Tabako sudedamųjų dalių poveikis organizmui
Širdies ir kraujagyslių ligos nusineša daugiausia gyvybių, daug ligonių lieka neįgalūs. Šių ligų naštą galima sumažinti pakeitus gyvensenos įpročius. Vienas iš pagrindinių veiksnių, įtakojančių širdies ir kraujagyslių ligas yra rūkymas.
Tabako dūmai kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau pasklidę aplinkoje įtakoja kitų asmenų sveikatą. Tabako dūmai aplinkoje kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai. Kitaip nei „gyvenimo būdo” sukeliamų ligų aukos, kurių sveikatą labiausiai lemia jų asmeninis pasirinkimas, kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo sumoka didžiausią kainą už kitų žmonių, dažniausiai šeimos narių, žalingus įpročius.
Dervos
Grynas bevandenis nikotino neturintis dūmų kondensatas. Įkvėptuose cigaretės dūmuose yra nemažai dervų, iš kurių tik apie 30 procentų pasišalina orą iškvepiant. Likusios nusėda ant dantų paviršiaus, įtakodamos jų gelsvą, o kartais net rudą spalvą, taip pat gerklėje ir plaučiuose, žudydamos plaučių ląsteles. Cigaretės su mažesniu dervų kiekiu yra tik mitas. Cigarečių gamintojai padaro filtruose mažytes tuštumas, kad sumažintų įkvepiamų dervų kiekį, tačiau laikydami cigaretę tarp pirštų, daugumą šių tuštumų blokuojamos, o norint gauti įprastą nikotino dozę, rūkant tokias cigaretes įtraukiama stipriau ir giliau – rūkymo žala organizmui išlieka tokia pati.
Dervos gali sukelti plaučių emfizemą ir vėžį.
Nikotinas
Alkaloidas, randamas tabake. Tik užsirūkius, jau per pirmąsias sekundes nikotinas pradeda veikti smegenyse esančius neurotransmiterius, susijusius su malonumo pojūčiu. Tai lengvai į kraujotaką patenkanti toksinė medžiaga, prie kurios greitai įprantama. Tai pagrindinė priežastis, dėl ko nikotinas sukelia pripratimą ir tampa sudėtinga atprasti nuo rūkymo.
Nikotinas skatina koronarinę širdies ligą. Vienoje cigaretėje yra apie 1 mg nikotino, tokia dozė, suleista į veną, būtų mirtina. Kasdien surūkant 20 ir daugiau cigarečių, miokardo infarkto rizika moterims padidėja šešis kartus, vyrams – tris kartus. Rizika didėja, didėjant tabako gaminių kiekiui.
Anglies monoksidas
Cheminė formulė CO, bekvapės, bespalvės ir beskonės dujos. Anglies monoksidas susidaro nevisiškai sudegus organiniams junginiams. Rūkant, anglies monoksido koncentracija kraujyje padidėja 1 proc. Patekęs į kvėpavimo sistemą anglies monoksidas greitai prasiskverbia į eritrocitus ir trukdo į juos patekti deguoniui, t. y. susijungia su hemoglobinu ir sudaro glaudų junginį karboksihemoglobiną, negalintį prijungti ir transportuoti deguonies.
Anglies monoksidas, pakeisdamas deguonį hemoglobine, blokuoja kvėpavimo fermentą. Organizme atsiradus deguonies badui bei tiesiogiai neurotropiškai veikiant anglies monoksidui, labiausiai nukenčia centrinės nervų sistemos veikla. Sutrikimai pasireiškia galvos skausmu, svaigimu, pykinimu, vėmimu, vangumu, raumenų silpnumu, sąmonės pritemimu arba jos netekimu, cianoze.
Rūkant nėštumo periodu anglies monoksidas cigaretėse sumažina deguonies tiekimą, kurio reikia vaiko augimui ir tai gali pakenkti jo raidai.
Kitos tabako gaminių sudedamosios dalys
Dauguma tabako gamintojų prideda į tabako gaminius kitų ingredientų, kurie suteikia ypatingą aromatą, skonį, užtikrina, kad tabakas išlaikytų atitinkamą drėgnumą ir pan. Malonus tabako gaminio kvapas panaikina kartų skonį ir aštrų kvapą, įkvepiamas dūmas tampa švelnesnis, o tai iš esmės slopina natūralų kvėpavimo takų „įspėjimą“, kad rūkymas yra pavojingas.
Priedai pagerina ne tik tabako gaminių išvaizdą, bet suteikia dūmams baltą spalvą, kuri klaidina mūsų pasąmonę dėl dūmų „nekaltumo“. Galų gale tabako gaminių patrauklioji pusė skatina nerūkančiuosius pradėti rūkyti, o rūkalius neatsisakyti savo įpročio.
Tyrimais įrodyta, kad tabako priedų degimo procese susidaro kenksmingos medžiagos. Tyrimai atlikti su kiekvienu priedu atskirai, tačiau neigiamas poveikis gali būti dar didesnis, nes neįmanoma nustatyti visų šių priedų poveikio kartu, įskaitant ir nikotiną. Tabako pramonės įmonėms įvairius priedus leidžiama naudoti, nes tai sertifikuotos medžiagos, leistinos naudoti maisto bei kosmetikos pramonėje, tačiau mažai duomenų apie jų degimo metu išskiriamas medžiagas ir jų poveikį sveikatai. Be to minėtų medžiagų kiekis tabako gaminiuose ir maisto ar kosmetikos pramonėje visiškai neadekvatus. Net jei tabako kompanija deklaruoja savo gaminiuose tik natūralias medžiagas, negalima pamiršti jų degimo procese išsiskiriančių kancerogeninių medžiagų ir toksinų.
Daugiau informacijos rasite Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento internetinėje svetainėje.