Gruodžio 1 – ąją minima Pasaulinė AIDS diena
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kasmet gruodžio 1-ąją yra minima Pasaulinė AIDS diena, kuria siekiama padidinti visuomenės informuotumą apie ŽIV/AIDS ir užkirsti kelią šiai pavojingai pandemijai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2019 m. Klaipėdos apskrityje užfiksuota 18 AIDS susirgimų (2016 m. – 33, 2017 m. – 33, 2018 m. – 19).
Raudonas kaspinas yra tarptautinis paramos, prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS simbolis.
Kuo ŽIV skiriasi nuo AIDS?
ŽIV ir AIDS dažnai yra painiojami. ŽIV vadinamas virusas (ŽIV ligos sukėlėjas), kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį kontroliuojant (įspėjant ar stabdant) infekcijas. ŽIV sukelia ŽIV ligą, kuri turi stadijas.
AIDS – įgytas (akvizitinis) imuniteto nepakankamumo sindromas (angl. Acguired Immune Deficiency Syndrome) nustatomas, kai ŽIV užsikrėtusiam asmeniui diagnozuojama viena iš AIDS indikacinių ligų. AIDS – tai paskutinė ŽIV ligos stadija.
ŽIV plitimo būdai:
- lytinių santykių metu;
- per kaują, dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis, perpilant kraują;
- ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu ar maitinant krūtimi.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. Taip pat ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus (pvz., rankos paspaudimą sveikinantis, apsikabinant).
Kaip išvengti ŽIV plitimo?
Svarbu vengti atsitiktinių lytinių santykių, jų metu visada naudoti prezervatyvą. Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, rekomenduojama nesinaudoti kitų panaudotais (nesteriliais) švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais. Vengti kraujo ir jo produktų perpylimo. Specialistams, atliekantiems invazines procedūras, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones ir vengti mikrotraumų, kad būtų išvengta kontakto su paciento biologiniais skysčiais.
Epidemiologinė situacija Lietuvoje. 2019 m. Lietuvoje užregistruotas 151 naujas užsikrėtimo ŽIV infekcija atvejis, jis sumažėjo lyginant su 2018 m. (160 atvejai) ir 2017 m. (263 atvejai). Analizuojant 2019 m. duomenis pagal lytį, dauguma – 72,8 % (110) naujai užsikrėtusiųjų ŽIV – vyrai, 27,2 % (41) – moterys. Pagal amžiaus grupes kas antras (51,0 %) ŽIV užsikrėtęs asmuo buvo 30–44 metų amžiaus. 2019 m. Lietuvoje buvo diagnozuotas 21 AIDS atvejis.
Daugiau informacijos apie AIDS: http://www.ulac.lt/ligos/A/aids
Informaciją parengė:
Lina Martinkienė
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Informacija parengta remiantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis.