Daugiau nei pusė Palangos pradinukų nešioja per sunkias kuprines
Šiais metais spalio – lapkričio mėnesiais Palangos miesto savivaldybės mokyklose buvo vykdoma kuprinių svėrimo akcija, kurios metu buvo pasvertos 628 mokinių kuprinės. Akcijoje dalyvavo Šventosios pagrindinės, Palangos pradinės, Palangos „ Baltijos“ pagrindinės ir Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 1 – 4 klasių mokiniai. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.
Netinkamos kuprinės poveikis sveikatai
Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės.
Italijos, Australijos, Honkongo mokslininkų tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi. Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikto tyrimo duomenimis, net 6 iš 10-ies 9–20 metų amžiaus mokinių skundėsi lėtiniu nugaros skausmu, susijusiu su sunkios kuprinės nešiojimu. Dėl per sunkių nešulių nešiojimo vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę.
Palangos miesto savivaldybės kuprinių svėrimo akcijos rezultatai
2017 metų spalio ir lapkričio mėnesiais Palangos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės vertino, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė ir mokė mokinius, kaip tinkamai pasirūpinti savo stuburu.
Kuprinių svėrimo akcijoje dalyvavo 1 – 4 klasių mokiniai iš kurių 25,1 proc. buvo pirmokų, 26,3 proc. antrokų, 26,3 proc. trečiokų ir 22,3 proc. ketvirtokų.
Akcijos metu gauti rezultatai parodė, kad 59,5 proc. mokinių kuprinių svoris neatitiko nustatytos normos – pradinukų kurpinės buvo per sunkios. Pagal higienos normos reikalavimus, tuščios pradinuko mokyklinės kuprinės svoris turi būti iki 700 g, vyresnių klasių mokinio kuprinė gali sverti iki 1 kg. Optimaliausias viso nešulio svoris vaikams yra ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio.
Visuomenės sveikatos specialistė akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą bei nešiojimo būdą. Džiugu paminėti, kad visų mokinių kuprinės turėjo dvi rankenas. Taip pat buvo atkreiptas dėmesys ir į tai, ar ant mokinių kuprinių yra atšvaitai. Rezultatai parodė, kad 74 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių buvo prisikabinę atšvaitus.
Kuprinės neatitinkančios higienos normų sukelia nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną, todėl kuprinių svėrimas yra sudedamoji laikysenos sutrikimų profilaktikos dalis ilgalaikėje perspektyvoje.
Tinkama kuprinė
Kokia turi būti mokinio kuprinė yra apibrėžta Lietuvos higienos HN: 41:2016 „Mokyklinės kuprinės. Bendrieji ir specialieji sveikatos saugos reikalavimai” normoje .
- Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
- Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.
- Mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėlėmis.
- Mokyklinių kuprinių diržų ilgis turi būti reguliuojamas.
- Mokyklinių kuprinių diržų plotis 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.
- Mokyklinių kuprinių svoris, išskyrus kuprines su ratukais, turi būti: pradinių klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1 000 g.
Informacija parengė:
Dovilė Razminaitė
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ugdymo įstaigose