Mobiliųjų programėlių naudojimas sveikatos gerinimui
XXI amžių galima drąsiai vadinti išmaniųjų technologijų proveržio amžiumi. Stacionarūs, nešiojamieji kompiuteriai, planšetės, išmanieji telefonai, išmanieji laikrodžiai – kasdieniai statistinio darbingo amžiaus žmogaus, mokinio, studento ir net senjoro palydovai. Sunku net išvardinti visas šiuolaikinius žmones supančias technologijas.
Visų jų paskirtis – palengvinti ir pagreitinti informacijos prieinamumą ir panaudojimą. Iš elektroninių priemonių išsiskiria išmanieji telefonai. Ekspertai pripažįsta, kad šiuo metu išmanusis telefonas yra pats svarbiausias plataus vartojimo elektroninis prietaisas, todėl gamintojai vis daugiau investuoja būtent į mobiliųjų įrenginių gamybą bei su jais susijusius mokslinius tyrimus. Išmanusis telefonas naudojamas ne tik kaip susisiekimo, bendravimo priemonė – tai tarsi mini kompiuteris, kuriuo galima naršyti internete, gauti ir siųsti elektroninius laiškus, naudotis įvairiomis duomenų bazėmis ir mobiliosiomis programėlėmis.
Mobiliųjų sveikatos programėlių taikymo sveikatos gerinimui esmė – naudojant inovatyvias, šiuolaikiškas, patrauklias ir patogias priemones suteikti žinių apie sveikatos stiprinimą bei padėti formuoti įgūdžius.
Mobiliosios programėlės naudojimas gali suteikti galimybę ugdyti rūpinimosi psichine sveikata įgūdžius, suteikti žinių, kaip kontroliuoti patiriamą stresą, formuoti teisingą supratimą apie sveiką ir visavertę mitybą, apie kasdieninio fizinio aktyvumo svarbą gerai sveikatai.
Pateikiame keletą programėlių pavyzdžių:
- Programėlė „Pagalba sau“ (nemokama)
Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savigalbos įgūdžių ir asmenybės atsparumo ugdymas.
Programėlė skirta žmonėms, kurie jaučiasi įsitempę, prislėgti, nerimauja, dažnai būna blogos nuotaikos ir jiems trūksta žinių, kaip sau padėti. Naudodamas šią programėlę, asmuo gali stebėti ir sekti savo emocijas, išbandyti savigalbos pratimus, rasti nemokamą pagalbą teikiančias įstaigas, gauti kitos vertingos informacijos psichikos sveikatos tema.
Apie programėlę. Tai inovatyvi universalios psichikos sveikatos problemų prevencijos priemonė, kuri buvo sukurta remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis bei mokslinių tyrimų išvadomis. Ji ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informacijos, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos.
- Programėlė „Antistresiniai patarimai“ (nemokama)
Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savigalbos įgūdžių formavimas, asmenybės atsparumo ugdymas
Programėlė skirta žmonėms, kurie jaučia įtampą, nerimą ar stresą, jiems trūksta žinių, kaip sau padėti. Kiekvienas, parsisiuntęs programėlę, atlikęs testą gali nusistatyti, kaip jaučiasi, gauti patarimų, kaip mažinti stresą ir atlikti antistresinius pratimus, stebėti savo asmeninę pažangą
Programėlė sukurta remiantis dėmesingojo įsisąmoninimo metodu. Dėmesingasis įsisąmoninimas – tai valingas dėmesio sutelkimas į norimą objektą, suvokiant realybę tokią, kokia ji iš tiesų yra, be išankstinio nusistatymo, nevertinant ir neteisiant. Dėmesingojo įsisąmoninimo praktikos-meditacijos gali būti praktikuojamos bet kada ir bet kur.
- Programėlė „Mitybos dienoraštis“ (nemokama)
Programėlės tikslas: sveikatos raštingumo, mitybos ir sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas.
Programėlė skirta žmonėms, kurie nori sveikiau maitintis, sumažinti kūno svorį, išvengti persivalgymo, sekti suvalgomo maisto kiekį ir kalorijas, lengvai gauti informaciją apie produktų maistinę vertę (kalorijas, angliavandenius, baltymus ir riebalus).
Programėlė sukurta remiantis įrodymais, kad nuolatinis mitybos stebėjimas padeda užkirsti kelią persivalgymui. Programa patogi naudoti – minimaliu paspaudimų skaičiumi galima fiksuoti vartojamą maistą/produktus, vesti dienoraštį, gauti alternatyvius mitybos pasiūlymus. Duomenų bazėje pateikiami tūkstančiai maisto produktų ir tiksli informacija apie porcijų dydį, kalorijas, angliavandenius, baltymus ir riebalus. Programėlė generuoja kasdienes mitybos ataskaitas, duomenys filtruojami pagal suvartotas kalorijas, baltymus ir angliavandenius. Įvedus asmeninius tikslus, savaitiniai ataskaitos duomenys parodys, kaip vartotojui sekasi jų siekti. Naudojantis programėle, patogiai ir greitai galima palyginti duomenų bazėje pateikiamą informacijąsu ant maisto pakuotės nurodyta informacija – skirtingų gamintojų maisto produktų duomenys gali skirtis. Programėlė suteikia galimybę ja naudotis neprisijungus prie interneto.
- Programėlė „Žingsniamatis kalorijų skaitliukas“
Programėlės tikslas: sveikatos raštingumo, sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo įgūdžių formavimas.
Programėlė skirta žmonėms, kurie nori būti fiziškai aktyvesni, siekia sveikesnio gyvenimo būdo, siekia išvengti sveikatos problemų, susisijusių su antsvoriu ir nejudriu gyvenimo būdu.
Programėlė pritaikyta lengvai, greitai ir patogiai naudotis. Duomenys fiksuojami ir rodomi realiuoju laiku. Naudotis galima iš bet kurio mobiliojo įrenginio.
Mobilieji telefonai yra be galo patogus išradimas, labai palengvinantis gyvenimą, tačiau nepamirškite, kad jie turi ir neigiamą poveikį… Todėl naudokitės mobiliuoju telefonu atsakingai!
Informaciją parengė:
Viktorija Serapinienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. aktyvumas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro metodine medžiaga.