Sveikos mitybos mitai
Žiniasklaidoje kone kasdien pasirodo vis naujų rekomendacijų, susijusių su sveika mityba. Patarimų ką valgyti, kad būtume sveiki, energingi bei žvalūs, randame visur. Džiugu, kad sveikos mitybos kultas sparčiai skinasi kelią kasdieniuose žmonių gyvenimuose. Bėda ta, kad kartais sunku nepasiklysti tarp daugybės informacijos ir suprasti, kuriais patarimais vertėtų vadovautis, o kuriuos derėtų nustumti į šalį.
I mitas: šaldyti vaisiai ir daržovės turi mažiau maistinių medžiagų nei švieži.
Šaldymui skirtų daržovių ir vaisių derlius yra nuimamas tada, kai produktai yra pilnai sunokę ir pasižymi geriausiomis maistinėmis savybėmis. Netrukus po nuskynimo, vaisiai ir daržovės, kartu su juose esančiais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, yra užšaldomi.
Tikėtina, kad kartais iš šaldytų vaisių bei daržovių gauname daugiau vitaminų nei iš šviežių. Transportuojant produktus iš tolimų šalių jie praranda dalį naudingųjų medžiagų, dalis vitaminų žūva ir parduotuvės lentynose, laukiant, kol jie bus nupirkti.
Esant galimybei vertėtų rinktis šviežius, sode augintus produktus, tačiau esant įtemptam grafikui, šaldyti produktai gali sutaupyti laiko ruošiant sveiką maistą.
II mitas: kiaušiniai turi daug cholesterolio, todėl jų vertėtų vengti.
Kiaušinis yra vienas sveikiausių maisto produktų žemėje. Jame gausu vitaminų B12, B2, A, B5, seleno. Iš tiesų kiaušiniuose randami nedideli kiekiai beveik visų žmogaus organizmui reikalingų vitaminų bei mineralų.
Labiausiai žmones gąsdina kiaušinyje esantis cholesterolis, tačiau tyrimai rodo, kad valgant kiaušinius didėja gerojo cholesterolio kiekis, kuris padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujagyslėse. Taip pat trynyje yra kone visi anksčiau paminėti vitaminai.
III mitas: norint numesti svorio negalima valgyti po 18val.
Pagrindinė svorio didėjimo priežastis yra per didelis suvartojamų kalorijų kiekis. Mitybos specialistai pataria paskutinį kartą valgyti ne vėliau nei tris valandas prieš miegą, kad suvartotas maistas būtų apvirškintas ir netrikdytų jūsų miego. Taip pat svarbu pagalvoti, ką valgyti prieš miegą. Geriausia, kad tai būtų greitai virškinamas, organizmo neapkraunantis baltyminis maistas.
Tad jeigu jūs einate miegoti dvyliktą valandą, jūsų paskutinis dienos valgymas gali būti ir devintą valandą vakaro, žinoma, tai neturėtų būti porcija skrudintų bulvyčių.
IV mitas: rudasis cukrus yra sveikesnis už baltąjį
Cukrus yra cukrus. Vienintelis skirtumas tarp rudojo ir baltojo cukraus yra spalva. Rudos spalvos cukrus yra išgaunamas sumaišius baltąjį cukrų su melasa – šalutiniu produktu, gautu iš cukranendrių ar cukrinių runkelių gaminant cukrų.
V mitas: šildyti maistą mikrobangų krosnelėje yra nesveika
Jokie moksliniai tyrimai nepatvirtina, kad maistas, ruoštas mikrobangų krosnelėje yra kenksmingas bei gali sukelti įvairias ligas. Šildant maistą mikrobangų krosnelėje yra išjudinamos vandens molekulės, kurių dėka ir pašyla maistas.
Termiškai apdorojant maistą žūva dalis maistingųjų medžiagų, nesvarbu, kokiu būdų jis bus šildomas. Tinkamai parinkus mikrobangų krosnelės šildymo laiką, maiste galime išsaugoti daugiau vitaminų nei jį kaitinant keptuvėje ar greitpuodyje.
VI mitas: gerti šviežiai spaustas sultis labai sveika
Nedidelis kiekis šviežiai spaustų sulčių tikrai nepakenks, tačiau nevertėtų pamiršti, kad vienoje stiklinėje apelsinų sulčių yra mažiausiai iš trijų apelsinų gautas cukraus kiekis ir kalorijos. Taip pat, spaudžiant sultis, prarandama naudinga ląsteliena, esanti vaisiuose. Todėl esant galimybei raginame rinktis valgyti vaisius, o ne gerti iš jų išspaustas sultis.
VII mitas: valgant negalima gerti vandens
Valgant išgertas vanduo neatskiedžia skrandžio sulčių ir nepablogina virškinimo. Virškinimo fermentai išsiskiria tada, kai skrandyje atsiranda maisto, ir prie jo “prilimpa”, taip pradėdami virškinimo procesą, nesvarbu yra skrandyje vandens ar ne. Tyrimai rodo, kad vanduo valgio metu gali net padėti suvirškinti maistą dėl skystesnės jo konsistencijos.
Sveika mityba – vienas iš svarbiausių gyvenimo įpročių, padedantis išlaikyti gerą nuotaiką, jaustis energingai bei žvaliai. Svarbu nepasiklysti sveikos gyvensenos patarimuose ir kruopščiai atsirinkti tinkamą informaciją.
Informaciją parengė:
Bernarda Galinauskė
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ugdymo įstaigose