SVARBU! Informacija tėvams apie kaupinių tyrimą Palangos ugdymo įstaigose
Nuo 2021 m. gegužės 3 d. Palangos miesto savivaldybėje nebebus taikomas švelnesnės karantino sąlygos. Tai reiškia, kad pradinių klasių mokiniai, norėdami tęsti ugdymo procesą kontaktiniu būdu savo mokykloje, turės periodiškai profilaktiškai tikrintis kaupinių PGR metodu. Tyrimas kaupinių PGR metodu – tepinėlių ėmimas iš nosies landų (negiliai, 1,5 – 2 cm), toje pačioje virusologinėje terpėje juos grupuojant po ne daugiau kaip 6 asmenų į vieną mėgintuvėlį. Kaupinių testavimas patvirtintas ir aprobuotas. Jo tikslumas 94 procentai.
Tėvelius kviečiame paskatini vaiką užduoti jam kylančius klausimus, kad galėtume į juos atsakyti. Jūs esate svarbiausi drąsintojai ir palaikytojai, jei vaikui neramu. Pabrėžiame, kad testas yra saugus ir neskausmingas.
Sprendimą dėl pavedimo organizuoti, koordinuoti ir vykdyti bandomąjį savanorišką profilaktinį tyrimą ugdymo įstaigose, rasite ČIA.
PATEIKIAME ATSAKYMUS Į DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMUS KLAUSIMUS
- Ar tyrimas savanoriškas ar privalomas visiems? Ar galės į kontaktinį ugdymą grįžti tie mokiniai, kurių tėvai nesutinka, kad vaikai būtų testuojami kaupinių metodu?
Tyrimas ir grįžimas į tiesioginį ugdymą yra tik savanoriškas. Mokinio tėvai privalės pasirašyti Sutikimą testuoti savo vaiką bei tvarkyti jo asmens duomenis tam, kad jis galėtų mokytis kontaktiniu būdu mokykloje. Nesitestuojantys vaikai tęs mokymą(si) nuotoliniu būdu namuose.
- Kuo kaupinių metodu atliekamas tyrimas skiriasi nuo įprastai atliekamo tyrimo iš nosiaryklės mobiliuosiuose punktuose?
Tyrimas kaupinių metodu atliekamas imant po mėginį iš nosies landos (negiliai, 1,5–2 cm) 6 asmenims, kurių ėminiai grupuojami viename mėgintuvėlyje. Standartinis PGR tyrimas, kuris atliekamas mobiliajame punkte, yra atliekamas vienam asmeniui imant mėginį iš nosiaryklės (giliau nei nosies landos), dedant paimtą mėginį į individualų, asmeniui skirtą, mėgintuvėlį.
- Ar šis kaupinių testas yra aprobuotas valstybės, oficialiai patvirtintas? Ar kaupinių testavimo metodas yra patikimas? Ir koks yra jo tikslumas?
Taip, kaupinių testavimas patvirtintas ir aprobuotas. Jo tikslumas 94 procentai. Testas yra saugus ir neskausmingas, atliekamas imant po mėginėlį iš nosies landos (negiliai, 1,5 – 2 cm) 6 asmenims ir visi mėginiai dedami į vieną terpę.
- Kiek turi būti sutinkančių testuotis, kad vaikai mokytųsi mokykloje?
Jei 60 ir daugiau proc. tėvų sutinka vaikus testuoti, tuomet klasė laikoma potencialiai tęsiančia mokymą(si) kontaktiniu būdu mokykloje.
- Ar vaikas gali atsisakyti mokykloje testuotis?
Gali, tačiau testą atlikti rekomenduojama, nes tik tokiu atveju bus galima užtikrinti saugią aplinką mokykloje. Jei vaikas atsisakys ir klasėje bus patvirtintas virusas, tyrimo neatlikęs vaikas taip pat privalės izoliuotis.
- Kaip mokysis vaikai, kurie negalės grįžti į klasę, jei šeimos Covid-19 testas yra/bus teigiamas?
Tokie mokiniai tęs mokymą nuotoliniu būdu, teikiant jiems individualias ar grupines konsultacijas.
- Kaip užtikrinamas mokytojų ir mokyklos personalo darbuotojų saugumas?
Mokytojai ir darbuotojai, turintys tiesioginį kontaktą su mokiniais, taip pat testuojami kaupinių metodu ir bus testuojami kiekvieną savaitę, kaip ir mokiniai mokykloje (testuojama visa mokyklos bendruomenė, kuri fiziškai būna ugdymo įstaigoje).
- Jei nesutikusi testuotis šeima persigalvos ir norės sugrąžinti vaiką į kontaktinį ugdymą, kokios procedūros tokiu atveju?
Jei tėvai persigalvotų, visada gali parašyti Sutikimą ir vaiką vėl grąžinti į kontaktinį ugdymą ir/ar atvirkščiai, parašius Prašymą galima bus tęsti vaiko mokymąsi nuotoliniu būdu.
- Ar testuojami asmenys, kurie darbovietėje yra reguliariai profilaktiškai testuojami dėl COVID-19?
Kol kas Lietuvos Respublikos Vyriausybė tokio sprendimo nėra priėmusi, tačiau greitojo SARS-CoV-2 antigeno testo atlikimas turėtų būti prilyginamas profilaktiniam testavimui.
- Koks testavimo procesas?
Paskirtą konkrečią dieną Mokykloje testuojami vaikai. Apie nustatytą datą bus informuojama papildomai. Tyrimą atlieka vaikas pats savarankiškai, prižiūrimas visuomenės sveikatos specialisto. Atlikus kaupinių PGR tyrimą, vaikui nereikės izoliuotis iki tyrimo rezultatų gavimo. Jei vaiko tyrimas teigiamas, tėvai gaus SMS žinutę su kvietimu užsiregistruoti standartiniam PGR testui atlikti. Taip gaunami tikslūs rezultatai ir sergantysis izoliuojamas.
- Ar reikia testuotis, jei šeimos ūkis ar vaikas jau persirgo Covid-19 liga ir turi persirgimo dokumentus, jei turi antikūnų?
Testuotis nereikia:
- paskiepytiems du kartus prieš mažiau nei 180 dienų;
- persirgusiems, kai sirgta prieš mažiau nei 180 dienų;
- turintiems serologinio testo, atlikto prieš mažiau nei 60 dienų, atsakymą, patvirtinantį antikūnų turėjimą.
- Gal rekomenduojama atlikti serologinį tyrimą persirgusiems?
Asmenims, kuriems COVID-19 liga buvo nustatyta prieš mažiau nei 180 dienų, tyrimo kaupinių metodu atlikti nereikia ir nereikia atlikti papildomo serologinio tyrimo. Taip pat nereikia testuotis asmenims, kurie prieš mažiau nei 60 dienų yra gavę teigiamą serologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po vakcinacijos.
- Kas bus, jei vieno iš mokinių ar darbuotojų kaupinio tyrimo rezultatas bus teigiamas?
Nustačius teigiamą testą nors viename kaupinyje, visa klasė (grupė) izoliuojasi, o kaupinio dalyviai darosi individualius PGR testus mobiliajame COVID-19 patikros punkte. Jeigu, individualiai pasitikrinus, atsakymai būna neigiami, visa klasė grįžta į tiesioginį ugdymo procesą.
Po individualių PGR testų, nors vienam iš klasės vaikų patvirtinus užsikrėtimą, tos klasės (grupės) vaikai izoliuojasi 14 dienų. Po 7 dienų gali darytis individualius PGR testus ir, esant neigiamam testo rezultatui, praėjus 10 dienų nuo galimo sąlyčio atvejo, grįžta į mokyklą.
- Po patvirtinto teigiamo atvejo mokiniui turi izoliuotis visa klasė. Ar tėvai taip pat turi izoliuotis?
Izoliuojasi tik vaikai, tačiau, vaikui izoliuojantis namuose su abiem tėvais, jie taip pat patenka į izoliaciją. Šeima turi apsispręsti pati, nes izoliacija yra galima ir su vienu iš tėvų.
- Kaip galės grįžti į mokyklą mokinys, dėl svarbių priežasčių praleidęs periodinį testavimą kaupiniais?
Mokiniai, dėl įvairių priežasčių nelankę mokyklos 3 ir daugiau dienų ir/ar praleidę periodinį testavimą kaupiniais mokykloje (pavyzdžiui, izoliacijoje buvusios klasės ar po mokinių atostogų, ar dėl kitos priežasties), į tiesioginį kontaktinį ugdymą grįžta kitą dieną po naujai mokykloje vykdomo testavimo kaupiniais, turintys neigiamą testo rezultatą.
Siekiant minimizuoti užsikrėtimo riziką, testavimosi kaupiniais dieną šie mokiniai į mokyklą ateina iš anksto jiems nurodytu laiku su burną ir nosį dengiančiomis kaukėmis ir juos pratestavus išvyksta iš mokyklos namo. Kol negaunami testo rezultatai jiems organizuojamas nuotolinis ugdymo procesas.
Taip pat gali pasidaryti individualius testus mobiliajame punkte ir, esant neigiamam testo rezultatui, grįžta į mokyklą.
- Kaip, kur ir kokiu dažnumu vyks testavimas?
Maždaug kas 4 – 7 dienas mokykloje testavimą vykdys atvykę sveikatos priežiūros specialistai. Klasė bus suskaidyta į kaupinius po daugiausiai 6 vaikus vienam kaupiniui. Visi klasės vaikai bus testuojami. Pvz. Klasėje yra 18 vaikų, bus 3 kaupiniai po 6 vaikus.
- Ar tyrimo atlikimas mokamas?
Ne, nemokamas