Kovo 22 d. – Pasaulinė vandens diena!
Pasaulinė vandens diena kasmet minima kovo 22 dieną nuo 1993 metų. Aplinkos ministerijos iniciatyva, nuo 2000 metų ši diena minima ir Lietuvoje. Šiais metais daugiausia dėmesio bus skiriama požeminiam vandeniui – nematomam ištekliui, kurio poveikis matomas visur.
Požeminis vanduo randamas po žeme esančiuose vandeninguosiuose sluoksniuose, kurie yra uolienų, smėlio ir žvyro geologiniai dariniai. Požeminis vanduo pasipildo daugiausia dėl lietaus ir sniego, prasiskverbiančio į žemę – maždaug 10–20 proc. kritulių maitina vandeninguosius sluoksnius.
Gyvenimas nebūtų įmanomas be požeminio vandens – jis sudaro beveik pusę geriamojo vandens visame pasaulyje. Taip pat požeminis vanduo naudojamas pramonėje, žemės ūkyje (daugiausia drėkinimui), buityje, energetikoje (terminis požeminis vanduo), medicinoje (mineralinis požeminis vanduo), kaip pramoninė žaliava (pramoninis požeminis vanduo).
Vanduo nepakeičiamas ir gyvybiškai reikalingas. Galime džiaugtis, jog Lietuva – viena iš nedaugelio Europos šalių, kur centralizuotam vandens tiekimui naudojamas tik požeminis vanduo. Centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra nuolat kontroliuojama ir iš čiaupo bėgantis geriamasis vanduo yra saugus ir sveikas, jeigu jis atitinka Lietuvos higienos normos HN24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ reikalavimus.
Vanduo reikalingas mūsų organizmui, nes:
- Vanduo suteikia daugiau energijos. Jei jaučiatės išsekę, su vandeniu gaukite energijos. Dehidratacija verčia jaustis pavargusiu. Reikiamas vandens kiekis padės jūsų širdžiai efektyviau pumpuoti kraują, o kraujui transportuoti deguonį ir kitas maistines medžiagas į jūsų ląsteles.
- Vanduo mažina įtampą. Vanduo sudaro apie 70% iki 80% jūsų smegenų tūrio vanduo. Jei esate dehidratuotas, jūsų kūnas ir protas yra apimti streso.
- Vanduo stiprina raumenų tonusą. Geriamasis vanduo padeda išvengti raumenų spazmų ir „sutepa“ Jūsų kūno sąnarius. Trūkstant vandens, teks mankštintis ilgiau ir intensyviau, norint pasiekti trokštamą rezultatą.
- Vanduo gerina virškinimą. Kartu su ląsteliena, vanduo yra labai svarbus geram virškinimui. Vanduo padeda tirpinti atliekų daleles, ir sklandžiau perduoda Jūsų virškinimo traktui. Jei esate dehidratuotas, jūsų kūnas sugeria visą vandenį, ir perduoti atliekas tampa gerokai sunkiau. Taigi, vanduo yra būtinas beveik kiekvienai kūno funkcijai.
Nors Lietuva turtinga vandens ištekliais ir turi sukaupusi dideles gėlo vandens atsargas, su kiekvienais metais gėlo vandens pasaulyje vis mažėja, kadangi žmonių populiacija nepaliaujamai kyla, plečiasi ekonomika ir irigacija, todėl turime saugoti ir tausoti kiekvieną žemėje esantį gėlo vandens telkinį.
Šiandien galime išreikšti dėkingumą vandeniui ir žemei, aprinkus šiukšles prie netoliese esančių šaltinių, upių, ežerų!
Informaciją parengė:
Gileta Petrošiūtė
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą (koordinavimą)