Sveika, vasara Palangoje!
Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, rūpindamasis Palangos gyventojų bei miesto svečių sveikata, pateikia informaciją su rekomendacijomis, padėsiančiomis saugiai mėgautis saulės voniomis ir vėsinančiomis Baltijos jūros bangomis!
Saulėje – saikingai
Šiomis dienomis nesaikingas mėgavimasis saulės voniomis tampa savotiška priklausomybe. Vardan trokštamo šokoladinio įdegio žmonės ryžtasi saulėje praleisti daugybę valandų, nepaisydami pavojų sveikatai.
Intensyvus saulės poveikis gali sukelti melanomą (piktybinį odos naviką), oda darosi šiurkštesnė, greičiau sensta. Odos vėžio rizika priklauso ir nuo prigimtinių savybių, imuniteto, odos savybių, pigmento kiekio odoje.
Žmones, kurie turi daug apgamų, yra šviesios, strazdanotos odos, šviesių, rudų ar raudonų plaukų bei mėlynų akių, labiausiai rizikuoja susirgti odos vėžiu. Ypatingai turi saugotis ir tie, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia patalpoje ir tik kelis kartus per metus mėgaujasi saulės voniomis.
Pirmąją dieną paplūdimyje patariama degintis tik 10 – 15 min., o deginimosi laiką kasdien po truputį ilginti.
Apsauginiai kremai nuo saulės – būtini
Daugelis žmonių, trumpam atvykę į pajūrį, nenori naudotis apsaugos priemonėmis, manydami, kad
neįdegs. Tai klaidinga nuomonė. Naudojant apsaugines priemones, įdegama laipsniškai, po
truputį, be nudegimų, be to, trokštamas įdegis būna lygesnis.
Taip pat svarbu teisingai naudoti šias priemones:
- priemonė pradeda veikti tik po 30 min., todėl odą tepti reikia dar prieš deginantis saulėje;
- įsidėmėtina, kad naudojant mažesnį, nei rekomenduotiną kiekį, apsauga smarkai sumažėja;
- labai svarbu išsimaudžius ir nusišluosčius pakartotinai ištepti kūno odą;
- priemonė turi būti ne mažesnio nei 15 SAF (saulės apsaugos faktoriaus).
Kaip atskirti, kada karšta, o kada pavojingai karšta?
Egzistuoja atskiros kaitros ir karščio sąvokos, kurių pagrindinis skirtumas yra skirtinga reiškinio trukmė:
Karštis (pavojingas reiškinys): aukščiausia oro temperatūra ≥ 30 °C; trukmė 1–2 d.
Kaitra (stichinis reiškinys): aukščiausia oro temperatūra ≥ 30 °C, trukmė ≥ 3 d.
Kaitrią dieną rekomenduojama:
- stengtis būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai;
- vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų;
- poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo atviroje saulėje laiką, būti po skėčiaias;
- nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri;
- riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 17 valandos;
- palaikyti namų aplinką vėsią. Jeigu yra galimybė, miegoti vėsesniame kambaryje;
- sergant širdies – kraujagyslių sistemos ligomis, stebėti savo sveikatos būklę. Pasitarti su šeimos gydytoju dėl nuolat vartojamų vaistų dozės koregavimo.
Pernelyg aukšta aplinkos temperatūra yra žalinga žmonių sveikatai. Neigiamas karščio poveikis sveikatai pastebimas visos karščio bangos metu, jau antrąją karščio dieną mirčių skaičius išauga apie 15 proc.
Nuo saulės spindulių apsaugokime ir savo akis
Renkantis saulės akinius, žmonės yra labiau linkę atsižvelgti į vos kelis kriterijus: stilių ir kainą. Tačiau tai, kaip akiniai apsaugo akis – įvertinama netinkamai.
Labai svarbu, kad saulės akiniai būtų kokybiški, t. y. turėtų UV filtrą.
Ant akinių nuo saulės reikia ieškoti ženklų UV-400 arba CE. Šie užrašai reiškia, kad akiniai apsaugo mūsų akis nuo UV spindulių, kurių bangos ilgis yra iki 400 nanometrų.
Karštomis dienomis atidžiai rinkitės ką valgote
Vasarą ypač palankus laikotarpis žarnyno užkrečiamosioms, kirmėlinėms bei grybelinėms ligoms plisti. Todėl rekomenduojama vengti riebių maisto produktų, gaminių su įvairiais kremais, nehermetiškai įpakuotų gėrimų, nevirinto vandens. Nevalgykite neplautų arba neluptų vaisių. Rinkitės ne taip greitai gendančius vaisius, daržoves, kietus sūrius, konservuotus ar džiovintus mėsos gaminius, duoną, riešutus.
Kaskart po maudynių ar prisilietus prie smėlio rankas nusiplaukite po švariu tekančiu vandeniu. Jei tokios galimybės nėra, turėkite su savimi dezinfekcinę priemonę (drėgnas servetėles, dezinfekcinį gelį ar purškiamą dezinfekcinę priemonę).
Nepamirškite, kad vasarą Jūsų organizmui reikia daugiau vandens
Dažnai būdami darbe ar poilsiaudami pamirštame gerti pakankamai vandens. Vasarą, kai karšta, itin svarbu vartoti pakankamai skysčių, nes kūnui prakaituojant reikia daugiau vandens.
Patarimai, padėsiantis išgerti pakankamą kiekį vandens:
- gerkite skanesnį vandenį (pagardinkite griežinėliu citrinos, apelsino ar kt. mėgstamu vaisiu);
- atsisiųskite programėlę į savo mobilųjį telefoną (yra sukurta nemažai išmaniesiems telefonams ir kompiuteriams skirtų programų, kurios išsiųs priminimą išgerti vandens ir padės apskaičiuoti jo kiekį, pvz. „Water Balance”, „Hydro” ir kt.)
- visuomet su savimi turėkite vandens butelį / gertuvę.
Jeigu Jums sunku išgerti rekomenduojamą vandens kiekį, rinkitės vaisius ir daržoves, kuriuose gausu skysčio, pavyzdžiui, agurkus, salotas, arbūzus.
MALONAUS POILSIO!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt