Rugsėjo 26-oji – Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena
Šiais metais Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena skirta Pasaulio maisto tvarumui ir saugai (angl. Global food safety and sustainability) ir ja siekiama atkreipti dėmesį į saugesnio maisto, taupesnį vandens ir maisto naudojimo skatinimą, o bendruomenes paraginti labiau vertinti tvarią maisto gamybą.
Aplinka, kurioje mes gyvename, turi didelę įtaką mūsų sveikatai – aplinka veikia žmogų, o žmogus savo veikla veikia jį supančią aplinką.
Aplinkos veiksnių, darančių įtaką žmogaus sveikatai yra daugybė. Juos galima suklasifikuoti:
- fizikiniai veiksniai (triukšmas, elektromagnetiniai laukai),
- cheminiai (pramoninė oro tarša ir žemės ūkio tarša cheminėmis medžiagomis),
- biologiniai (žiedadulkės, mikroorganizmai),
- socialiniai (nedarbas) ir kiti.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) informuoja apie pasaulines pastangas sukurti sveiką aplinką, į veiklą įtraukiant ekonomiškas, veiksmingas priemones, kurios užkirstų kelią ankstyvoms mirtims arba ligoms. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, žmogaus gyvenimo trukmė yra konkrečiai susijusi su gyvenamąja aplinka, o nepalanki gyvenamoji aplinka tiesiogiai veikia sveikatą. Aplinkos oro užterštumas didina sergamumą įvairiomis kvėpavimo sistemos ligomis (bronchitu, bronchine astma ir pan.) ir kraujotakos sistemos ligomis (kraujagyslių susirgimai, širdies darbo sutrikimai), kenkia žmogaus nervų sistemai, emocinei būklei, imunitetui ir pan.
PSO siūlo strategijas, kurias taikant įmanoma pagerinti aplinkos sąlygas:
- keisti vartojimo įpročius: sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų naudojimą, atliekų tvarkymą, mažinti energijos sąnaudas;
- taikyti mažos anglies dioksido taršos technologijas energijos gamyboje, buityje, pramonėje;
- skatinti naudojimąsi viešuoju transportu;
- aktyvinti fizinio judėjimo būdus;
- mažinti profesinės rizikos veiksnių poveikį sveikatai, gerinti darbo sąlygas;
- uždrausti rūkyti viešose vietose;
- naudoti švarų kurą ir technologijas maisto gaminimui, šildymui, apšvietimui;
- būtina stiprinti maisto saugos sistemą visose šalyse.
Prie sveikesnės aplinkos kūrimo ir išteklių išsaugojimo ateities kartoms turi prisidėti kiekvienas iš mūsų. Rūšiuojant atliekas galime užkirsti kelią miškų kirtimui. Stiklinė tara gali būti panaudojama dar kartą arba perdirbama. Galima pirkti prekes pažymėtas ekologiškais ženklais. Šie produktai tausoja aplinką. Venkime pakuočių. Pirkime daržoves ir vaisius, užaugintus Lietuvoje: juk šiems produktams atvežti iki parduotuvės bus išeikvojama mažiau kuro, vadinasi, aplinka bus mažiau teršiama.
KARTU KURKIME GRAŽESNĮ RYTOJŲ!
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt