėtai pasirinktas prasidėjus natūralaus gimdymo komplikacijoms.
Gimdymas natūraliais takais – tai naujagimio gimimas iš gimdos – per atsivėrusį gimdos kaklelį ir makštį. Tai fiziologinis procesas, kuris dažniausia įvyksta be komplikacijų.
Gimdant natūraliais takais išvengiama operacijos ir su ja susijusių padarinių:
- netenkama mažiau kraujo;
- nėra pooperacinio rando bei galimos pjūvio infekcijos;
- atsiranda glaudesnis ryšys su naujagimiu;
- jaučiamas mažesnis pilvo skausmas;
- sutrumpėja gulėjimo ligoninėje trukmė;
- sumažėja naujagimio kvėpavimo funkcijos sutrikimų tikimybė;
- naujagimiai rečiau gydomi intensyvios terapijos skyriuose.
Priežastys, lemiančios nepagrįstą baimę gimdyti natūraliais takais: neigiama paskutinio gimdymo natūraliais takais patirtis, patiriamas didelis skausmas, amžius (2018 m. duomenimis Lietuvoje gimdžiusių moterų amžiaus vidurkis 29,7 metų), baimė sužeisti naujagimį gimdant natūraliais takais, vėlesnės šlapimo ar išmatų nelaikymo problemos.
2018 m. Lietuvoje gimdė 25 873 moterys, iš kurių 5 321 moterims (20,57 proc.) atlikta cezario pjūvio operacija, iš jų planinės operacijos sudarė 36,1 proc., skubios ir neatidėliotinos – 47 proc. 60,25 proc. atvejų buvo pirmoji cezario operacija moteriai, 39,7 proc. – pakartotinė. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 69 pasaulio šalyse cezario pjūvio operacijų dažnis viršija 10-15% – organizacijos nustatytą ribą, kurios reikėtų laikytis, norint išvengti didesnio motinos ir naujagimio mirtingumo. Europoje, per pastaruosius 10 metų, cezario pjūvio operacijos dažnis – apie 25%.
Nors šiais laikais cezario pjūvio operacija yra saugi, komplikacijų tikimybė yra didesnė nei pagimdžius natūraliais takais. Todėl kiekviena operacija turi būti apgalvota ir aptarta su gydytoju akušeriu ginekologu.
Galimos komplikacijos po cezario pjūvio:
- Po cezario pjūvio operacijos žaizdoje ir gimdoje gali atsirasti infekcija, o pilvo ertmėje gali susidaryti sąaugos, sukeliančios ilgalaikį skausmą.
- Padidėja kraujavimo rizika. Kartais operacija kartojama, jei prasideda kraujavimas moters mažajame dubenyje.
- Po operacijos kurį laiką išlieka skausmas pjūvio srityje, o kai kuriais atvejais nuskausminamųjų vaistų gali prireikti ilgesnį laiką.
Šiuo metu Lietuvoje ir valstybėse, kuriose yra aukšto lygio klinikinė akušerinė praktika, moteris negali pasirinkti ar atlikti cezario pjūvio operaciją, ar gimdyti pačiai. Operacija turi jai būdingas rizikas bei komplikacijas, kurios gali pasireikšti ne tik šio gimdymo metu, bet ir daryti įtaką ateities nėštumams ir gimdymams. Atsižvelgus į moters, vaisiaus būklę, indikacijas ir nustačius, kad natūralus gimdymas gali sukelti pavojų, atliekama cezario pjūvio operacija. Jeigu moteris turi baimių, susijusių su gimdymu natūraliais takais, visuomet stengiamasi atsakyti joms į kylančius klausimus ir nuraminti.
Atsižvelgiant ir į gydytojų akušerių – ginekologų nuomonę, net 97,5 proc. specialistų pirmą kartą gimdančiai moteriai rekomenduotų gimdymą natūraliais takais. Taip pat gydytojai nepritaria moters pasirinkimo, kokiu būdu (natūraliais takais ar cezario pjūvio operacija) jai gimdyti, įteisinimui.
Rekomendacijos pasiruošimui gimdyti natūraliais takais:
- Pasirinkite tinkamą specialistą.
- Su savo pasirinktu specialistu aptarkite gimdymo eigą.
- Lankykitės nėščiosioms skirtuose kursuose.
- Užsiimkite sportine veikla.
- Gimdymo metu klausykite specialisto nurodymų.
Informacija parengta remiantis Kauno Klinikų, Pasaulio sveikatos organizacijos, Higienos instituto medžiaga.