Ankstyvas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę
Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija. Sunkiausios ligos klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Liga greitai progresuoja ir gali baigtis mirtimi per 24 val. po pirmųjų simptomų atsiradimo.
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), apie 10 proc. žmonių, užsikrėtusių meningokokine infekcija, miršta net tada, kai liga diagnozuojama ir gydyti pradedama anksti ir tinkamai. Vieną iš penkių išgyvenusiųjų visą gyvenimą vargina sunkūs ligos padariniai, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, mokymosi sutrikimai, klausos praradimas arba galūnių netekimas.
Kas sukelia ligą?
Sukėlėjas – Neisseria meningitidis, gramneigiama bakterija, panaši į kavos pupelę.
Kaip meningokokinė infekcija plinta?
Infekcija užsikrečiama oro lašeliniu būdu (per kvėpavimo takus – kosint, čiaudint, kalbant). Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja nuo 1 iki 10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).
Kas dažniausiai užsikrečia meningokokine infekcija?
Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus ir paaugliai. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.
Kokie yra ligos simptomai?
Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų:
- karščiavimas,
- galvos skausmas,
- šaltkrėtis,
- sprando raumenų sustingimas,
- jautrumas šviesai,
- vėmimas.
Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja hemoraginis bėrimas.
Pažymima, kad bėrimas gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Net ir viena dėmelė ant sergančio vaiko ar suaugusiojo kūno yra svarbi ligos diagnozavimui, todėl būtina parodyti bėrimą gydytojui.
Kaip atpažinti ar tai hemoraginis bėrimas?
Atlikite nespalvoto stiklo „stiklinės“ testą. Spaudžiant bėrimas neišblykšta, skirtingai nei kiti.
Kaip meningokokinė infekcija gydoma?
Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai. Tačiau meningokokinė infekcija labai greitai progresuoja, todėl ji gali baigtis mirtimi arba jos pasekmės gali būti labai sunkios, nors skiriamas tinkamas gydymas ir atliekama medicininė intervencija. Svarbu kuo anksčiau nustatyti ligą.
Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?
Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:
- reguliariai plauti rankas;
- laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti);
- reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
- labai svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.
Ar yra vakcina, apsauganti nuo meningokokinės infekcijos?
Taip. Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis.
Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Atpažinus meningokokinės infekcijos simptomus būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Būkite budrūs!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis.