Prevencija – vienas svarbiausių būdų sumažinti sergamumą užkrečiamosiomis ligomis
Šaltuoju metų sezonu būtina prisiminti, kad Lietuvoje aktualus sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija). Vaikai gana dažnai serga peršalimo ligomis. Vaikams tai yra natūralu bei labai svarbu formuojantis imunitetui. Šiuos susirgimus dažniausiai sukelia virusai (susirgimas trunka 5-7 d.), gydymui nebūtini antibiotikai ar medicininis ištyrimas, tačiau reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju. Norint apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų galime rinktis vakcinavimą nuo gripo. Jei vaikas jaučia peršalimo simptomus, kosti, karščiuoja neleiskite į mokyklą ar į darželį – būtinas poilsis. Kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus svarbu vengti per didelio kontakto su žmonėmis ypač tuo periodu, kai gausu ūminių virusinių ligų.
Sunkios bakterinės infekcijos nėra dažni susirgimai vaikams. Tačiau pastebėjus bėrimą, kurį paspaudus neišnyksta arba vaiko vangumą, mieguistumą reikia kreiptis į gydymo įstaigą. Sergant peršalimo ligomis vienas iš dažniausių simptomų – temperatūra. Jei pasireiškia aukšta temperatūra (38,5°C) būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju dėl paracetamolio ar ibuprofeno vartojimo. Jei vaikas vemia ar viduriuoja svarbu duoti gerti kuo daugiau skysčių mažais kiekiais (vanduo, arbata). Kūdikį galima maitinti krūtimi dažniau arba duoti mišinio. Esant kosuliui sirupai nėra veiksmingi. Po virusinės infekcijos kosulys gali tęstis kelias savaites. Vaikui sergant lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis tokiomis kaip astma, būtina vadovautis gydytojo nurodymais bei naudoti jo paskirtus vaistus. Tačiau esant neaiškumams visada geriau pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
Jei jūsų vaikas sunkiai kvėpuoja, dūsta, yra netekęs daug skysčių (mažai šlapinasi, reikia retai keisti sauskelnes, mažai burnoje seilių, nėra ašarų, sausos gleivinės), labai vangus arba neprižadinamas, jei karščiuoja mažesnis nei trijų mėnesių kūdikis, jei pasireiškė bėrimas, kuris neišnyksta paspaudus būtina kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Norint saugotis nuo gripo ir kitų peršalimo ligų labai svarbu laikytis asmens higienos taisyklių:
- Dažnai plaukite rankas (ne trumpiau kaip 20 – 30 sekundžių).
- Stenkitės neliesti veido, akių, nosies ar burnos, ypač nešvariomis rankomis.
- Vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas.
- Čiaudint ar kosint užsidenkite nosį ir burną vienkartine nosine. Panaudotas nosinaites išmeskite į šiukšliadėžę. Jeigu neturite vienkartinės nosinaitės, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, nusiplaukite rankas.
- Jei jaučiate į peršalimą panašius simptomus, likite namuose, nedalyvaukite šventiniuose darbo vakarėliuose, neveskite vaikų į ugdymo įstaigas, o kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
- Susirgę gripu dėvėkite medicininę kaukę, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugydami sergantį asmenį, taip pat dėvėkite medicinines kaukes.
- Rekomenduojama dėveti medicinines veido kaukes arba respiratorius viešose uždarose vietose.
- Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo yra skiepai, tad jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti. Ypač rekomenduojama pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, siekiant išvengti gripo sukeltų komplikacijų. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Informaciją parengė:
Kornelija Kraftaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, el. p. kornelija.kraftaite@palangosvsb.lt