Meditacija – puikus būdas pagerinti gyvenimo kokybę
Nepaisant to, kad Azijos šalyse meditacija užsiiminėjama jau daugelį šimtmečių, vakarų valstybėse ji sunkiai skynėsi kelią. Visai neseniai, moksliniams tyrimams pradėjus įrodinėti meditacijos naudą, ši atsipalaidavimo technika pradėjo populiarėti ir tarp vakariečių.
Kodėl verta medituoti?
Yra suskaičiuojama apie 140 meditacijos teikiamų pranašumų: fizinių, emocinių, protinių bei dvasinių. Pasigilinkime bent į keletą iš jų.
- Meditacija suteikia Jums laimės
Meditacija paskatina pozityvių minčių bei emocijų srautą. Vos kelios minutės meditacijos per dieną gali pagerinti gyvenimą. Tyrimai patvirtina, kad medituojant suaktyvėja prefrontalinė smegenų žievė, kuri yra atsakinga už laimės jausmą.
- Meditacija padeda suvaldyti stresą, nerimą bei depresiją
Mokslininkai teigia, kad meditacija gali fiziologiškai paveikti smegenis. Nuosekliai medituojant, smegenų laukai, atsakingi už streso ir nerimo valdymą, sumažėja. Žmogus tarsi treniruoja protą išlikti ramiu net labiausiai stresą keliančiose situacijose.
- Meditacija gali sumažinti su amžiumi susijusios atminties susilpnėjimo tikimybę
Tyrimai, atlikti tarp vyresnio amžiaus asmenų, rodo, kad meditacija pagerina protinius gebėjimus, dėmesį bei atmintį. Taip pat pastebima teigiamų pokyčių tarp demencija sergančių medituojančių žmonių.
- Meditacija gali padėti kovoti su priklausomybėmis
Meditacija padeda žmonėms kontroliuoti emocijas, nukreipti dėmesį, ugdyti ištvermę. Priklausomi asmenys geba lengviau suvaldyti savo potraukius ir kontroliuoti ligos keliamą stresą.
- Meditacija pagerina miego kokybę
Moksliškai įrodyta, kad medituojantys asmenys geba greičiau užmigti, neprabunda naktį ir jaučiasi geriau pailsėję. Meditacija padeda išmokti atpalaiduoti kūną bei paleisti įtampą, kas taip pat įtakoja kokybiškesnį miegą.
Nuo ko pradėti?
- Nusiteikite medituoti bent po 2 minutes kiekvieną dieną.
- Tiesiog sėdėkite, kvėpuokite, stenkitės apie nieką negalvoti.
- Nesukite sau galvot kur ir kaip. Galite medituoti atsisėdę ant sofos, kėdės, grindų, lovoje. Praėjus ilgesniam laikui, medituokite ir darbe, parke, vaikščiodami prie jūros.
- Pabandykite susikoncentruoti į kvėpavimą. Klausykitės savo įkvėpimo ir iškvėpimo.
- Visiškai normalu, jei pradžioje jausitės nepatogiai, gal net kvailai, bus sunku atsiriboti nuo į galvą lendančių minčių. Tiesiog bandykite grįžti prie kvėpavimo, skaičiuokite iki 10 (įkvepiant – 1, iškvepiant – 2 ir t.t.)
- Nemanykite, kad kažką darote neteisingai. Tiesiog džiaukitės, kad nusprendėte medituoti.
- Medituojant šiek tiek ilgiau, atkreipkite dėmesį į tai, kokios mintys lenda į galvą – taip save pažinsite geriau. Pajuskite kiekvieną kūno dalį. Galiausiai atkreipkite dėmesį į Jus supančius garsus bei spalvas, tai puikus būdas praktikuoti sąmoningumą.
- Kiekvieną kartą pabaigę medituoti nusišypsokite.
Keletas patarimų prieš pradedant medituoti:
- Patartina medituoti kiekvieną savaitės dieną, tuo pačiu laiku, tada meditacija taps įpročiu.
- Nevertėtų gerti kavos prieš pat meditaciją.
- Nepatartina medituoti būnant pilniems energijos, ypač iš kart pavalgius.
- Medituokite vilkėdami patogius rūbus.
- Pradedantiesiems patartina medituoti vietoje, kurioje jų niekas neblaškys. Užsidaryti kambario duris, išjungti mobilųjį telefoną ir susikoncentruoti į save.
Informaciją parengė:
Bernarda Galinauskė
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ugdymo įstaigose