Ar galime tikėtis, jog tymai bus suvaldyti?
Šiuo metu tymų pavadinimą išgirstame ko ne kasdien – apie juos rašoma spaudoje, diskusijos netyla televizijų kanaluose ir interneto erdvėje. Atsigręžiant į netolimą praeitį, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) buvo paskelbusi, kad iki 2015 m. Europos regione tymai turi išnykti. Tačiau stebimas visiškai priešingas scenarijus. Konstatuojamas faktas, jog Lietuvoje – tymų protrūkis.
Girdime daug, tačiau ar žinome, kas tai?
Tymai – tai ūmi, ypač užkrečiama virusinė infekcija, pavojinga ir vaikams, ir suaugusiesiems. Suserga iki 95% nesirgusių ar neskiepytų, kontaktavusių su sergančiaisiais tymais, asmenų.
Kaip galima užsikrėsti?
Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Virusas plinta kosint, čiaudint, per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar daiktus. Yra ypač lakus, plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais ir panašiai.
Kokiais simptomais pasireiškia?
Tymų inkubacinis periodas trunka apie 10 – 12 dienų. Dažniausiai susirgimas tymais pradžioje pasireiškia karščiavimu (38-39°C), sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės (neniežtintis bėrimas). Pirmieji bėrimo elementai atsiranda ausų, veido, kaklo srityje, vėliau išberia liemenį, rankas, šlaunis, blauzdas, pėdas.
Komplikacijos: plaučių, gerklų, ausų, smegenų uždegimai.
Tymų klinikiniai požymiai
Koks gydymas?
Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas tik simptominis gydymas.
Kuo daugiau laiko leiskime gryname ore!
Infekcijos sukėlėjas – tymų virusas Morbillivirus (Polinosa morbillarum) yra jautrus karščiui, dezinfekcijos priemonėms, ypač ultravioletinei radiacijai, todėl užsikrėsti lauke tikimybė labai maža.
Tačiau…. Tymų protrūkiui sustabdyti būtina vakcinacija
Veiksmingiausia profilaktikos priemonė – skiepai. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 m. Pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 15,5 – 16 mėn. ir 6 – 7metų vaikai.
Dėl skirtingų organizmo savybių, nors ir teisingai paskiepijus abiem vakcinos dozėmis, imunitetas gali susidaryti nepakankamai. Tam, kad įsitikintumėme ar turime apsaugą nuo tymų, rekomenduojama atlikti tymų IgG tyrimą, kuris parodo susidariusių antikūnų kiekį ir gydytojas gali įvertinti ar tai yra pakankamas kiekis, ar reikalinga papildoma vakcinacija.
Skaičiai kalba patys už save
Pasiskiepijusių vaikų dalis pradėjo mažėti nuo 2009 metų. Skiepijimų apimtys 2009 m. siekė 97 proc., 2018 m. – vos 92,2 proc. Pagal atliktus tyrimus bei mokslininkų rekomendacijas, norint iš populiacijos pašalinti ligą, reikalinga didesnė nei 95% skiepijimo apimtis.
Tymai yra labiau užkrečiami ir pavojingi negu Jūs manote.
Panika nepadeda – padeda sąmoningos apsaugos priemonės!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt