Arterinės hipertenzijos prevencija
Arterinė hipertenzija – liga, kuri pasireiškia padidėjusiu kraujo spaudimu, kai sistolinis kraujo spaudimas būna didesnis nei 140 mmHg arba, kai diastolinis kraujo spaudimas didesnis nei 90 mmHg. Arterinė hipertenzija yra itin dažna liga visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva – mūsų šalyje šia lėtine liga serga kas ketvirtas gyventojas. Skaičiuojama, kad pasaulyje arterine hipertenzija serga 1,26 mlrd. žmonių, o net 46 proc. suaugusiųjų nežino, kad serga šia liga.
Veiksniai, kurie turi įtakos arterinės hipertenzijos išsivystymui:
- Vyresnis amžius;
- Paveldimumas;
- Perteklinis druskos vartojimas;
- Padidėjęs cholesterolio kiekis;
- Viršsvoris;
- Cukrinis diabetas;
- Mažas fizinis aktyvumas;
- Rūkymas;
- Alkoholio vartojimas;
- Oro užterštumas.
Sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad didelė dalis hipertenziją sukeliančių veiksnių gali būti kontroliuojami. Mitybos, fizinio aktyvumo įpročių gerinimas ir alkoholio bei rūkymo mažinimas arba atsisakymas mažina arterinės hipertenzijos riziką. Arterinės hipertenzijos atsiradimui įtakos turi ir patiriamas stresas, todėl svarbu išmokti jį kontroliuoti. Taip pat reikia atsižvelgti į kitas turimas lėtines ligas (pvz., cukrinis diabetas) ir jų neapleisti.
Nekontroliuojama arterinė hipertenzija sukelia tokias komplikacijas kaip nereguliarus širdies plakimas, širdies nepakankamumas, širdies smūgis, o galiausiai žmogų gali ištikti mirtis.
Siekiant palaikyti normalų kraujospūdį ir sumažinti hipertenzijos riziką Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja:
- valgyti daugiau vaisių ir daržovių,
- būti labiau fiziškai akyviems ir pasirinkti savo mėgstamą aktyvų laisvalaikį (greitas ėjimas, bėgimas, plaukimas, šokiai arba treniruokliai sporto salėje). Remiantis fizinio aktyvumo rekomendacijomis, suaugęs žmogus per savaitę turi skirti 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobiniam fiziniam aktyvumui arba 75 minutes intensyviai aerobiniai veiklai bei mažiausiai 2 kartus per savaitę užsiimti jėgos pratimais,
- periodiškai lankytis pas gydytojus ir laikytis jų rekomendacijų.
Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė Ieva Venckutė