Rinkis teisingai – rinkis sveikatą!
Pasaulio sveikatos organizacija šių laikų didžiausia žmonijos epidemija vadina išeminę širdies ligą. Išeminė širdies liga ir kitos širdies ir kraujagyslių ligos turi įtakos kasdienei fizinei, socialinei, emocinei, intelektinei asmens veiklai, sutrikdo fizinį pacientų aktyvumą ir veiklą. Šie veiksniai daro neigiamą įtaką gyvenimo kokybei. Anksčiau gydymo tikslas buvo miokardo išemijos sumažinimas. Dabar – aterosklerozės progresavimo lėtinimas.
Europos širdies sveikatos chartija paskelbė: „Kiekvienas naujame tūkstantmetyje gimęs vaikas turi teisę ir galimybę išvengti širdies ir kraujagyslių ligų iki 65 metų“.
Išeminė širdies liga pasireiškia ūminiais (miokardo infarktas, nestabilioji krūtinės angina, staigi koronarinė mirtis) ir lėtiniais išeminiais sindromais (stabilioji krūtinės angina). Pirmasis išeminės širdies ligos įvykis gali sukelti širdies ir kitų organų funkcijos sutrikimą ar net būti mirties priežastis. Išeminė širdies liga dažnai sukelia neįgalumą ir didina sveikatos priežiūros išlaidas. Dažniausia ligos priežastis – aterosklerozė (aterosklerozė – labai klastinga liga. Tai nepastebimai besivystantis arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas. Aterosklerozė prasideda anksti, dar paauglystėje, riebaliniais ruoželiais, vėliau progresuoja iki plokštelių, kurios jau randamos jaunyvame amžiuje, kol pasiekia kulminaciją – trombozinę okliuziją – ir sukelia koronarinius įvykius vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms.), kuri daugelį metų nesukelia požymių, o atsiradus simptomams – beveik visada būna išplitusi. Todėl labai svarbi šios ligos profilaktika, nes įvykus miokardo infarktui negrįžtamai pažeidimas širdies raumuo.
Aterosklerozės atsiradimas glaudžiai susijęs su koreguojamaisiais širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais ir gyvensena. Manoma, kad ligos vystymasis priklauso nuo lyties ir rizikos veiksniai nevienodai veikia vyrus ir moteris. Rizikos veiksnių valdymas sumažina mirtingumą ir sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai apskaičiavo, kad vidutinis arterinio kraujospūdžio, cholesterolio koncentracijos kraujyje sumažinimas, metimas rūkyti gali daugiau negu dvigubai sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.
Išeminės širdies ligos gydymo prioritetai keičiasi. Ankščiau gydymo tikslas buvo miokardo išemijos sumažinimas, dabar – aterosklerozės progresavimo sulėtinimas. Vis didesnis dėmesys skiriamas rizikos veiksnių šalinimui. Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei nejudra. Kiti rizikos veiksniai, turintys įtakos širdies ir kraujagyslių ligomis atsirasti, yra antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir įtampa. Pagrindinis profilaktikos tikslas – sumažinti pirmojo ūminio ar pakartotinio išeminės širdies ligos pasireiškimo, išeminio insulto ar periferinių arterijų ligos dažnį, šalinant rizikos veiksnius. Priemonių visuma, skirta apsaugoti pacientus nuo išeminės širdies ligos pasireiškimų: nustatyti ir šalinti rizikos veiksnius – tai pirminė profilaktika. Žmonėms, susirgusiems šia liga, taikomos antrinės profilaktikos priemonės. Jų tikslas – sustabdyti aterosklerozės procesą ir apsaugoti nuo ligos paūmėjimo.
Informaciją parengė:
Viktorija Serapinienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. aktyvumas@palangosvsb.lt