Prieš skubant į mišką: naudinga informacija grybautojams ir grybų mėgėjams
Artėjantis ruduo, su visomis šio sezono gėrybėmis, kartu atsineša ir įvairių pavojų. Vienas iš jų – apsinuodijimas grybais.
Apsinuodyti galima ne tik nuodingais, bet ir valgomais grybais. Grybai yra priskiriami sunkiai virškinamam maistui, todėl žmonės, turintys jautresnę virškinimo sistemą, gali skųstis skrandžio skausmu, pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. Tačiau išsigąsti nereikia. Šie simptomai neretai praeina savaime per keletą valandų.
Nuodingi grybai gali sukelti itin sunkius arba net mirtinus apsinuodijimus. Iš Lietuvoje žinomų apie 400 rūšių grybų, nuodingų yra 40. Todėl renkant ir ruošiant grybus reikia būti ypač dėmesingiems ir nesupainioti nuodingų grybų su valgomaisiais.
Patarimai grybautojams ir grybų mėgėjams:
- Rinkite tik gerai pažįstamus grybus.
- Nevalgykite nežinia kieno rinktų grybų. Tyrimai rodo, kad neretai apsinuodijama vyresnio amžiaus ir / ar turinčių regos sutrikimų asmenų rinktais grybais.
- Nemanykite, kad grybais apsinuodyti turi visi jų valgiusieji. Galbūt patiekale buvo tik vienas nuodingas grybas, kuris pakliuvo tik vienam valgiusiajam.
- Kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas), tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas.
- Apsinuodijimo požymiai gali atsirasti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai.
- Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4-6 val.
- Užsitęsus virškinamojo kanalo sutrikimams, būtina kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo.
Iškilus klausimams, įtarę apsinuodijimą grybais nebandykite gydytis patys. Pirmiausia todėl, jog nėra paprasta atskirti gyvybei pavojingą apsinuodijimą grybais nuo paprasto apsinuodijimo maistu… Taip pat dėl to, jog pirmąją pagalbą namuose galima suteikti tik pirmosiomis valandomis po valgio, o apsinuodijimo simptomai dažniausiai atsiranda tik sekančią dieną…
Rekomenduojama kuo skubiau kreiptis pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą arba pasikonsultuoti su visą parą dirbančiais Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro specialistais telefonu: 8 5 236 2052.
Informaciją parengė:
Agnė Leonavičiūtė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Tel. 8 624 57998
El. p. stiprinimas@palangosvsb.lt
Informacija parengta remiantis SAM Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro medžiaga.