Alergijos gali pasireikšti ne tik pavasarį
Alergija žiedadulkėms yra viena iš dažniausiai diagnozuojamų ir sukelia nemažą diskomfortą kasdienybėje. Alergijos nesirenka metų laikų, o patys alergologai teigia, kad dėl kai kurių alergijų žmonės turi atidžiai stebėti savo aplinką visą gyvenimą.
Alergija yra apibūdinama kaip labai stiprus imuninis organizmo atsakas, kai sureaguojama į galimai sveikatai nepavojingą medžiagą. Kiekvienam žmogui alergijos gali pasireikšti skirtingai – vienam gali kilti stiprus čiaudulys, o kitą gali ištikti anafilaksinis šokas. Dažniausiai pasitaikantys alergenai yra žiedadulkės, maisto produktai, kačių ir šunų kailis bei bičių įgėlimai. Specialistai nurodo, kad dabar ypatingai daugėja alerginio kontaktinio dermatito atvejų.
Dažniausiai išreiškiami alergijų simptomai yra čiaudulys, užsikimšusi nosis arba sloga, akių ir nosies niežėjimas bei akių patinimas. Jeigu žmogus yra alergiškas maisto produktui, jam gali ištinti veidas, lūpos, liežuvis arba gerklė, jaučiamas dilgčiojimas burnoje, o ant kūno gali atsirasti niežtintis bėrimas. Įgėlus bitei ar kitam vabzdžiui matomas ryškus patinimas įgėlimo vietoje, jaučiamas stiprus niežėjimas, alergiškas asmuo gali pradėti sunkiai kvėpuoti. Žmogaus odai susidūrus su alergenu, ji parausta, niežti ir gali pradėti pleiskanoti.
Alergijos yra gydomos pasitelkiant skirtingus būdus, kadangi reakcijos į alergenus yra visiems skirtingos. Keli galimi būdai:
- kontakto su alergenu vengimas (tačiau jeigu žmogus yra alergiškas žiedadulkėms, tai ne visada pasiteisina);
- medikamentinis simptomų slopinimas (purškalai, lašiukai, priešalerginiai vaistai);
- alergenų imunoterapija (žmogaus organizmo pratinimas prie specifinio alergeno).
Kai kurios alergijos gali iššaukti labai stiprią atsakomąją kūno reakciją, kuri yra labiau žinoma kaip anafilaksija. Anafilaksinis šokas yra gyvybei pavojinga būklė, o laiku tinkamai nesureagavus gali pasibaigti ir mirtimi.
Pagrindiniai sveikatos priežiūros specialistų išskiriami anafilaksijos simptomai:
- sumažėjęs kraujospūdis;
- švokščiantis kvėpavimas;
- bėrimas;
- pernelyg dažnas arba labai retas pulsas;
- sąmonės praradimas;
- pykinimas arba vėmimas.
Gydytojai nustato, kuriems asmenims alergijos simptomai gali išsivystyti į anafilaksiją ir jiems skiria adrenaliną. Šios stiprios reakcijos metu gali sustoti širdis arba kvėpavimas, o mirtis ištinka per kelias minutes, todėl adrenalinas yra pagrindinis medikamentas, kuris gali išgelbėti gyvybę. Jeigu žmogų ištinka anafilaksija, svarbu kaip įmanoma greičiau nutraukti kontaktą su alergenu ir kviesti pagalbą numeriu 112. Jeigu asmuo turi, kaip įmanoma greičiau būtina suleisti adrenaliną į raumenį, konkrečiai į vidurinio šlaunies trečdalio išorinį paviršių. Kol atvyks pagalba, negalima asmens palikti vieno.
Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė Ieva Venckutė